NCPrepTrack.com

1993 State Indoor Track and Field Championships

Sat. - February 13, 1993
Joe Hilton Arena, UNC, Chapel Hill, NC

Home

BOYS
1. Monroe Sun Valley 60
2. Raleigh Millbrook 44
3. Northern Nash 26
4. Greensboro Dudley 22.5
5. Wilson Fike 22
6. (tie) Western Guilford 18
6. (tie) Durham Hillside 18
8. East Mecklenburg 16
9. Union Pines 14
10. South Rowan 12

60 yards
1. Ken Laws, Garner 6.35
2. Jay Graham, Concord 6.41
3. John Avery, Asheville 6.47
4. Theodore Chavis, Durham Hillside 6.52
5. Chris Matthews, Union Pines 6.56
Daryl Mitchell, Union Pines 6.60

300 yards
1. Rakeem Felton, Burlington Cummings 32.60
2. Sam Chavis, Greensboro Dudley 33:05
3. Bevan Foster, Goldsboro 33.25
4. Lamont Artis, Wilson Beddingfield 33.35
5. Slade Trabucco, New Bern 33.38
6. Daryl Mitchell, Union Pines 33.68

600 yards
1. Tim Adams, Richmond County 1:16.3
2. Terrell Macklin, Wilson Fike 1:16.5
3. Sam Chavis, Greensboro Dudley 1:17.3
4. Odelll Clanton, Durham Jordan 1:18.6
5. Shawn Gannaway, Southwest Guilford 1:18.8
6. (tie) Neil Burch, Bunker Hill 1:19.0
6. (tie) Chris Bailey, Jacksonville 1:19.0

1000 yards
1. Pat Fitzgerald, Sun Valley 2:21.81
2. Jason Page, Raleigh Millbrook 2:22.51
3. William Silver, Northern Nash 2:23.68
4. Chris Pluchos, East Forsyth 2:24.25
5. Robert Easter, Charlotte Garinger 2:25.34
6. Jeff Powell, Greensboro Smith 2:27.92

One-Mile Run
1. Bryan Zmijewski, Sun Valley 4:22.0
(New Meet Record)
2. Jason Page, Raleigh Millbrook 4:26.16
3. Jonathan Weldon, Thomasville 4:26.83
4. Pat Fitzgerald, Sun Valley 4:33.97
5. Chris Pluchos, East Forsyth 4:34.74
6. Turner Norris, Asheville 4:37.94

Two-Mile Run
1. Bryan Zmijewski, Sun Valley 10:04.28
2. John Hooks, East Mecklenburg 10:06.48
3. Ryan Adams, Sun Valley 10:09.35
4. Flint Helms, Sun Valley 10:13.89
5. Ed Kelly, Pinecrest 10:13.9
6. David Mabe, North Forsyth 10:19.39

60-yard High Hurdles
1. Bobby Tisdale, Western Guilford 7.54
2. Jeff Savage, Wilson Fike 7.58
3. Raheem Skinner, Northern Nash 7.69
4. Allen Simmons, Southern Vance 7.71
5. Ron Smith, Raleigh Athens Drive 8.10
6. David Josephson, Apex 8.17

4x440-yard Relay
1. Durham Hillside 3:38.4
(Kevin Pettiford, Ahmad Spidle, Hollis Watkins, Reginald Love)
2. Greensboro Dudley 3:38.4
3. Wilson Fike 3:41.2
4. Northern Nash 3:42.7
5. Sun Valley 3:45.9
6. Goldsboro 3:47.3

4x880-yard Relay
1. Raleigh Millbrook 8:26.8
(Steven Kelley, Jason Page, Kevin Biljy, Kevin Pierpoint)
2. East Mecklenburg 8:32.6
3. Sun Valley 8:38.9
4. Durham Jordan 8:39.5
5. Murphy 8:42.5
6. Jacksonville 8:42.8

Long Jump
1. Chris Matthews, Union Pines 23-5
2. Leon Richmond, Western Guilford 22-8
3. Veryl Costner, South Mecklenburg 22-6.75
4. Reggie Love, Durham Hillside 21-11.5
5. Carmel Jones, East Wake 21-10.25
6. Chris Ross, Charlotte Myers Park 21-8.75

Triple Jump
1. Michael McDuffie, Hoke County 46-11.5
2. Shenan Robinson, Raleigh Millbrook 46-2.25
3. Tyrone Fox, Salisbury 46-0.5
4. Veryl Costner, South Mecklenburg 45-2.75
5. Travis Jackson, High Point Andrews 44-8
6. Rasheed Basheer, High Point Andrews 44-3.75

High Jump
1. George Simmons, Southeast Guilford 6-6
2. Ryan Abrams, Watauga 6-6
3. Josh Beck, East Wake 6-4
4. Mike Hinson, South Rowan 6-4
5. Jeffrey Murray, South Johnston 6-0
6. (tie) Simon Melcher, Raleigh Athens Dr 6-0
6. (tie) Jimmy Jackson, Greensboro Dudley 6-0

Pole Vault
1. Joel Freeman, Northern Nash 14-0
2. Danny Dunston, Apex 13-6
3. Patrick Kranick, Raleigh Millbrook 13-0
4. Michael Welch, Raleigh Millbrook 13-0
5. Mezak Tucker, South Rowan 12-6
6. Ron Smith, Raleigh Athens Dr 12-6

Shot
1. Jeff Pflaumbaum, Enka 52-0.75
2. Shannon Rodden, Sun Valley 50-3
3. Phillip Morgan, South Rowan 49-3
4. Donnie Watkins, McMichael 46-7.25
5. Mark Wells, Bunker Hill 46-6.25
6. Chris Lineberry, McMichael 46-4.25


GIRLS
Team Scores:
1. Charlotte Providence 37
2. (tie) Sun Valley 22
2. (tie) Polk County 22
2. (tie) East Carteret 22
5. (tie) Greenville DH Conley 20
5. (tie) Raleigh Millbrook 20
7. Greensboro Smith 19
8. (tie) North Rowan 18
8. (tie) Burlington Williams 18
8. (tie) Burlington Cummings 18
8. (tie) Charlotte Olympic 18
8. (tie) Southern Pines Pinecrest 18

60 yards
1. Toi Wilson, Conley 7.14
2. Katrina Jarrett, North Rowan 7.16
3. Kim Wilson, Gbo Grimsley 7.26
4. Sebrina Thompson, Wilson Fike 7.34
5. Monica Graham, Northern Durham 7.35
6. Dana Wiley, Gbo Dudley 7.37

300 yards
1. Toi Wilson, Conley 37.52
2. Michelle McRae, Burlington Williams 37.60
3. Alicia Pope, North Lenoir 37.92
4. Katrina Jarrett, North Rowan 38.26
5. Sabrina Thompson, Wilson Fike 38.43
6. Nicky Chandler, Greensboro Smith 28.65

600 yards
1. Michelle McRae, Burl Williams 1:27.1
(New Meet Record)
2. Keeya McManus, Char Olympic 1:27.5
3. Katrina Jarrett, North Rowan 1:30.5
4. Shalmeka Fisher, East Mecklenburg 1:31.9
5. Dana Wiley, Gbo Dudley 1:32.4
6. Michelle Simmons, Fay 71st 1:32.9

1000 yards
1. Ami Herrman, Charlotte Providence 2:49.67
2. Laura Hughes, Sun Valley 2:51.48
3. Shea McPherson, Sun Valley 2:57.31
4. Nicole Thibodeaux, Northern Nash 2:58.80
5. Winfred Winston, Hoke County 3:00.48
6. Carrie Heise, Northwest Guilford 3:01.91

One-Mile Run
1. Karen Godlock, Polk County 5:09.12
(New Meet Record)
2. Ami Herrman, Char Providence 5:20.61
3. Rebekah Frick, East Rowan 5:34.69
4. Meggan Page, Ral Millbrook 5:40.53
5. Kim Deni, Watauga 5:40.69
6. Carrie Heise, NW Guilford 5:47.24

Two-Mile Run
1. Karen Godlock, Polk County 11:25.24
2. Ami Herrman, Charlotte Providence 12:14.55
3. Cathy Marquette, Northern Nash 12:25.63
4. Amy Locklear, Pembroke Swett 12:43.95
5. Laura Zmijewski, Sun Valley 13:04.80
6. Beth Herrman, Charlotte Providence 13:11.11
60-yard Hurdles
1. Deanne Davis, Burlington Cummings 8.60
2. Twyla Smith, Pinecrest 8.83
3. Holly Smith, Apex 8.87
4. Saundra Teel, East Carteret 8.92
5. Jenny Ayers, Washington 8.96
6. Susan Cunningham, Ral Millbrook 9.09

4x440-yard Relay
1. Charlotte Olympic 4:17.0
(Erika Strowd, Dakar Scott, Tamera Smith, Keeya McManus)
2. Greensboro Smith 4:21.4
3. Greensboro Dudley 4:21.9
4. North Forsyth 4:22.3
5. East Mecklenburg 4:24.1
6. High Point Central 4:25.9

4x880-yard Relay
1. Charlotte Providence 10:28.6
(Kristen Iking, Kelly Wolff, Liz Wolff, Ami Herrman)
2. Raleigh Millbrook 10:33.5
3. Sun Valley 10:35.0
4. East Mecklenburg 10:36.5
5. Northern Nash 10:41.3
6. Jacksonville 10:48.7

Long Jump
1. Amanda Johnson, E Carteret 17-0.75
2. Latoya Bryant, Smithfield-Selma 16-11.75
3. Lisa Roberts, Hendersonville 16-9
4. Sequoya Friday, SW Guilford 16-3
5. Vojesie Hill, Wilson Fike 15-9.75
6. Jot Wendt, Northern Durham 14-11.25

Triple Jump
1. Twyla Smith, Pinecrest 38-2
2. Deanne Davis, Burl Cummings 36-1.5
3. Susan Cunningham, Ral Millbrook 34-9.25
4. Crystal Carlton, Wilkes 34-3
5. Brooke Woodard, Asheville 34-1
6. Lisa Roberts, Hendersonville 33-6.5

High Jump
1. Halima Haith, Gbo Smith 5-2
2. Saundra Teel, East Carteret 5-2
3. Chandra Stanley, McMichael 5-2
4. Lisa Denning, North Davidson 5-0
5. Tami Wilson, Polk County 4-10
6. (tie) Andrea Breeden, Richmond Co 4-10
6. (tie) Lashonda Weldon, Salisbury 4-10
6. (tie) Kenya Tucker, Gbo Dudley 4-10

Shot
1. Vernia Wilson, Jacksonville 40-2.5
2. Michelle Clayton, East Forsyth 36-7
3. Joyce Land, Williamston, 34-8.75
4. Kimberly Richardson, South Mecklenburg 34-2.5
5. Lea Safrit, Salisbury 32-2.25
6. Chi Wilkins, Ral Millbrook 32-1.5


Meet records were set in the Boys Mile, Girls 600-yards and Mile.

Bryan Zmijewski (Sun Valley) took nearly 5 seconds off the Mile record with a 4:22.60. The previous record (4:27.38) was held by Paul Kinser of Greensboro Page. Zmijewski also won the 2-Mile with a 10:04.28.

Michelle McRae (Williams) ran 1:27.1 to better the previous record of 1:28.1 by East Mecklenburg's Tomi Ogunba.

Karen Godlock (Polk Co) ran 5:09.12 to better the record of 5:14.5 set by Grimsley's Stacey Watkins.

Bryan Zmijewski (Sun Valley) and Ami Herrman (Providence) were voted MVPs.

Help us with missing information by contacting us at this link.

Previous State Indoor Meet (1992) | Following State Indoor Meet (1994)

1993 NSIC Results

1993 Outdoor State Meet | Past Champions | All-Time Indoor List



NCPrepTrack.com