NCPrepTrack.com

1990 North Carolina High School
State Cross-Country Championships

4-A Girls

3-A Boys   3-A Girls

1-A/2-A Boys   1-A/2-A Girls

NCISAA Boys   NCISAA Girls

1990 Cross Country Menu | Main Cross Country Page | Main Menu



4-A Boys - McAlpine Park, Charlotte
Saturday, Nov. 10, 1990
Teams
 1 East Mecklenburg          50
 2 Winston-Salem Mount Tabor 59
 3 Raleigh Sanderson        136
 4 Raleigh Enloe            143
 5 Charlotte Myers Park     148
 6 Jacksonville             214
 7 West Forsyth             214
 8 Durham Jordan            227
 9 Fayetteville 71st        251
10 Northern Nash            259
11 Southern Pines Pinecrest 279
12 Charlotte Providence     318
13 Asheville A.C. Reynolds  322
14.Greensboro Grimsley      345
15 Morganton Freedom        346
16 Watauga County           363
17 Richmond County          374
18 Eastern Wayne            392

Individuals
 1 Paul Kinser        12 Greensboro Page        16:08.4
 2 Brian Miesch       12 East Mecklenburg       16:20.7
 3 Ryan Squires       12 Charlotte Myers Park   16:23.0
 4 Mike Brooks        12 Winston-Salem Mt.Tabor 16:23.5
 5 Chris Yoshida      12 Winston-Salem Mt.Tabor 16:28.8
 6 Jered Helms        12 East Mecklenburg       16:29.6
 7 Sandy Spurgeon     12 Raleigh Sanderson      16:30.1
 8 Brian Blount       10 Winston-Salem Mt.Tabor 16:30.5
 9 Robert Kirkland    12 Raleigh Millbrook      16:34.0
10 Evans Davis        1? Fayetteville 71st      16:38.7
11 Chris Huffstickler 12 Gastonia Ashbrook      16:39.7
12 Mark Noble         12 East Mecklenburg       16:43.0
13 Brian Hatfield        Raleigh Enloe          16:45.4
14 Sean Connolly      12 West Charlotte         16:46.4
15 John Logan         12 Morganton Freedom      16:51.6
16 David Michael       9 Winston-Salem Mt.Tabor 16:54.5
17 Pete Zeman         12 Cary                   16:55.2
18 Richie Knipple     1? Greensboro Ben L Smith 16:55.9
19 Jeff Powell        10 Greensboro Ben L Smith 16:57.9
20 Jason Sheppard     11 East Mecklenburg       16:59.5
21 Terrence Gahan     12 Jacksonville           16:59.8
22 Edward Kelly       10 So. Pines Pinecrest    17:04.5
23 Will Mosley        12 Wilson Fike            17:07.6
24 James Bache        10 Wilmington New Hanover 17:14.1
25 Jason Blank           Raleigh Enloe          17:14.8


3-A Boys - McAlpine Park, Charlotte
Saturday, Nov. 10, 1990

Teams
 1 Sun Valley          35
 2 West Henderson      81
 3 Franklin           109
 4 Enka               121
 5 East Rowan         151
 6 Northwest Cabarrus 171
 7 North Buncombe     192
 8 West Carteret      193
 9 Asheboro           195
10 Northwest Guilford 235
11 Greenville Conley  279
12 Northeast Guilford 280

Individuals
 1 Eric Pragle     11 North Buncombe   16:09.9
 2 Mark Hill       11 Sun Valley       16:18.6
 3 Brian Zmijewski 10 Sun Valley       16:24.2
 4 Donnie Reuss    12 Enka             16:34.2
 5 Chris Edwards   12 NW Cabarrus      16:44.8
 6 Matt Davis      12 NW Guilford      16:45.9
 7 Pat Fitzgerald  10 Sun Valley       16:47.3
 8 Albert Royster  11 Western Alamance 16:49.5
 9 Earl McMinn     11 West Henderson   16:50.9
10 Chris O'Shields 11 Sun Valley       16:52.0
11 Merv Davies     12 Franklin         16:58.2
12 Alan Dayton     12 Enka             17:00.9
13 Matthew Storie  12 East Rowan       17:03.6
14 Vimal Patel     11 Franklin         17:04.1
15 Lucas Hunt      12 Sun Valley       17:12.3
16 Adam Layton     12 SW Guilford      17:15.0
17 Jeremy Hill     12 Washington       17:20.7
18 David Waechter  12 West Henderson   17:21.3
19 Jimmy Graham    12 West Carteret    17:24.5
20 Rodney Robinson 12 West Henderson   17:24.9
21 Brad Queen      12 South Point      17:27.3
22 Flint Helms     10 Sun Valley       17:29.2
23 Jimmy Holbert   11 Eden Morehead    17:31.0
24 Mark Graham     10 Western Alamance 17:36.5
25 David Greer     11 Southern Durham  17:37.2


2-A/1-A Boys - McAlpine Park, Charlotte
Saturday, Nov. 3, 1990

Teams
 1 Bunker Hill      66
 2 Manteo           79
 3 Murphy          102
 4 East Davidson   111
 5 Swain County    157
 6 Jordan-Matthews 169
 7 Currituck       180
 8 West Stanly     190
 9 Ledford         193
10 Parkwood        233
11 Graham          244
12 Surry Central   256

Individuals
 1 Tommy Trehern     10 Swain County    16:25.2
 2 Jason Lawrence    12 Surry Central   16:32.8
 3 Kevin Cornett     11 Bunker Hill     16:38.2
 4 Danny Lowery      12 Parkwood        16:59.7
 5 Stephen Thacker   11 Mtn. Heritage   17:01.3
 6 Sean Carter       12 Randleman       17:04.4
 7 Justin Lemnios    11 Manteo          17:05.0
 8 Aron Miller       11 Murphy          17:07.6
 9 Gary Parker       11 Monroe          17:10.8
10 Matthew Bradley   10 Cherokee        17:13.4
11 Henry Moody       11 Swain County    17:16.0
12 Jason Livingstone 11 Manteo          17:17.3
13 JT Bell           12 Bunker Hill     17:19.6
14 Raymond Cervantes 10 Rosman          17:20.0
15 Craig Holden      12 North Brunswick 17:22.8
16 Bobby Watts       12 East Davidson   17:24.9
17 Jody Smyre        12 Bunker Hill     17:28.9
18 Matt Ridge        11 Ledford         17:30.1
19 Jay Sutherland    11 Manteo          17:31.2
20 Brian Weinkle      9 Murphy          17:31.5
21 Tony Shatley       9 Bunker Hill     17:46.0
22 Brent Phillips     9 Jordan-Matthews 17:46.2
23 J.J. Vickery      11 Jordan-Matthews 17:46.5
24 Shawn Smith       11 Manteo          17:46.8
25 Joe Margolis      12 Northwood       17:47.8
Thanks to East Mecklenburg coach Larry McAfee for providing NCHSAA results



NCISAA Boys

Teams
 1 Durham Academy         23
 2 Charlotte Country Day  79
 3 Charlotte Christian   109
 4 Christ School         135
 5 Asheville School      145
 6 Charlotte Latin       169
 7 Bishop McGuinness     172
 8 Forsyth Country Day   174
 9 Ral. Cardinal Gibbons 194
10 Char. Providence Day  230
11 Greensboro Day        297
12 Spartanburg Day       320

Individuals
 1 Marshall Moore Durham Academy        16:44
 2 Miles Hall     Durham Academy        17:02
 3 Mike Miller    Forsyth Country Day   17:14
 4 Gene Vann      Durham Academy        17:17
 5 Graham Cosper  Char. Providence Day  17:21
 6 Cory Johnson   Durham Academy        17:35
 7 G. Miller      Charlotte Christian   17:39
 8 Shawn Gorman   Charlotte Country Day 17:46
 9 Herbie Burns   Bishop McGuinness     17:53
10 Eric Stamm     Durham Academy        18:08
11 M. Hood        Asheville School      18:28
12 D. Bell        Asheville School      18:36
13 W. Kennedy     Charlotte Country Day 18:41
14 J. Stuhlman    Durham Academy        18:44
15 J. Stegmann    Christ School         18:50
16 N. Webster     Durham Academy        18:56
17 H. Statscewick Charlotte Country Day 19:00
18 J. Dupuy       Charlotte Country Day 19:02
19 M. Jones       Asheville School      19:15
20 J. Green       Charlotte Christian   19:20
21 C. Dickold     Charlotte Christian   19:21
22 David Chapman  Charlotte Latin       19:24
23 Fred Gray      Charlotte Country Day 19:25
24 S. MaHoney     Charlotte Country Day 19:30
25 D. Richardson  Christ School         19:38
If you have first names for any of these runners, please email to (Email info).

Thanks to Durham Academy coach Dennis Cullen and to Rick Spencer for providing NCISAA results



4-A Girls - McAlpine Park, Charlotte
Saturday, Nov. 10, 1990

Teams
 1 Watauga                    55
 2 East Mecklenburg           77
 3 Winston-Salem Mount Tabor 147
 4 Greensboro Grimsley       155
 5 North Mecklenburg         175
 6 Cary                      192
 7 Chapel Hill               197
 8 Wilmington Hoggard        201
 9 Northern Nash             239
10 Asheville A.C. Reynolds   263
11 Lumberton                 271
12 Apex                      285
13 Winston-Salem RJ Reynolds 288
14 Morganton Freedom         312
15 Charlotte Myers Park      315
16 Jacksonville              346
17 Southern Pines Pinecrest  408
18 Fayetteville Southview    459

4-A Girls
 1 Tammie Carpenter    10 Smithfield-Selma   18:44.7
 2 Lynn Metzger        10 Raleigh Broughton  18:54.2
 3 Andrea Bailey       12 Raleigh Millbrook  18:58.6
 4 Kim Herring         12 Watauga            19:17.8
 5 Jenny Musselwhite   12 Wilmington Hoggard 19:23.9
 6 Anna Tickton        11 Eastern Wayne      19:34.0
 7 Lauren Ballard       9 North Mecklenburg  19:44.3
 8 Ami Herrman         10 Char. Providence   19:45.4
 9 Holley Cooper       10 Watauga County     19:52.4
10 Amy Clark           11 North Mecklenburg  19:59.6
11 Kim Deni             9 Watauga County     20:02.6
12 Amy Huggins         12 W-S Mount Tabor    20:05.5
13 Millie James        11 East Mecklenburg   20:12.4
14 Alicia Dandar       11 Northeastern       20:20.9
15 Courtney Massingill 12 Durham Jordan      20:24.6
16 Jennifer Kalanick   11 Gbo Grimsley       20:26.0
17 Shontel Jung        10 East Mecklenburg   20:34.0
18 Marvina Hamilton    12 Fay. Pine Forest   20:34.9
19 Brennan Fish         9 Cary               20:38.8
20 Sherry Winn         12 Char. Independence 20:39.5
21 Farrell O'Quinn      9 Char. Independence 20:40.5
22 Karen Brooks        12 Chapel Hill        20:48.5
23 Marcy Bell          12 Northern Nash      20:49.1
24 Anne McInnes        10 Wilmington Hoggard 20:51.0
25 Jayne Thomisee      10 East Mecklenburg   20:52.2


3-A Girls - McAlpine Park, Charlotte
Saturday, Nov. 10, 1990

Teams
 1 Northwest Cabarrus  75
 2 Washington         103
 3 West Henderson     116
 4 McMichael          127
 5 St. Stephens       152
 6 Sun Valley         152
 7 Enka               156
 8 East Rowan         204
 9 Southwest Guilford 208
10 West Carteret      219
11 Greenville Conley  221
12 Lenoir Hibriten    222

Individuals
 1 Ami Knox          9 West Henderson   19:55.9
 2 Lisa Barrington  12 Sun Valley       20:06.6
 3 Rebekah Frick     9 East Rowan       20:18.7
 4 Elaine Wozny     11 Washington       20:22.9
 5 Mia Richardson   11 McMichael        20:36.6
 6 Jennifer Howard  10 Fred T. Foard    20:39.1
 7 Emily Bernhardt  11 Lenoir Hibriten  20:46.0
 8 Michelle Ash     11 Washington       20:54.4
 9 Gtsuko Fujii     12 Smoky Mountain   20:55.3
10 Maia Carter       9 Western Guilford 20:56.4
11 Dawn Wehrenberg  12 Washington       21:00.2
12 Shannon Wood     10 NW Cabarrus      21:06.0
13 Kelly Spraker     9 NW Cabarrus      21:07.5
14 Jenny Coffey     12 St. Stephens     21:09.4
15 Tabitha Shaffer  10 McMichael        21:15.0
16 Christie Hicks   12 South Iredell    21:23.7
17 Ashley Cavin     12 Sun Valley       21:31.1
18 Tami Wensil      12 Concord          21:33.6
19 Suzie Rogers     11 NW Cabarrus      21:39.7
20 Shelley Barker    9 West Henderson   21:43.4
21 Melissa Kelly    12 Western Guilford 21:51.6
22 Christina Moore  12 West Henderson   21:52.3
23 Helle Pederson   12 SW Guilford      21:53.0
24 Kelly Fairchild  11 NW Cabarrus      22:02.1
25 Melissa Chandler 11 Enka             22:03.5


2-A/1-A Girls - McAlpine Park, Charlotte
Saturday, Nov. 3, 1990

Teams
 1 Murphy               66
 2 Manteo               92
 3 N.C. Math & Science 114
 4 West Stanly         125
 5 Ledford             131
 6 Lejeune             173
 7 Polk County         181
 8 Southwest Randolph  201
 9 Albemarle           202
10 East Davidson       223
11 Mount Pleasant      232
12 Swannanoa Owen      252

Individuals
 1 Karen Godlock    10 Polk County        19:31.6
 2 Wendy Trehorn    12 Swain County       20:07.2
 3 Wendy Garris     11 Surry Central      20:34.0
 4 Rosalynd Hall    11 Murphy             20:46.6
 5 Claudia Newman   11 NC Math & Science  21:00.2
 6 Stephanie Mann      Lejeune            21:05.2
 7 Deidre Heyde     11 Topsail            21:18.3
 8 Angela Bowers     9 Albemarle          21:19.4
 9 Corea Bergenser  12 NC Math & Science  21:24.4
10 Wendy Sisk       12 Randleman          21:32.0
11 Katie Malone     11 Polk County        21:39.7
12 Tena Collins     10 Swain County       21:40.8
13 Edie Ferguson    10 Murphy             21:43.0
14 Heather Bald     12 Manteo             21:45.0
15 Donna Childress  10 Surry Central      21:46.2
16 Amanda Powers    11 Southwest Randolph 21:47.0
17 Veronica Pickens 12 Murphy             21:50.4
18 Jennifer Strange  9 Ledford            21:54.5
19 Lee Vaughan      11 Ledford            21:55.7
20 Cheryl Slager    12 Jax. Northside     21:59.7
21 Beth Cathcart       Lejeune            22:16.7
22 Kim Shankle      10 Southwest Randolph 22:22.1
23 Mary Routh       12 Murphy             22:24.4
24 Angela Abrams    10 Fairmont           22:29.2
25 Tami Hass         9 Manteo             22:32.6
Thanks to East Mecklenburg coach Larry McAfee for providing NCHSAA results



NCISAA Girls

Teams (only three runners scored)
1 Charlotte Christian    9
2 Forsyth Country Day   26
3 Durham Academy        27
4 Greensboro Day        47
5 Charlotte Latin       48
6 Ral. Cardinal Gibbons 49
7 Bishop McGuinness     69
8 Charlotte Country Day 92

Individuals
 1 Abby Reeder     Charlotte Christian   21:01
 2 Tanya Williams  Charlotte Christian   21:30
 3 Tonya Malloy    Greensboro Day        21:36
 4 Blake Phillips  Forsyth Country Day   22:07
 5 Monroe          Forsyth Country Day   22:16
 6 Lyon            Charlotte Christian   22:35
 7 Anna Gerhardt   Bishop McGuinness     22:44
 8 Kathy Sullivan  Durham Academy        22:53
 9 Nancy Conn      ASAE (???)            23:04
10 Sigrid Norris   Durham Academy        23:32
11 Adams           Salem Academy         23:50
12 Reves           Durham Academy        23:50
13 Kathryn Orr     Charlotte Latin       24:03
14 Saline          Char. Providence Day  24:04
15 Wooden          Salem Academy         24:10
16 Miller          Ral. Cardinal Gibbons 24:21
17 Caroline Blackmon Charlotte Christian 24:24
18 Pederson        Durham Academy        24:26
19 Anna Frick      Durham Academy        24:31
20 Cheyunski       Char. Providence Day  24:51
21 Elizabeth Yates Ral. Cardinal Gibbons 25:07
22 Molly Clay      Forsyth Country Day   25:35
23 Katja Strinka   Charlotte Latin       26:00
24 Amy Sproull     Charlotte Latin       26:12
25 Valentine       Greensboro Day        26:19
If you have first names for any of these runners, please email to (Email info).

Thanks to Durham Academy coach Dennis Cullen and to Rick Spencer for providing NCISAA results



The Harrier's Final 1990 National Rankings:

(Source: www.theharrier.com/marcbloomrunning/index2.php)

BOYS:
1. York HS, Elmhurst, IL
2. Mead HS, Spokane, WA
3. Campbell County HS, Gillette, WY
4. Hart HS, Newhall, CA
5. Edmonds-Woodway, Edmonds, WA
6. University HS, Spokane, WA
7. San Pasqual HS, Escondido, CA
8. Bingham HS, South Jordan, UT
9. Madera HS, Madera, CA
10. Viewmont HS, Bountiful, UT
11. Buchholz HS, Gainesville, FL
12. McCullough HS, The Woodlands, TX
13. Page HS, Page, AZ
14. Mountain View HS, Orem, UT
15. Westminster HS, Atlanta, GA
16. Sun Valley HS, Monroe, NC
17. Gallup HS, Gallup, NM
18. Dennis-Yarmouth HS, So. Yarmouth, MA
19. Bend HS, Bend, OR
20. Ben Davis HS, Indianapolis, IN
21. Laguna-Acoma HS, New Laguna, NM
22. Camarillo HS, Camarillo, CA
23. Carson City HS, Carson City, NV
24. Christian Brothers Academy, Lincroft, NJ
25. St. Anthony's HS, So. Huntington, NY
GIRLS:
1. Mountain View HS, Orem, UT
2. Agoura HS, Agoura Hills, CA
3. Rogers HS, Spokane, WA
4. San Pasqual HS, Escondido, CA
5. Bend HS, Bend, OR
6. Ferris HS, Spokane, WA
7. Brookwood HS, Snellville, GA
8. Mt. Carmel HS, San Diego, CA
9. Eisenhower HS, Yakima, WA
10. La Jolla HS, La Jolla, CA
11. Beaverton HS, Beaverton, OR
12. Palatine HS, Palatine, IL
13. Floyd Central HS, Floyds Knobs, IN
14. Saratoga Springs HS, Saratoga Springs, NY
15. Arroyo Grande HS, Arroyo Grande, CA
16. Spring Valley HS, Columbia, SC
17. Palos Verdes HS, Palos Verdes Estates, CA
18. Parkway West HS, Ballwin, MO
19. Jenks HS, Jenks, OK
20. Solanco HS, Quarryville, PA
21. West Potomac HS, Alexandria, VA
22. Manchester Central HS, Manchester, NH
23. Upper Arlington HS, Columbus, OH
24. Monument Valley HS, Kayenta, AZ
25. Mt Greylock HS, Williamstown, MA



Previous year (1989) | Following year (1991)

1990 Cross Country Menu | Main Cross Country Page | Main Menu

Kinney/Foot Locker South History

Track Champions:
Boys 4-A | Boys 3-A | Boys 2-A & 1-A
Girls 4-A | Girls 3-A | Girls 2-A & 1-A

NC HS Team Track Champions | NC Independent Schools Champions
NC HS State Meet Records | All-Time Top 25



NCPrepTrack.com