NCPrepTrack.com

1991 State Indoor Track and Field Championships

Sat. - February 2, 1991
Joe Hilton Arena, UNC, Chapel Hill, NC

Home

BOYS
1. North Rowan 58
2. High Point Andrews 35
3. Monroe Sun Valley 34
4. Charlotte Garinger 32
5. Greensboro Page 28
6. (tie) Ledford 14
6. (tie) East Mecklenburg 14
6. (tie) Charlotte Olympic 14
6. (tie) Raleigh Athens Drive 14
10. Gastonia Ashbrook 13
11. Morganton Freedom 12

60 yards
1. Vida Jones, North Forsyth 6.40
2. Ken Laws, Garner
3. Dominique Fleming, Raleigh Enloe
4. Scott Harper, Charlotte Olympic
5. Kenny Shaw, High Point Andrews
 

300 yards
1. Willie Cornwell, Charlotte Olympic 32.72
2. Shannon Myers, North Rowan
3. Brian Ellis, North Rowan
4. Shon Hinnant, Wilson Fike
5. Artee Franklin, Fayetteville 71st
6. Torre McKenzie, Richmond County

600 yards
1. Dave Adair, Charlotte Garinger 1:14.63
2. Jamie Edmonds, Charlotte Garinger
3. Henry McKoy, Fayetteville Byrd
4. Jason Haynie, Fayetteville 71st
5. Tommy Meece, Richmond County
 

1000 yards
1. Chris O'Shields, Sun Valley 2:24.54
2. Paul Kinser, Greensboro Page
3. Dave Adair, Charlotte Garinger
4. Chris Huffstickler, Gastonia Ashbrook
5. Chris Yoshida, Mount Tabor
6. Lucas Hunt, Sun Valley

One-Mile Run
1. Paul Kinser, Greensboro Page 4:27.38
2. Jason Page, Raleigh Millbrook
3. Sandy Spurgeon, Raleigh Sanderson
4. Mark Hill, Sun Valley
5. Brian Miesch, East Mecklenburg
6. Jason Lawrence, Surry Central

Two-Mile Run
1. Paul Kinser, Greensboro Page 9:41.82
2. Bryan Zmijewski, Sun Valley
3. Mike Brooks, Mount Tabor
4. Brian Miesch, East Mecklenburg
5. Bryan Calloway, Charlotte Providence
6. Mark Hill, Sun Valley

60-yard High Hurdles
1. Sam Mooring, South View 7.46
2. Duane Ross, North Gaston
3. Shawn Johnson, Morganton Freedom
4. R. Barnes-Smith, North Rowan
5. Brian Kelly, St. Stephens
6. Donnie Davis, Burlington Cummings

4x440-yard Relay
1. High Point Andrews 3:29.6
(Pernell Williams, Kenny Shaw, Darius Brewington, Duane Hill)
2. Charlotte Garinger
3. Greensboro Dudley
4. Fayetteville Douglas Byrd
5. Fayetteville 71st
6. Gastonia Ashbrook

4x880-yard Relay
1. Sun Valley 8:33.7
(Carson Hedrick, John Bradford, Lucas Hunt, Chris O'Shields)
2. East Mecklenburg
3. Durham Jordan
4. Raleigh Athens Drive
5. Greensboro Dudley
6. Raleigh Enloe

Long Jump
1. Brian Ellis, North Rowan 23-9.75
2. Robert Lee, Clinton
3. Eric Alford, High Point Central
4. Shawn Johnson, Morganton Freedom
5. Adam Matlocks, Jacksonville
6. R. Barnes-Smith, North Rowan

Triple Jump
1. Brian Ellis, North Rowan 49-8.25
2. R. Barnes-Smith, North Rowan
3. Joshua Miller, Western Guilford
4. Jerome Klaky, Raleigh Athens Drive
5. Adam Matlocks, Jacksonville
6. Terry Lowery, High Point Andrews

High Jump
1. Quincey Adkins, North Rowan 6-4
2. Bernard Wright, Gastonia Ashbrook
3. Charlie Jacobs, Northern Nash
4. (tie) Von Brown, Richmond County
4. (tie) Jerome Bryant, New Bern
4. (tie) George Simmons, Southeast Guilford

Pole Vault
1. Shannon Pope, High Point Andrews 13-11.75
2. Kevin Swain, Ledford
3. Mike Lawson, Ledford
4. Charles Powell, Charlotte Myers Park
5. Jamie Harbison, Morganton Freedom
6. Paul Olander, Watauga

Shot
1. Eddie Robertson, High Point Andrews 57-7.75
2. Lamont Jones, New Bern
3. George Williams, Raleigh Athens Drive
4. William Bynum, Smith
5. Jeff Boyd, High Point Andrews
6. Calvin Jackson, North Rowan


GIRLS
Team Scores:
1. East Mecklenburg 54
2. Jacksonville 34
3. (tie) Raleigh Millbrook 24
3. (tie) Polk County 24
5. North Rowan 23
6. (tie) Greensboro Smith 20
6. (tie) Statesville 20
8. Fayetteville Cape Fear 18
9. (tie) Albemarle 16
9. (tie) Charlotte Providence 16
9. (tie) South Stokes 16
12. Wilmington Hoggard 15

60 yards
1. Lynetta Golden, South Stokes 7.08
2. Katrina Jarrett, North Rowan
3. Tina Stevens, New Bern
4. Pam Morrison, Fay. Cape Fear
5. Tonie Lazenby, West Iredell
6. Shantel Carter, North Forsyth

300 yards
1. Tonya Avery, Jacksonville 37.71
2. Pam Morrison, Fay. Cape Fear
3. Lynetta Golden, South Stokes
4. Frances Morgan, East Mecklenburg
5. LaQuisa Lytch, Smith
6. Katrina Jarrett, North Rowan

600 yards
1. 1. Frances Morgan, East Mecklenburg 1:30.36
2. Katrina Jarrett, North Rowan
3. Pat Miller, East Mecklenburg
4. Karla Hembrick, Durham Jordan
5. Bridget Johnson, Smith
6. Karen McIlwain, Durham Hillside

1000 yards
1. Karen Godlock, Polk County 2:50.28
2. Frances Morgan, East Mecklenburg
3. Jenny Musselwhite, Wilmington Hoggard
4. Mille James, East Mecklenburg
5. Mia Richardson, McMichael
6. Shontel Jung, East Mecklenburg

One-Mile Run
1. Andrea Bailey, Raleigh Millbrook 5:14.70
2. Amy Herrman, Charlotte Providence
3. Karen Godlock, Polk County
4. Jenny Musselwhite, Wilmington Hoggard
5. Kim Herring, Watauga
6. Kim Deni, Watauga

Two-Mile Run
1. Andrea Bailey, Raleigh Millbrook 11:32.45
2. Amy Herrman, Charlotte Providence
3. Lisa Barrington, Sun Valley
4. Alicia Dandar, Northeastern
5. Kim Deni, Watauga
6. April Rancher, Fayetteville Byrd
60-yard Hurdles
1. 1. Yohanna Chavis, Charlotte Myers Park 8.95
2. Wynyonnia Hamilton, Albemarle
3. Severia Jones, North Lenoir
4. Michelle Brice, Wilmington Hoggard
5. Nikki Brown, Ledford
6. Jennifer Kalanick, Greensboro Grimsley

4x440-yard Relay
1. East Mecklenburg 4:16.4
(Grace Crawford, Millie James, Pat Miller, Frances Morgan)

4x880-yard Relay
1. East Mecklenburg 10:49.8
(Millie James, Shontel Jung, Julie Van Hellemont, Peggy Martin)
2. Polk County
3. East Forsyth
4. Greensboro Grimsley
5. Cary
6. Ledford

Long Jump
1. Kim Jones, Statesville 17-10
2. Kim Hatfield, Wilkes Central
3. Tamika Patterson, Raleigh Enloe
4. Tina Stevens, New Bern
5. Tonya Avery, Jacksonville
6. Rachel Hollier, Jacksonville

Triple Jump
1. Tonya Avery, Jacksonville 37-6.75
2. Wynyonia Hamilton, Albemarle
3. Precious Quire, East Forsyth
4. Kim Hatfield, Wilkes Central
5. Tricia Fishburne, Pisgah
6. Rachel Hollier, Jacksonville

High Jump
1. 1. Kim Jones, Statesville 5-9.25
2. Halima Haith, Greensboro Smith
3. Pam Morrison, Fay. Cape Fear
4. Whitney Allen, Western Guilford
 
 

Shot
1. Vernia Wilson, Jacksonville 34-4.25
2. Danielle Harris, High Point Andrews
3. Traci Jones, Apex
4. Michelle Clayton, Raleigh Millbrook
5. Nicole Watson, Garner
6. Robin Boggs, East Mecklenburg


Voted MVPs were Brian Ellis (North Rowan HS) and Frances Morgan (East Mecklenburg).

Help us with missing information by contacting us at this link.

Previous State Indoor Meet (1990) | Following State Indoor Meet (1992)

1991 NSIC Results

1991 Outdoor State Meet | Past Champions | All-Time Indoor List



NCPrepTrack.com