NCPrepTrack.com

1992 State 4-A Track Championships

Girls: Friday May 23, Boys: Saturday May 24, 1992
University of North Carolina, Chapel Hill

3-A meet | 1-A/2-A meet | (NCISAA results not available)

Girls 4-A Results

Main Menu

BOYS
Team Scores:
1. Northern Nash 35
2. Raleigh Millbrook 29
3. Charlotte Providence 28
4. Jacksonville 27
5. Raleigh Athens Drive 25
6. (tie) Winston-Salem Glenn 24
6. (tie) Greensboro Grimsley 24
8. Southern Wayne 22
9. Durham Hillside 21.5
10. (tie) Wilson Fike 19
10. (tie) Hoke County 19
10. (tie) Charlotte Myers Park 19

100 meters
1. Stevie King, Southern Wayne 10.64
2. Kevin Houston, Fayetteville Westover 10.85
3. Pablo Smith, Winston-Salem Glenn 10.85
4. Jermaine Williams, Greenville Rose 10.88
5. Ken Laws, Garner 10.94
6. Tremain Parker, Fayetteville Sanford 11.17

200 meters
1. Pablo Smith, Winston-Salem Glenn 21.62
2. Alvis Witted, Orange County 21.70
3. Artee Franklin, Fayetteville 71st 21.89
4. Stevie King, Southern Wayne 22.04
5. Theodore Chavis, Durham Hillside 22.22
6. Tremain Parker, Fayetteville Sanford 22.38

400 meters
1. Lewis Harris, Anson County 49.01
2. Sam Chavis, Greensboro Dudley 49.18
3. Mike Britt, Raleigh Millbrook 49.24
4. Shon Hinnant, Wilson Fike 49.28
5. James Cole, Greensboro Grimsley 49.44
6. Darian Roberts, Jacksonville 50.04

800 meters
1. Jon Austin, East Gaston 1:55.90
2. Stacy Cochran, Raleigh Athens Drive 1:56.63
3. Chris Bailey, Jacksonville 1:56.74
4. Demond Smalls, North Mecklenburg 1:57.18
5. Bill Lickert, East Mecklenburg 1:58.96
6. Chris Mitchell, Burlington Williams 1:59.32

1600 meters
1. John Cline, Charlotte Myers Park 4:23.79
2. Robert Easter, Charlotte Garinger 4:23.92
3. Jason Page, Raleigh Millbrook 4:24.39
4. Brian Calloway, Charlotte Providence 4:24.77
5. Chris Bachl, Burlington Williams 4:27.79
6. Robbie Howell, Raleigh Athens Drive 4:28.80

3200 meters
1. Brian Calloway, Charlotte Providence 9:41.86
2. John Cline, Charlotte Myers Park 9:44.52
3. Tye Debela, Durham Jordan 9:46.16
4. Jason Page, Raleigh Millbrook 9:49.72
5. Andre Devine, Cary 9:55.15
6. Robert Easter, Charlotte Garinger 10:00.68

110m High Hurdles
1. Jeff Savage, Wilson Fike 14.44
2. Alonzo Ratliff, Richmond County 14.49
3. Anthony Pryor, Durham Jordan 14.68
4. Gregg Milner, Winston-Salem Reynolds 14.88
5. James Bass, Oxford Webb 15.02
6. Tony Horne, Richmond County 15.14

300m Hurdles
1. Fred Douglas, Northern Nash 38.00
2. Laconia Higgs, Fayetteville EE Smith 38.76
3. John Leak, West Mecklenburg 39.08
4. Jeff Savage, Wilson Fike 39.30
5. Hollis Watkins, Durham Hillside 39.98
6. Raheem Skinner, Northern Nash 40.62

4x100m Relay
1. Greenville Rose 42.09
2. Winston-Salem Glenn 42.21
3. Hope Mills South View 42.22
4. Hoke County 42.50
5. Charlotte Olympic 43.00
6. Charlotte Myers Park 43.20

4x200m Relay
1. Greensboro Grimsley 1:29.56
2. Hoke County 1:29.21
3. Durham Hillside 1:29.24
4. Winston-Salem Parkland 1:30.21
5. Charlotte Olympic 1:30.42
6. Wilson Fike 1:30.48

4x400m Relay
1. Durham Hillside 3:21.12
2. Jacksonville 3:21.82
3. Northern Nash 3:22.13
4. Greensboro Grimsley 3:22.15
5. Anson County 3:22.70
6. Greensboro Dudley 3:22.87

4x800m Relay
1. Northern Nash 8:08.04
2. East Mecklenburg 8:09.36
3. Fayetteville Byrd 8:11.78
4. North Mecklenburg 8:12.20
5. Jacksonville 8:12.66
6. South Mecklenburg 8:13.32

Long Jump
1. Leon Johnson, Morganton Freedom 24-7.75
2. Marquis Bennett, South Rowan 23-2.5
3. Tim Harris, Hoke County 22-9.25
4. Shenan Robinson, Raleigh Millbrook 22-7.5
5. Jerome Kiaku, Raleigh Athens Drive 22-2.5
6. William Norman, Burlington Williams 21-8.75

Triple Jump
1. Jermaine Eldridge, Jacksonville 47-5.25
2. Chris McKinney, Southern Wayne 47-1
3. Rico Riggsbee, Northern Durham 46-5.5
4. Jerome Kiaku, Raleigh Athens Drive 46-3.75
5. Kareem Terry, Northern Vance 46-1
6. Michael McDuffie, Hoke County 45-9.75

High Jump
1. Omarr Dixon, Raleigh Athens Drive 6-10
2. James Cole, Greensboro Grimsley 6-8
3. Shelton Autry, Fayetteville Sanford 6-6
4. Reggie Bledsoe, Erwin Triton 6-6
5. (tie) Travis Armstrong, Gastonia Hunter Huss 6-6
6. Toree Costin, Durham Hillside 6-6

Pole Vault
1. Richard Kratz, Gastonia Ashbrook 14-0
2. Joel Freeman, Northern Nash 13-6
3. Patrick Kranick, Raleigh Millbrook 13-6
4. Jason Reader, West Forsyth 13-0
5. Brent Kiser, Asheville AC Reynolds 12-6
6. Mason Byers, Raleigh Millbrook 12-0

Shot
1. Mario McGraw, Wilmington New Hanover 54-9.25
2. Todd Bryant, New Bern 49-2.5
3. Jamal Blow, Cary 49-0
4. Ben Huff, Charlotte Providence 48-10.25
5. Adam Bible, Raleigh Millbrook 48-4.75

Discus
1. Ben Huff, Charlotte Providence 166-8
2. Rich Latta, East Wake 152-10
3. Al Jones, Greensboro Smith 148-11
4. John Williamson, Durham Riverside 144-3
5. Charles Jones, Raleigh Broughton 144-2.5
6. Sonny Siaki, Wilmington New Hanover 144-2


4-A GIRLS
Team Scores:
1. Greensboro Ben L Smith 56
2. Greensboro Grimsley 32
3. New Bern 30
4. Raleigh Sanderson 29
5. Fayetteville Pine Forest 28
6. (tie) Charlotte Providence 26
6. (tie) South Rowan 26
8. Burlington Williams 24
9. East Mecklenburg 22
10. Cary 18

100 meters
1. Elisha Marshall, Fayetteville Byrd 12.09
2. Juel Turner, Fayetteville Westover 12.32
3. Kim Brown, New Bern 12.34
4. Stephanie Harris, Wilson Fike 12.35
5. Treshell Mayo, Durham Riverside 12.40
6. Dana Wiley, Greensboro Dudley 12.52

200 meters
1. Takeisha Quick, Fayetteville Pine Forest 24.86
2. Juel Turner, Fayetteville Westover 25.19
3. Treshell Mayo, Raleigh Sanderson 25.28
4. Bridget Johnson, Greensboro Smith 25.59
5. Nikki Chandler, Greensboro Smith 25.78
6. Laquandra Chambers, Shelby Crest 25.86

400 meters
1. Treshell Mayo, Raleigh Sanderson 56.92
2. Bridget Johnson, Greensboro Smith 56.97
3. Leslie Fox, Watauga 58.14
4. Gracie Crawford, East Mecklenburg 58.69
5. Kim Richardson, New Bern 58.71
6. Michelle Simmons, Fayetteville 71st 59.92

800 meters
1. Michelle McRae, Burlington Williams 2:17.13
2. Millie James, East Mecklenburg 2:20.11
3. Tonya Pate, Cary 2:23.51
4. Liz Wolff, Charlotte Providence 2:24.66
5. Bethany Johnson, Watauga 2:26.54
6. Meggan Page, Raleigh Millbrook 2:27.30

1600 meters
1. Ami Herrman, Charlotte Providence 4:51.59
(New State Meet Record -- All Classifications)
2. Anna Ticktin, Eastern Wayne 5:14.89
3. Julie Bergenser, Greensboro Grimsley 5:25.46
4. Kim Deni, Watauga 5:26.33
5. Tammy Carpenter, Smithfield-Selma 5:29.31
6. Brandy Price, Fayetteville Sanford 5:31.38

3200 meters
1. Ami Herrman, Charlotte Providence 11:01.33
(New State Meet Record -- All Classifications)
2. Anna Ticktin, Eastern Wayne 11:42.03
3. Brandy Price, Fayetteville Sanford 11:53.90
4. Kristen McKinney, Cary 12:08.50
5. Tricia Callison, Charlotte Providence 12:12.08
6. Amy Locklear, Pembroke Purnell Swett 12:13.38

100m Hurdles
1. Jennifer Kalanick, Greensboro Grimsley 15.10
2. Monique McCullough, Greensboro Grimsley 15.57
3. Michelle London, Hoke County 15.61
4. Yohanna Chavis, Charlotte Myers Park 15.70
5. Kendra Gardner, Raleigh Athens Drive 15.78
6. Sarah Carr, Hickory 16.32

300m Hurdles
1. Cameron Bader, Raleigh Sanderson 46.29
2. Monique McCullough, Greensboro Grimsley 46.71
3. Yohanna Chavis, Charlotte Myers Park 46.92
4. Nina Jones, Durham Riverside 46.93
5. Nicole Thibodeaux, Northern Nash 47.58
6. Kim Howie, Charlotte Harding 47.67

4x100m Relay
1. Fayetteville Pine Forest 48.44
2. New Bern 48.91
3. Greensboro Dudley 49.47
4. Oxford Webb 49.84
5. South Mecklenburg 50.01
6. Northern Durham 50.09

4x200m Relay
1. New Bern 1:41.58
2. Greensboro Smith 1:42.10
3. North Forsyth 1:43.75
4. South Rowan 1:46.50
5. Charlotte Harding 1:46.60
6. Greensboro Dudley 1:46.74

4x400m Relay
1. Greensboro Smith 3:58.0
2. East Mecklenburg 4:02.20
3. Greensboro Dudley 4:02.80
4. New Bern 4:04.10
5. Fayetteville 71st 4:04.10
6. Raleigh Sanderson 4:06.10

4x800m Relay
1. Fayetteville 71st 9:51.91
2. Cary 9:54.50
3. Burlington Williams 10:02.06
4. Raleigh Millbrook 10:04.78
5. Watauga 10:05.51
6. Lumberton 10:06.16

Long Jump
1. Rocky Mateen, Greensboro Smith 18-8
2. Takeisha Quick, Fayetteville Pine Forest 18-6.5
3. Lakesha Bennett, Scotland County 18-1.25
4. Rhonda Parks, Erwin Triton 18-0.5
5. Gracie Crawford, East Mecklenburg 17-9.5
6. Koyah Alston, Raleigh Enloe 17-6

Triple Jump
1. Lakesha Bennett, Scotland County 38-1
2. Toni Jones, Burlington Williams 36-9
3. Twyla Smith, Southern Pines Pinecrest 36-4
4. Susan Cunningham, Raleigh Millbrook 35-4.5
5. Brooke Woolard, Asheville 35-1
6. Tamiko Patterson, Raleigh Enloe 35-1

High Jump
1. Wendy Palmer, Roxboro Person 5-8
2. Rocky Mateen, Greensboro Smith 5-6
3. Halima Haith, Greensboro Smith 5-4
4. Emily Williams, Charlotte Independence 5-4
5. Tracy Connor, South Rowan 5-4
6. Charisa Cain, Fayetteville Smith 5-4

Shot
1. Tracy Connor, South Rowan 39-3.75
2. Latasha Powell, Charlotte Harding 38-0.25
3. Renea Brown, Lumberton 37-10.5
4. Nicole Hayden, Morganton Freedom 37-10.25
5. Vernia Wilson, Jacksonville 37-7.5
6. Alayne Joyner, Raleigh Broughton 37-0.25

Discus
1. Tracy Connor, South Rowan 118-0
2. Vernia Wilson, Jacksonville 112-1
3. Alayne Joyner, Raleigh Broughton 110-6
4. Catherine Reddick, Durham Riverside 109-6
5. Tina Wilkins, Winston-Salem Carver 108-11
6. Tasha Robinson, Hope Mills South View 105-9

Ami Herrman (Providence) set new state meet records for all classifications in the 1600 and 3200. Her 4:51.59 and 11:01.33 bettered the previous records of 4:56.8 and 11:08.4 set in 1983 by Kathy Ormsby (Richmond County).


Source:  Charlotte Observer - Sunday, May 24, 1992

John Cline, Bryan Calloway win state titles

Charlotte Myers Park's John Cline   Charlotte  Providence's Bryan Calloway

By Langston Wertz Jr. and Herb White, Staff writers

CHAPEL HILL -- Runners from Mecklenburg county finished a sweep of the mile and 2-mile running events in the N.C. 4A high school boys track championships Saturday.

After Providence's Ami Herrman won both events Friday in the girls championships, and Myers Park's John Cline and Providence's Bryan Calloway finished the job Saturday in the boys finals.

Cline, named most valuable participant, won the 1,600 meters in four minutes 23.79 seconds, slipping past Garinger's Robert Easter in the final 50 meters.

Jason Page of Raleigh Millbrook prevented a Mecklenburg sweep of the first three positions, finishing third, just ahead of Calloway.

"I just went out and relaxed and cruised." said Cline, "and when the pace got quicker, I felt like I could take it at the end."

But in the 3,200, Calloway dominated his competition, leading for much of the race and earning a clear win in 9:41.86. Cline finished second.

"I was disappointed with myself in the mile," Calloway said, "and I lay in the shade and said to myself I wanted to win. I really wanted to win the state."

Cline said the secret to Charlotte runners doing so well in the distance events isn't really much of a secret.

"We've got the best runners in the state in Charlotte," Cline said. "You go against the best every week, and when we get here it's just like you're running back in Charlotte."

Northern Nash (35 points) won the team title. Raleigh Millbrook was second with 29 points and Calloway's Providence team finished third with 28. Myers Park was 10th with 19 points.

Several Observer-area performers had good days.

In the discus, Providence's Ben Huff, who's led the state for much of the season, won the state title with a toss of 166 feet 8 inches. He finished fourth in the shot put (48-10 1/4).

In the discus, he won easily, by nearly 14 inches.

"I got off to a good start," said Huff. "It hurt a little bit to not have anyone to really push me. I feel better when I'm pressured."

3A boys

Results

A.L. Brown's Steve McKnight got off to a slow start in the 200 meters at the 3A championships. He looked around him at the midway point and saw himself about 3 yards out of the lead.

Then McKnight, 6-0 and 205 pounds, found that something extra. "I felt pretty strong toward the end," he said. "But I was kind of surprised that everyone got out so fast."

McKnight emerged from a pack of runners in the final 50 meters, sweeping to a clear victory.

The boys team title chase wasn't competitive.

High Point Andrews won its fifth straight team title with 75 points, easily outdistancing A.L. Brown (38.5) and Sun Valley (38). Concord was ninth (21) and Statesville tied for 10th (18).

High Point Andrews sprinters put the meet away early. And they did it without Darius Brewington, the state's top 3A sprinter. Brewington said he had an accident Friday night and was on crutches Saturday with a big bandage on his leg.

Without him, all High Point Andrews did was win the 400 relay, the 800 relay and the 1,600 relay. The Red Raiders also had winning athletes in the pole vault (Shannon Pope), the shot put (Terran Clinton) and the 400 meters (Noel Peterkin).

Without Brewington - who led Andrews to the N.C. 3A football championship in December - the door opened for A.L. Brown's McKnight.

McKnight also finished fourth in the 100-meter dash, turning in an 11.18 second time. But it was in the 200 when he really looked good.

1A/2A

Results

Kevin Lotharp's chance at a third title in the 1A/2A championships wasn't going to wait for a leg cramp.

So the Forest Hills junior ran through the pain to cap a dominant day with a 200-meter victory in 21.95 seconds.

Starting in Lane 4, Lotharp struggled out of the blocks but righted himself quickly. Before the race was 50 meters old, Lotharp had established a lead he was determined not to lose. The race for second went to Daryl Mitchell of Union Pines in 22.62 while Harold Sidney of Fuquay-Varina was third in 22.64.

"I was tired when I started out, I'd caught a cramp when I got into the starting blocks," said Lotharp, the meet's most valuable participant. "I'd come too far to lay down now.

"My start wasn't too good. I thought I'd start to take some longer strides and I caught up around 40 meters."

Forest Hills, behind Lotharp's performance, finished fifth with 34 points.

West Columbus won the team title with 62 points, 14 better than second- place Thomasville. Bunker Hill was third with 42 points and Monroe finished fourth with 36.

Lotharp cruised to the 100 meters title with a time of 10.99, ahead of Jeffrey Wallace of James Kenan, who clocked 11.11, and Keith Marrow of Ayden-Grifton at 11.11.

Running out of Lane 4, Lotharp blasted out of the blocks quickly and roared ahead of the pak. Able to keep the competition in sight from the middle of the track, he maintained the advantage easily.

"I can see my competion from both sides," Lotharp said.

Lotharp also anchored Forest Hills' win in the 800 relay, which the Yellow Jackets took with a time of one minute 30.36 seconds. Bunker Hill was second in 1:30.81 and Bessemer City third at 1:31.12. Outrunning Bunker Hill turned out to be the struggle everyone expected, but Forest Hills managed to hold on.

"I thought we'd do well, but I knew Bunker Hill would be tough." Lotharp said.



1991 State Meet (Previous year) | 1993 State Meet (Following year)

1991 State Cross-Country Meet

State Meet Records

Past Champions - State Outdoor Meet | Past Champions - State Indoor Meet


NCPrepTrack.org