NCPrepTrack.com

2017 NCHSAA 4A Indoor Championships

JDL Fast Track, Winston-Salem, NC
Saturday, February 11, 2017

Girls Results
3A 1A/2A

2017 Indoor Track Menu | Main Menu

BOYS:
Team Rankings - 17 Events Scored
================================
 1) Panther Creek 40
 2) West Forsyth 31
 3) Cary Green Hope 30
 3) Garner 30
 5) Winston-Salem Parkland 29
 6) Charlotte Mallard Creek 28
 7) Charlotte Providence 22
 7) Southern Pines Pinecrest 22
 9) Cary 21
10) Raleigh Broughton 18.50
11) Southeast Raleigh 18
12) Lake Norman 16
12) Winston-Salem Mount Tabor 16
12) Rolesville 16
15) Greensboro Page 15
16) Raleigh Cardinal Gibbons 14
16) North Mecklenburg 14
18) Greensboro Grimsley 13
18) Winston-Salem R.J. Reynolds 13
20) Porter Ridge 11
21) Raleigh Athens Drive 10.50
22) Hope Mills South View 10
22) Harnett Central 10
22) Huntersville Hopewell 10
25) Apex 9.50
26) Charlotte Myers Park 9
27) Southeast Guilford 8
27) Charlotte Ardrey Kell 8
27) Charlotte Harding 8
27) Mooresville 8
27) Hoke County 8
32) North Davidson 6
32) Fayetteville Pine Forest 6
34) Raleigh Leesville Road 5
34) Huntersville William A Hough 5
34) Mint Hill Rocky River 5
34) Raleigh Wakefield 5
34) High Point Central 5
39) Middle Creek 4
39) Charlotte Phillip O. Berry 4
41) South Mecklenburg 3
41) Southwest Guilford 3
41) Kannapolis A.L. Brown 3
41) Northwest Guilford 3
41) Fayetteville Seventy-First 3
46) Davie County 2.50
47) Durham Jordan 2
47) Apex Friendship 2
47) Jamestown Ragsdale 2
47) East Chapel Hill 2


Boys 55 Meter Dash
=======================================================================
All-Class. Meet Record:  6.21  Chris Justice, Greensboro Grimsley 1996
4A Meet Record:        (same)
=======================================================================
   Name            Year School                 Time  Points
=======================================================================
Final
 1 J Johnson         12 Panther Cree            6.33   10
 2 Brandon Ray       11 Athens Drive            6.38    8
 3 Brenton Ervin     12 Mallard Cree            6.53    6
 4 Rondell Terry     11 Garner                  6.57    5
 5 Preston Pierce    11 Middle Creek            6.60    4
 6 Ahmad Ellis       11 Berry, Phill            6.61    3
 7 James Maye        10 Rocky River             6.67    2
 8 Joseph Littlejohn 11 Parkland                6.67    1

   Name            Year School                Prelim  H#
=========================================================
Preliminaries
 1 J Johnson         12 Panther Cree            6.31q  1
 2 Brandon Ray       11 Athens Drive            6.42q  2
 3 Brenton Ervin     12 Mallard Cree            6.57q  2
 4 Ahmad Ellis       11 Berry, Phill            6.60q  2
 5 Rondell Terry     11 Garner                  6.61q  1
 6 Preston Pierce    11 Middle Creek            6.61q  2
 7 James Maye        10 Rocky River             6.64q  1
 8 Joseph Littlejohn 11 Parkland                6.68q  2
 9 Van Gupton        11 Rolesville H            6.68   1
10 Jacquez Roseboro  10 Parkland                6.68   2
11 Vionte Houston    12 Myers Park              6.80   1
12 Ramaine Lyons     12 Olympic                 6.85   2
13 Rashad Williams   11 Hough, Willi            6.88   1
 
 
 
Event 22  Boys 55 Meter Dash Wheelchair Wheelchair
=============================================================

   Name            Year School                 Finals  Points
=============================================================
 1 Christopher Coke  10 Ragsdale               20.45    1



Boys 300 Meter Dash
=========================================================
All-Class. Meet Record:  34.49  Fuqwuan Greene, New Bern 2009
4A Meet Record:           (same)
=========================================================
   Name            Year School            Time H# Points
=========================================================
 1 J Johnson         12 Panther Creek     34.39 3 10
      **NEW ALL-CLASSIFICATION MEET RECORD**
 2 Trequan Barnes    12 Parkland          34.49 3  8
 3 Ishaq Smith       12 North Mecklenburg 35.36 3  6
 4 Kobe Barnes       11 Wakefield         35.45 2  5
 5 Anthony Morgan    11 Grimsley          35.53 2  4
 6 Jalen Jones       12 Hoke County       35.60 3  3
 7 Savien Hayes      10 Parkland          35.79 1  2
 8 William Hoffmann  12 Green Hope        35.86 3  1
 9 Joseph Littlejohn 11 Parkland          36.30 1
10 Brian Williams     9 Southeast Raleigh 36.40 2
11 Qua-Ronz Robinson 11 Harding           36.79 3
12 Bryson Godfrey    11 Alexander Central 38.31 2
13 Mikel Locklear    12 Hoke County       39.15 2
-- Zachary Ray       11 Overhills          DNS  1


Boys 500 Meter Dash
===============================================================
All-Class. Meet Record:  1:03.65  Andrew Hendrix, New Bern 2009
4A Meet Record:         (same)
===============================================================
   Name            Year School                Time    H# Points
===============================================================
 1 William Hoffmann  12 Green Hope           1:04.70   3  10
 2 Qua-Ronz Robinson 11 Harding Univ         1:05.55   3   8
 3 Canoy Tyree       12 Mallard Cree         1:05.80   3   6
 4 Mikel Locklear    12 Hoke County          1:05.88   3   5
 5 Jalin Petty       12 Hopewell             1:06.72   2   4
 6 Nile Harris       11 Grimsley             1:07.00   2   3
 7 Vinay Kathard     11 East Chapel          1:08.04   2   2
 8 Lee Mckoy II      12 Hopewell             1:08.32   3   1
 9 Travon Miller     12 Southeast Ra         1:08.35   2
10 Trevor Kirkland   11 Middle Creek         1:09.01   1
11 Dylan Marrotte    11 Fuquay-Varin         1:09.81   1
12 Mario Mcgee       12 East Mecklen         1:09.95   2
13 Zachary Ray       11 Overhills            1:10.04   1
14 Gavin Kinkead     12 Holly Spring         1:12.05   2
-- Raymonte Dow      12 High Point C             DNF   3
-- Braxton Ford      11 Parkland                  DQ   1 LANE VIOLATION


Boys 1000 Meter Run
=================================================================
All-Class Meet Record: 2:29.03  Dylan Ferris, East Forsyth  2008
4A Meet Record:        (same)
=================================================================
   Name             Year School             Time    H# Points
=================================================================
 1 Christian Pigues   12 Rolesville H       2:30.44  3 10
 2 Joel Shores        12 Southeast Guilford 2:31.75  3  8
 3 Ian Shanklin       12 Page               2:32.88  3  6
 4 Evan Harris        12 Lake Norman        2:33.44  3  5
 5 Matthew Kehn       11 Green Hope         2:33.73  3  4
 6 Haywood Ferguson   11 South Mecklenburg  2:34.08  2  3
 7 Andrew Brooks      12 Broughton          2:34.12  2  2
 8 James Lundergan    12 Cary               2:34.32  3  1
 9 Colin Alexander    11 Pinecrest          2:36.56  1
10 Kyle Fawzi         12 Panther Creek      2:37.22  3
11 Kobe Brown         10 Southwest Guilford 2:40.87  2
12 Casey Thompson     12 Jordan             2:42.18  1
13 Matthew Staehle    12 Jordan             2:42.60  2
14 Jacobi Asor-Sallaa 10 Garner             2:43.07  1
15 Thomas Anthony     12 R.J. Reynolds      2:43.47  1
16 Stephen Atkinson   10 Cary               2:43.54  1
17 Anthony Williams   11 Mallard Creek      2:43.91  3
18 Ewan Hynes         12 Hough, William A   2:45.19  1
19 Marshall Williamso 11 Myers Park         2:45.93  2
20 Patrick Barley     12 Providence         2:47.13  2
21 Ian Delgado        11 Green Hope         2:49.37  3
22 Finn McBride       11 Green Hope         2:54.77  2
-- John Tatter        11 R.J. Reynolds        DNF    2
-- Jalin Petty        12 Hopewell             DNS    1


Boys 1600 Meter Run
==================================================================
All-Class. Meet Record:  4:10.61  Bobby Mack, North Forsyth  2003
4A Meet Record:          (same)
==================================================================
   Name            Year School           Time    Points
==================================================================
 1 Cameron Ponder    11 Mount Tabor      4:20.64  10
 2 Ian Shanklin      12 Page             4:22.81   8
 3 Stuart Holmes     12 Broughton        4:23.90   6
 4 Finn McBride      11 Green Hope       4:25.29   5
 5 Hayden Blalock    12 Providence       4:26.28   4
 6 Brandon Hernandez 11 A.L. Brown       4:27.40   3
 7 Zachary Mercer    12 Mooresville      4:27.64   2
 8 John Tatter       11 R.J. Reynolds    4:27.93   1
 9 Nick Veilleux     12 Green Hope       4:32.42
10 Charles Pace      11 Mount Tabor      4:33.03
-- Connor Lane       12 Cardinal Gibbons   DQ  ILLEGAL CONTACT


Boys 3200 Meter Run
=================================================================
All-Class. Meet Record:  9:14.71  Ricky Brookshire, Watauga 2000
4A Meet Record:          (same)
=================================================================
   Name            Year School           Time H# Points
=================================================================
 1 Connor Lane       12 Cardinal Gibbons 9:16.13 2 10
 2 John Tatter       11 R.J. Reynolds    9:24.07 2 8
 3 Ben Savino        12 Apex             9:26.90 2 6
 4 Nathan Gamble     12 Leesville Road   9:36.76 2 5
 5 Sam Thornton      11 Cardinal Gibbons 9:40.06 2 4
 6 Lanier Derbyshire 12 Broughton        9:41.43 2 3
 7 Laderique Mcneill 11 Harnett Central  9:46.61 1 2
 8 Charles Pace      11 Mount Tabor      9:46.85 1 1
 9 Ryan Brown        11 Broughton        9:47.66 2
10 Hayden Blalock    12 Providence       9:50.84 2
11 Peyton Barish     11 Green Hope       9:51.60 2
12 Brandon Hernandez 11 A.L. Brown       9:51.98 1
13 Cameron Ponder    11 Mount Tabor      9:52.08 2
14 David Cart        11 Apex             9:52.63 1
15 Jacob Wells       11 Broughton        9:55.00 1
16 Freddie Marx      12 Page             9:56.49 1
17 Matthew Russell   12 Cary             9:56.68 1
18 Wesley Provost    11 Apex Friendship  9:59.47 1
19 Caleb Petty       12 Leesville Road  10:01.66 2
20 Zachary Mercer    12 Mooresville     10:07.39 1
21 Daniel Vo         11 Green Hope      10:09.28 2
22 Ryan Kemper       11 Green Hope      10:10.96 1
-- Anton Idhammar    10 Cary              DNS    1
-- Tucker Cera       12 Millbrook         DNS    1


Boys 55 Meter Hurdles
====================================================================
All-Class. Meet Record:  7.05  Wayne Davis, Southeast Raleigh 2009
4A Meet Record:          (same)
====================================================================
   Name              Year School                  Time  Points
====================================================================
Final
 1 Cedric Mcgriff      12 Providence              7.39   10
 2 Joshua Brockman     10 Ardrey Kell             7.45    8
 3 Sam Handy           12 Cary                    7.67    6
 4 Raymonte Dow        12 High Point C            7.68    5
 5 Ralph Vieux         11 Garner                  7.75    4
 6 D'Andre Hayes       11 Northwest Gu            7.78    3
 7 Mekhi Dunlap        11 R.J. Reynold            7.88    2
 8 Jack Neiters        12 West Forsyth            7.95    1

   Name              Year School                Prelim  H#
====================================================================
Preliminaries
 1 Cedric Mcgriff      12 Providence              7.52q  1
 2 Joshua Brockman     10 Ardrey Kell             7.57q  2
 3 Raymonte Dow        12 High Point C            7.69q  3
 4 Ralph Vieux         11 Garner                  7.92q  2
 5 Sam Handy           12 Cary                    7.95q  3
 6 D'Andre Hayes       11 Northwest Gu            7.97q  2
 7 Mekhi Dunlap        11 R.J. Reynold            8.06q  1
 8 Jack Neiters        12 West Forsyth            8.06q  2
 9 Isaiah Daniel       11 Dudley                  8.11   1
10 Quintavious Workman 10 Panther Cree            8.12   3
11 Caleb Mcmillan      11 Hough, Willi            8.17   3
12 Kyle Lind           10 Olympic                 8.17   3
13 Jarrell Patterson   12 Mount Tabor             8.19   3
14 Myles Speller       11 Jordan                  8.24   2
15 Kevon Jacobs        12 A.L. Brown              8.31   1
16 Dymir Watson        11 Hillside                8.37   1
17 Keeyon Hicks        12 Cary                    8.63   1
18 Elijah Knight       12 Cary                    8.68   2
19 Dionyisus Segers    12 West Forsyth            8.83   1
 

Boys 4x200 Meter Relay
====================================================================
All-Class. Meet Record:  1:31.34  Fayetteville Terry Sanford 2015
Luis Remigio 12, Kalin Moore 11, William Wicks 11, Jakwon Higgins 12

4A Meet Record:          1:31.67  Panther Creek 2016
J Johnson 11, Brandon Holmes 10, Caleb Cross 12, Jimmy Jones 12
====================================================================
   School                                          Time   H# Points
====================================================================
 1 Parkland                                   1:30.18   5  10
      **NEW ALL-CLASSIFICATION MEET RECORD**
    1) Savien Hayes 10         2) Trequan Barnes 12
    3) Joseph Littlejohn 11    4) Justen Burnette 11

 2 Garner                                     1:32.01   3   8
    1) Rondell Terry 11        2) Hashim Lundy
    3) Randolph Ross 10        4) Ralph Vieux 11

 3 West Forsyth                               1:32.47   5   6
    1) Dimitri Hondos 11       2) Eli Muckelvene 10
    3) Casen Drane 12          4) Dionyisus Segers 12

 4 Southeast Raleigh                          1:33.05   5   5
    1) David Smith 12          2) Travon Miller 12
    3) Brian Williams 9        4) Tyler Williams 11

 5 Rolesville High School                     1:33.24   5   4
    1) Jordan Lewis 10         2) Lutalo Holly 12
    3) Lakeith Mobley 12       4) Van Gupton 11

 6 Cary                                       1:33.25   5   3
    1) Elijah Knight 12        2) Kayin Fails 11
    3) Todd Shorts 11          4) Keeyon Hicks 12

 7 Panther Creek                              1:33.46   5   2
    1) Ben Laspaluto 12        2) Koen Moreno 9
    3) Charles Edwards 12      4) J Johnson 12

 8 Porter Ridge                               1:33.93   3   1
    1) Austin Richardson 11    2) Jaylen Coleman 10
    3) Tariq Jenkins 12        4) Jerran Caldwell 12

 9 Reagan, Ronald W                           1:34.09   4
    1) Preston Alston          2) Evan Mayes
    3) Dj Moyer 9              4) Keasean Dirks 10

10 Grimsley                                   1:34.36   3
    1) Nile Harris 11          2) Lance Mcmillan 11
    3) Justin Santiago 11      4) Anthony Morgan 11

11 Mallard Creek                              1:34.41   3
    1) Josh Huckleberry 11     2) Brenton Ervin 12
    3) Jtrell Washington 9     4) Jaquez Taylor 12

12 Berry, Phillip O.                          1:34.47   1
    1) Tyler Ellington 12      2) Ahmad Ellis 11
    3) Dauntae Lee 11          4) Dallas Sharpe 12

13 Glenn                                      1:34.50   2
    1) Chris Goodsby 12        2) Jaquan Wallace 12
    3) Kevin Hargrove 11       4) Jaden Sutton 10

14 South View                                 1:34.76   4
    1) Nick Smith 11           2) Xavier Mfikwa 12
    3) Jaquan Span 11          4) Gary Ayres 12

15 Hillside                                   1:34.83   4
    1) Corey Spell 11          2) Nijee Brown 12
    3) Michael Bizzell 12      4) Tahj Hall 12

16 Seventy-First                              1:34.94   1
    1) Justin Hayes 12         2) Waddel Dobbins
    3) Tkika Holland           4) Josh Cox

17 Independence                               1:35.51   2
    1) Trey Shuford 12         2) Tshiona Kynyatta 11
    3) Robert Gibson 12        4) Xavier Ramsey 12

18 Wakefield                                  1:35.72   2
    1) Jeremy Massenburg 12    2) Kobe Barnes 11
    3) Anthony Tripp 12        4) Rico Jenkins

19 Smith, Ben  L                              1:36.01   3
    1) Jeda Williamson 10      2) Jamerick Wallace 12
    3) Nicholas Witherspoon 10 4) Dorian Manning 10

20 Knightdale                                 1:36.66   2
    1) Adolphus Cannady 12     2) Kendell Thomas 11
    3) Kye James 12            4) Roger Jackson 10

21 East Mecklenburg                           1:36.80   1
    1) Tyreke Morrison 12      2) Ashton Jones 12
    3) Mykul Edwards 10        4) Soulenmane Diaby

22 Olympic                                    1:37.51   3
    1) Isaiah Blann 11         2) Elijah Crawford 12
    3) Malik Addo 10           4) Kyle Lind 10

23 North Mecklenburg                          1:37.59   4
    1) Jaden Middleton 11      2) Ezekiel Hokett 12
    3) TiJordan Greer 12       4) Ishaq Smith 12

24 Leesville Road                             1:37.80   2
    1) Derrick Cameron         2) Brandon Gottlieb-Raines
    3) Colton Murray           4) Mason MacLauchlin

-- Green Hope                                   DQ      4 1ST EXCHANGE OUTOFZONE
    1) Blake Watson 11         2) Carson Barnes 11
    3) Sohum Singh 11          4) William Hoffmann 12

-- Mount Tabor                                  DQ      4 2ND EXCHANGE OUTOFZONE
    1) Cameron Hunter 12       2) Malik Chambers 11
    3) Kamari Brooks 10        4) Kameron Palmer 10


Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
All-Class. Meet Record:  S 3:25.54 2006 New Bern
               K. Williams, D. Reynolds, E. Armstrong, A. Hendrex

4A Meet Record:    (same)
================================================================================
   School                    Time    H# Points
================================================================================
 1 Cary                      3:25.53S 5 10
      **NEW ALL-CLASSIFICATION MEET RECORD**
   1) Elijah Knight 12 2) Todd Shorts 11
   3) Kayin Fails 11 4) James Lundergan 12

 2 Winston-Salem Parkland    3:27.51 5 8
   1) Savien Hayes 10 2) Joseph Littlejohn 11
   3) Traejon Stevenson 10 4) Trequan Barnes 12

 3 Greensboro Grimsley       3:27.53 5 6
   1) Nile Harris 11 2) Jakel Chalmers 11
   3) Lance Mcmillan 11 4) Anthony Morgan 11

 4 Garner                    3:29.58 4 5
   1) Rondell Terry 11 2) Jacobi Asor-Sallaah 10
   3) Ralph Vieux 11 4) Randolph Ross 10

 5 Southeast Raleigh         3:30.30 5 4
   1) Travon Miller 12 2) Noah Larios 10
   3) Brian Williams 9 4) David Smith 12

 6 Charlotte Mallard Creek   3:30.34 1 3
   1) Canoy Tyree 12 2) Jtrell Washington 9
   3) Sean Walker 12 4) Anthony Williams 11

 7 Rolesville                3:30.41 4 2
   1) Lakeith Mobley 12 2) Isaiah Walker 11
   3) Stephen Strong 12 4) Christian Pigues 12

 8 Greensboro Page           3:32.28 3 1
   1) Garrett Willett 11 2) Assad Alston 11
   3) Dontavius Monroe 12 4) Trey Cousar 12

 9 Winston-Salem Mount Tabor 3:32.36 3
   1) Cameron Hunter 12 2) Malik Chambers 11
   3) Tashaune Kyle 11 4) Cameron Robinson 12

10 Panther Creek  3:32.70 2
   1) Ben Laspaluto 12 2) Jarred Komyati 11
   3) Elijah Cernoch 10 4) Kyle Fawzi 12

11 Cary Green Hope  3:32.73 5
   1) Carson Barnes 11 2) Austin Snyder 11
   3) Ian Delgado 11 4) William Hoffmann 12

12 Hope Mills South View  3:33.32 4
   1) Rontrel Felton 12 2) Martrell Mosely 12
   3) Jaquan Span 11 4) Gary Ayres 12

13 West Forsyth  3:35.20 1
   1) Will Atkins 9 2) Casen Drane 12
   3) Dionyisus Segers 12 4) Eli Muckelvene 10

14 Apex  3:35.27 1
   1) Jon Heavner 11 2) Jairus Page 12
   3) David Cart 11 4) Ben Savino 12

15 Jamestown Ragsdale  3:36.61 1
   1) Bryce Anthony 10 2) Johnathon Alexander 11
   3) Myshawn Garris 10 4) Austin Lacoste 12

16 Southern Pines Pinecrest  3:36.63 3
   1) Colin Alexander 11 2) Walker Mabe 10
   3) Alex Worley 12 4) Richard VonRonne 12

17 Hoke County  3:37.21 4
   1) Mikel Locklear 12 2) Taiquan Owens
   3) Calvin Purcell 4) Jalen Jones 12

18 East Mecklenburg  3:37.32 2
   1) Mykul Edwards 10 2) D'Andre Lassiter 11
   3) Mario Mcgee 12 4) Jeremy Parker 11

19 Charlotte Ardrey Kell  3:37.34 2
   1) Carson Philbin 11 2) Isaiah Strickland 11
   3) Andrew Larocca 11 4) Grey Davis 12

20 Charlotte Myers Park  3:37.60 3
   1) Mitchell Longo 12 2) Jameir Ismail 12
   3) Jack Osment 11 4) Michael Ly 11

21 Mooresville  3:38.14 1
   1) Justin Molina 11 2) Adam Spencer 12
   3) Luke Prince 11 4) Chase Alexander 10

22 Fayetteville E.E. Smith  3:38.97 4
   1) Toshiro Spivey 10 2) Andrew Whitaker 10
   3) Cameron McNeill 10 4) Marques Perry 12

23 Charlotte Independence  3:39.24 2
   1) Trey Shuford 12 2) Glodi Elofa 12
   3) Robert Gibson 12 4) Cameron Smith 12

24 Fayetteville Jack Britt  3:39.58 3
   1) Eric Beaudette 12 2) Ke'shon Goodman 11
   3) Shawn Ocasio 12 4) Lakito Bynum 11

25 Raleigh Athens Drive  3:40.51 1
   1) Blake Humphreys 11 2) Khadeavis Snead 12
   3) Eli Howell 12 4) Cj Murphy 12

26 Charlotte Providence  3:42.93 4
   1) Hayden Blalock 12 2) Patrick Barley 12
   3) Sam Cohen 12 4) Pace Clark 10

27 Porter Ridge  3:42.99 2
   1) Shyheem Simpson 12 2) Tariq Jenkins 12
   3) Jerran Caldwell 12 4) Damon Brown 12

28 Overhills  3:46.30 3
   1) Dylan Hopkins 11 2) Chase Freeman 11
   3) William Mabry 11 4) Zachary Ray 11

-- Greensboro Ben L Smith DQ 2 2ND EXCHANGE OUTOFZONE
   1) Jeda Williamson 10 2) Nicholas Witherspoon 10
   3) Wesley Williams 12 4) Christian Hawkins 10 



Boys 4x800 Meter Relay
==============================================================================
All-Class. Meet Record:   8:01.07  Knightdale 2013
               Henry Kiedy, Marquavious Johnson, Marcell Johnson, Corey Aikens
4A Meet Record:           (same)
==============================================================================
   School                                             Time     H# Points
==============================================================================
 1 Green Hope                                      8:11.52   2  10
    1) Ian Delgado 11          2) Ares Epps 11
    3) Matthew Kehn 11         4) Sean Petersen 11

 2 Mallard Creek                                   8:13.58   2   8
    1) Austin Atkinson 12      2) Canoy Tyree 12
    3) Daquan Wallace 12       4) Anthony Williams 11

 3 Myers Park                                      8:15.18   2   6
    1) Jameir Ismail 12        2) Michael Ly 11
    3) Jack Osment 11          4) Marshall Williamson 11

 4 Hough, William A                                8:19.63   1   5
    1) Ben Ebert 11            2) Ewan Hynes 12
    3) Jared Laferty 10        4) Chase Shanafelt 10

 5 South View                                      8:19.72   2   4
    1) Rontrel Felton 12       2) Devon Williams 12
    3) Daniel Hagan 12         4) Martrell Mosely 12

 6 Southwest Guilford                              8:19.75   2   3
    1) Connor Ayers 12         2) Kobe Brown 10
    3) David Olds 11           4) Grant Patrick 11

 7 Apex Friendship                                 8:21.08   1   2
    1) Wesley Provost 11       2) Teiari Matthews 10
    3) Ryan Cunningham 11      4) Alec Atterberry 11

 8 Panther Creek                                   8:25.37   2   1
    1) Christian Alvarez 10    2)
    3) Kyle Fawzi 12           4) Jarred Komyati 11

 9 Leesville Road                                  8:27.09   1
    1) Josh Tiller             2) Nick Barefoot
    3) Preston Jones           4) Bilal Mohammad

10 Cary                                            8:29.20   1
    1) Luke Militello 11       2) Jackson Martin 10
    3) Stephen Atkinson 10     4) Anton Idhammar 10

11 Mooresville                                     8:34.99   1
    1) Justin Molina 11        2) Zachary Mercer 12
    3) Chase Alexander 10      4) Thomas Voos 11

12 Holly Springs                                   8:36.50   1
    1) Harrison Karlok 12      2) Gavin Kinkead 12
    3) Jaden Morrow 11         4) Jevon Neal 11

13 Providence                                      8:36.54   2
    1) Jake Aschenbrenner 12   2) Patrick Barley 12
    3)                         4) Pace Clark 10

14 West Forsyth                                    8:36.67   1
    1) Roy Hopgood 11          2) Will Atkins 9
    3) Brock Newsome 10        4) Nick Harper 11

15 Mount Tabor                                     8:37.58   2
    1) Tashaune Kyle 11        2) Zach Mayer 11
    3) Samuel Kirse 12         4) William Scurry 10

16 Page                                            8:43.86   2
    1) Nathan Gillespie 12     2) Ahmed Sinada 11
    3) Jason Willett 12        4) Ian Shanklin 12

17 Southeast Guilford                              8:49.23   1
    1)                         2) Nate Rice 12
    3) Matthew Decker 11       4) Jibriel Terry 12

18 Broughton                                       8:55.41   2
    1) Leslie Boney 11         2) Jacob Wells 11
    3) Liam Norris 11          4) Michael Rooney 10

19 Rolesville High School                          8:56.03   1
    1)                         2) Mbiyu Koinange 9
    3) Stephen Strong 12       4) Isaiah Walker 11

-- Jordan                                             DQ     2
    1) Matthew Staehle 12      2) Casey Thompson 12
    3) Samuel Terry-Edmunds 11 4) Quinton Meyer 12

-- High Point Central                                 DQ     1 PASSING OUT OF ZONE
    1) Neil Brown 10           2) Murad Creary 9
    3) Jonathan Miller 12      4) Tyrese William 12



Boys Long Jump
=============================================================================
All-Classification Meet Record: 24-7.25 Marcus O'Neal, Greensboro Dudley 1997
4A Meet Record:                  (same)
=============================================================================
   Name                Year School              Distance          Points
=============================================================================
 1 J Johnson             12 Panther Cree        22-08.50    6.92m  10
 2 Tyrese Kelly          12 Pinecrest           22-04.00    6.80m   8
 3 Austin Richardson     11 Porter Ridge        22-00.00    6.70m   6
 4 Ryan Richardson       11 Hopewell            21-06.00    6.55m   5
 5 Terrell Johnson       11 Broughton           21-04.00    6.50m   4
 6 Lance Jameson         12 Seventy-First       21-01.50    6.43m   3
 7 Eric Haddock          10 Southeast Ra        21-00.50    6.41m   2
 8 Senico Haines         12 Berry, Phill        20-06.25    6.25m   1
 9 Randolph Ross         10 Garner              20-06.00    6.24m
10 Lutalo Holly          12 Rolesville H        20-04.00    6.19m
11 Miles Grant           10 Myers Park          20-01.50    6.13m
12 Savien Hayes          10 Parkland            20-00.50    6.10m
13 Ben Laspaluto         12 Panther Cree        19-11.00    6.07m
13 Ezekiel Hokett        12 North Meckle        19-11.00    6.07m
15 Johnathon Alexander   11 Ragsdale            19-10.50    6.05m
16 Justin Smalls         12 Panther Cree        19-10.00    6.04m
17 Van Gupton            11 Rolesville H        19-09.25    6.02m
18 Justin Fuchs          10 Northwest Gu        19-08.50    6.00m
19 Bahir Ham             12 Olympic             19-07.50    5.98m
20 Christopher Alexander 10 Rocky River         19-06.00    5.94m
21 Jamari Forde-Gordon   11 Overhills           19-05.75    5.93m
22 Tyler Ellington       12 Berry, Phill        19-02.00    5.84m
23 Justin Hayes          12 Seventy-First       18-10.50    5.75m
24 Collius Ray           10 Middle Creek        18-09.00    5.71m
25 Zariek Foxworth-Rush  11 Dudley              18-08.00    5.68m
26 Jack Neiters          12 West Forsyth        18-06.00    5.63m
27 Carson Burgess        11 Southeast Gu        18-01.00    5.51m
-- Ryan Smith            12 Harnett Cent          FOUL


Boys Triple Jump
========================================================================
All-Class. Record: 49-10   Greg Yeldell, North Rowan  1998
4A Meet Record:    49-8.25 Tyrell Taitt, Scotland County 1989
========================================================================
   Name                Year School              Distance         Points
========================================================================
 1 Tyrese Kelly          12 Pinecrest           48-00.50   14.64m  10
 2 Ryan Smith            12 Harnett Cent        48-00.00   14.63m   8
 3 Terrence Lackey       11 Mooresville         44-09.00   13.63m   6
 4 Eric Haddock          10 Southeast Ra        44-07.50   13.60m   5
 5 Austin Richardson     11 Porter Ridge        44-03.25   13.49m   4
 6 Christopher Alexander 10 Rocky River         43-07.50   13.29m   3
 7 Travon Miller         12 Southeast Ra        43-03.25   13.18m   2
 8 Ben Laspaluto         12 Panther Cree        43-03.00   13.18m   1
 9 Justin Fuchs          10 Northwest Gu        43-01.50   13.14m
10 Ej King               12 T.C. Roberso        43-01.00   13.13m
11 Joel Ramos            11 Mooresville         42-06.25   12.96m
12 Justin Smalls         12 Panther Cree        42-05.50   12.94m
13 Malik Cousar          12 Dudley              42-04.50   12.91m
14 Mikal Timpson         12 T.C. Roberso        42-02.00   12.85m
15 Benjamin Trubey       11 Green Hope          42-01.00   12.82m
16 Johnathon Alexander   11 Ragsdale            41-09.25   12.73m
17 Collius Ray           10 Middle Creek        41-08.25   12.70m
18 Krishaun Dill         12 Rocky River         41-07.50   12.68m
19 Dauntae Lee           11 Berry, Phill        41-01.50   12.53m
20 Tyler Ellington       12 Berry, Phill        41-00.50   12.50m
20 Omar Mcbride          10 Apex Friends        41-00.50   12.50m
22 Matthew Mcburney      12 South Caldwe        41-00.25   12.50m
23 Khalil Scott          11 Olympic             41-00.00   12.49m
24 Kamoyni Becton        12 West Forsyth        40-09.50   12.43m
25 Senico Haines         12 Berry, Phill        40-06.50   12.35m
26 Anthony Badgett       11 Southeast Gu        40-04.50   12.30m
27 Jordan Mitchell       11 Middle Creek        40-04.00   12.29m
28 Michael Bizzell       12 Hillside            39-11.00   12.16m
29 Ryan Richardson       11 Hopewell            39-08.50   12.10m
30 Nicholas Stone        10 Northwest Gu        39-06.00   12.03m
31 Alfred Acuaye         12 Ragsdale            39-03.50   11.97m
32 Nathan Hayes          12 Page                38-09.50   11.82m
33 Assad Alston          11 Page                38-00.00   11.58m


Boys High Jump
==================================================================
All-Class Meet Record: 7-0 Jesse Williams, Raleigh Broughton 2002
4A Meet Record:         (same)
==================================================================
   Name          Year School               Height          Points
==================================================================
 1 Seth Clyburn    12 West Forsyth         6-04     1.93m  10
 2 Randolph Ross   10 Garner               6-04     1.93m   8
 3 Justin Smalls   12 Panther Cree         6-04     1.93m   6
 4 Idris Bernard   10 Mallard Cree         6-04     1.93m   5
 5 Tyrese Kelly    12 Pinecrest            6-02     1.87m   4
 6 Khadeavis Snead 12 Athens Drive         6-00     1.82m   2.5
 6 Stephon Dalton  12 Davie County         6-00     1.82m   2.5
 8 Sam Handy       12 Cary                 6-00     1.82m   1
 9 Sam Kirley      12 Apex                 6-00     1.82m
 9 Jarel Henry     11 East Forsyth         6-00     1.82m
11 Miles Grant     10 Myers Park           5-10     1.77m
12 Omar Mcbride    10 Apex Friends         5-10     1.77m
13 Trey Cousar     12 Page                 5-10     1.77m
-- Ryan Combs      12 East Forsyth          NH
-- Jabril Griffin  11 North Meckle          NH


Boys Pole Vault
===========================================================================
All-Class. Meet Record:  16-06  Scott Houston, Northwest Guilford  2/9/2008
4A Meet Record:           (same)
===========================================================================
   Name             Year School              Height           Points
===========================================================================
 1 Jonathan Lehe      11 Lake Norman         13-06.00    4.11m  10
 2 Seth Rabinowitz    11 Providence          13-06.00    4.11m   8
 3 Juan Ochoa         11 North Davids        13-06.00    4.11m   6
 4 Patrick Freeman    11 Mount Tabor         13-00.00    3.96m   5
 5 Doug Scott         12 Broughton           13-00.00    3.96m   3.5
 5 Jeremy Huang       10 Apex                13-00.00    3.96m   3.5
 7 Caleb Wright       12 Jordan              13-00.00    3.96m   2
 8 Andrew Anastasio   12 Lake Norman         12-06.00    3.81m   1
 9 Trevor Justice     12 Jordan              12-06.00    3.81m
10 Keith Fetzner      12 Sanderson           12-00.00    3.65m
11 Jacob Thompson     11 Lake Norman         12-00.00    3.65m
12 Alex Smith         12 Sanderson           12-00.00    3.65m
13 Grant Trivett      12 South Caldwe        11-06.00    3.50m
13 Ellis Woodyard     10 Broughton           11-06.00    3.50m
15 Tommy Keech        10 Wakefield           11-06.00    3.50m
16 Jake Aschenbrenner 12 Providence          11-06.00    3.50m
17 Ryan Combs         12 East Forsyth        11-06.00    3.50m
18 Alex Lennon        12 Mount Tabor         11-06.00    3.50m
-- Michael Steele     12 Southeast Gu           NH
-- Dakota Harbison    12 Ragsdale               NH
-- Chandler Ward       9 Ragsdale               NH
-- Tristan Borlase    10 Mooresville            NH


Boys Shot Put
====================================================================
All-Class. Meet Record:  61-10  Jon Beyle, East Chapel Hill 2013
4A Meet Record:           (same)
====================================================================
   Name              Year School              Distance        Points
====================================================================
 1 Austin Harrison     12 West Forsyth        57-05.25   17.50m  10   
 2 Chancellor Crawford 10 North Meckle        51-04.50   15.65m   8   
 3 Chianti Ghee        12 Pine Forest         49-05.25   15.06m   6   
 4 Jaylen Spellman     11 South View          48-05.50   14.77m   5   
 5 Zach Weinstein      12 West Forsyth        48-00.75   14.64m   4   
 6 Jack Choiniere      11 Myers Park          44-05.25   13.54m   3   
 7 Jeremiah Williams    9 R.J. Reynold        43-10.00   13.36m   2   
 8 Steven Denzer       11 South View          42-02.50   12.86m   1   
 9 Pete Szelwach       12 T.C. Roberso        41-09.75   12.74m 
10 Dontae Mack         10 Olympic             40-01.00   12.21m 
11 Tarren Barker       12 Olympic             39-11.50   12.17m


Boys Shot Put Wheelchair Wheelchair
====================================================================
   Name              Year School               Distance       Points
====================================================================
 1 Christopher Coke    10 Ragsdale             9-08.50    2.95m   1


GIRLS:
Team Rankings - 17 Events Scored
================================
 1) High Point Central 80
 2) Southeast Raleigh 61
 3) Mint Hill Rocky River 46
 4) Durham Hillside 43
 5) Pfafftown Reagan 36
 6) Winston-Salem Mount Tabor 32
 7) Asheville T.C. Roberson 26
 8) Raleigh Cardinal Gibbons 22
 9) Charlotte Mallard Creek 21.50
10) Charlotte Myers Park 17
11) Jamestown Ragsdale 15
12) Cary Green Hope 14.50
13) Winston-Salem Parkland 14
14) Raleigh Wakefield 12
14) Hoke County 12
14) Hope Mills South View 12
14) Cary 12
18) East Chapel Hill 11.50
19) West Forsyth 11
20) Charlotte Providence 10
20) Fayetteville Pine Forest 10
22) Greensboro Grimsley 8
22) Southeast Guilford 8
24) Apex 6
24) Panther Creek 6
26) West Mecklenburg 5
27) Greensboro Dudley 4
27) Wake Forest 4
27) Raleigh Broughton 4
27) Overhills 4
27) Charlotte Phillip O. Berry 4
32) Fayetteville E.E. Smith 3
32) Raleigh Leesville Road 3
32) Raleigh Millbrook 3
35) Matthews Butler 2
35) Huntersville William A Hough 2
37) Charlotte Olympic 1
37) Charlotte Independence 1
37) Huntersville Hopewell 1
37) Garner 1
41) Middle Creek 0.5


Girls 55 Meter Dash
============================================================
All-Class. Meet Record:  6.87  Gabby Mayo, SE Raleigh  2006
4A Meet Record:         (same)
============================================================
   Name            Year School                  Time  Points
============================================================
Final
 1 Tamara Clark      12 High Point C            6.89   10
 2 Kylia Wright      12 Southeast Ra            6.93    8
 3 Taylor Currie     12 Cardinal Gib            7.15    6
 4 Jamila McKoy      12 Hillside                7.19    5
 5 Alysia Johnson     9 Hillside                7.23    4
 6 Leah Bolden       11 High Point C            7.23    3
 7 Zhamoura McPhail   9 High Point C            7.24    2
 8 Zachyre Lane      12 Cardinal Gib            7.26    1

============================================================
   Name            Year School                Prelims  H#
============================================================
Preliminaries
 1 Tamara Clark      12 High Point C            6.99q  3
 2 Kylia Wright      12 Southeast Ra            7.03q  1
 3 Alysia Johnson     9 Hillside                7.16q  2
 4 Leah Bolden       11 High Point C            7.17q  3
 5 Zachyre Lane      12 Cardinal Gib            7.23q  2
 6 Zhamoura McPhail   9 High Point C            7.23q  2
 7 Taylor Currie     12 Cardinal Gib            7.24q  3
 8 Jamila McKoy      12 Hillside                7.24q  1
 9 Nia Judkins       11 Athens Drive            7.25   3
10 Jordan Sales       9 Rose, J.H.              7.26   2
11 Ty-lisha Kimble   10 Rocky River             7.30   1
12 Erin Johnson      12 Enloe                   7.32   2
13 Del'Nique Penn    10 Parkland                7.33   1
14 Amaya Gaddy       10 Mallard Cree            7.34   3
15 Tyresha Alexander 12 North Meckle            7.36   2
16 Tamia Burch       12 Harding Univ            7.60   3
-- Theresa Davis     10 Millbrook                FS    1


Girls 55 Meter Dash Wheelchair Wheelchair
=============================================================
   Name            Year School                 Time   Points
=============================================================
 1 Cara King         11 Apex                   14.83    2   
 2 Caroline Backus    9 Independence           21.65    1   


Girls 300 Meter Dash
==========================================================================
All-Class. Meet Record: 38.76  Tyra Lea, Raleigh Wakefield  2013
4A Meet Record:           (same)
==========================================================================
   Name         Year School                H# Points
==========================================================================
 1 Tamara Clark 12 High Point Central 37.81 4 10
      **NEW ALL-CLASSIFICATION MEET RECORD**
 2 Kiya Oviosun 11 Southeast Guilford 39.11 4 8
 3 Alysia Johnson 9 Hillside 40.01 4 6
 4 Sierra Fletcher 10 Southeast Raleigh 40.02 4 5
 5 Aaliyah Burton 12 Grimsley 40.18 2 4
 6 Zhamoura McPhail 9 High Point Central 40.23 2 3
 7 Zjinaiya Francis 12 Parkland 40.38 3 2
 8 Jonah Ross 9 Garner 40.49 4 1
 9 Leonie Kluwig 12 Hoke County 40.51 3
10 Cheyenne Jones 12 Fuquay-Varina 40.71 1
11 Leah Bolden 11 High Point Central 40.75 2
12 Jordan Sales 9 Rose, J.H. 40.79 3
13 Kimani Davis 12 Parkland 41.08 2
14 Taylor Currie 12 Cardinal Gibbons 41.15 4
15 Mya Johnson 12 Dudley 41.53 1
16 Kiana Stotts 11 Millbrook 41.54 1
17 Tatayanna Campbell 12 West Mecklenburg 41.77 1
18 Jada Griffin 12 Overhills 41.78 2
19 Kylia Wright 12 Southeast Raleigh 42.01 3
20 Taylor Scott 11 Wakefield 42.28 1
21 Victoria Porter 12 Mallard Creek 42.72 2
22 Kyna Robinson 10 Southeast Raleigh 43.50 3
23 Gabrielle Cain 10 Parkland 44.61 3


Girls 500 Meter Dash
==============================================================
All-Class. Meet Record:  1:14.10  Layla White, Cary  2015
4A Meet Record:           (same)
==============================================================
   Name           Year School                Time    H# Points
==============================================================
 1 Maya Singletary  11 Hoke County          1:13.47   2  10
     **NEW ALL_CLASSIFICATION MEET RECORD**
 2 Kyna Robinson    10 Southeast Ra         1:14.79   2   8
 3 Monzerad Creary  11 High Point C         1:15.23   2   6
 4 TiCoiya Gidderon 11 High Point C         1:16.80   2   5
 5 Jessica Wright   11 Hillside             1:17.01   1   4
 6 Timara Chapman   11 Leesville Ro         1:17.05   1   3
 7 Lindsey Eastwood 11 Green Hope           1:17.98   2   2
 8 Mariah Atwater   11 Rocky River          1:19.77   1   1
 9 Saidah Hardwick  12 Southeast Ra         1:20.98   2


Girls 1000 Meter Run
=======================================================================
All-Class. Meet Record: 2:56.73 Julia Lucas, Charlotte Myers Park 2002
4A Meet Record:          (same)
=======================================================================
   Name             Year School            Time H# Points
=======================================================================
 1 Janay Hall         12 South View       3:01.03  2 10
 2 Elise Wright       11 T.C. Roberson    3:02.32  2  8
 3 Sophie Faircloth    9 Reagan           3:03.76  2  6
 4 Isabel Zimmermann  12 Reagan           3:04.26  2  5
 5 Aureilya Harris    12 Rocky River      3:06.14  2  4
 6 Caroline Todd      10 Cardinal Gibbons 3:06.96  2  3
 7 Sarah Parrish      11 Providence       3:07.01  2  2
 8 Jazzmone Boyd      12 Mallard Creek    3:07.37  2  1
 9 D'Amani Bryant     12 Rocky River      3:08.53  1
10 Ava Neijna         10 Broughton        3:09.43  1
11 Amanda Watson      10 Providence       3:12.65  1
12 Mary Margaret West 12 Pinecrest        3:14.49  1
13 Tiara Patterson-Mi 12 Mount Tabor      3:34.10  2
-- Kate Eiselt        12 Myers Park         DNF    1
-- Timara Chapman     11 Leesville Road     DNF    1


Girls 1600 Meter Run
===================================================================
All-Class. Meet Record:  4:57.77 Nevada Mareno, Leesville Rd  2015
4A Meet Record:           (same)
===================================================================
   Name            Year School                Time    Points
===================================================================
 1 Isabel Zimmermann 12 Reagan, Rona         5:03.58   10
 2 Kate Eiselt       12 Myers Park           5:08.26    8
 3 Sophie Faircloth   9 Reagan, Rona         5:10.88    6
 4 Lindsey Lanier    12 Providence           5:12.96    5
 5 Erin Spreen       10 Wake Forest          5:15.13    4
 6 Ainsley Cooper    10 Reagan, Rona         5:17.99    3
 7 Faith Roy         11 South View           5:18.29    2
 8 Emma Kincaid      10 Grimsley             5:19.66    1
 9 Jordan Landis      9 Riverside (4         5:24.75
10 Shannon Sefton    10 Panther Cree         5:26.02
11 Sarah Hajnos      12 Apex                 5:26.85
12 Savannah Jones    12 Broughton            5:29.79
13 Lauren Ammons     11 Sanderson            5:31.68
14 Megan Dest        10 Charlotte Ca         5:41.07
15 Sarah Taylor      12 Green Hope           5:46.68


Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
All-Class Meet Record:  S 10:48.48 1998 Sarah-Vance Goodman, TC Roberson
4A Meet Record:            (same)
=======================================================================
   Name         Year School  Time   Points
=======================================================================
 1 Sara Platek 12 Ragsdale 10:31.57S 10
      **NEW ALL-CLASSIFICATION MEET RECORD**
 2 Sloan Walter 10 Cardinal Gibbons 11:12.71 8
 3 Isabel Zimmermann 12 Reagan, Ronald W 11:21.33 6
 4 Samantha Kolor 12 Green Hope 11:23.94 5
 5 Marissa Bishop 11 Cardinal Gibbons 11:24.39 4
 6 Emma Kincaid 10 Grimsley 11:25.33 3
 7 Alexis Mcdonnell 10 Hough, William A 11:30.36 2
 8 Calli Parlier 11 Apex 11:30.85 1
 9 Lindsey Lanier 12 Providence 11:32.51
10 Ainsley Cooper 10 Reagan, Ronald W 11:51.09
11 Kate Eiselt 12 Myers Park 11:54.21
12 Kelsey Vogel 9 Green Hope 11:55.07
13 Joelle Ryan 10 Myers Park 11:59.99
14 Kathryn Anderson 11 West Forsyth 12:06.16
15 Molly McGowan 10 Cardinal Gibbons 12:07.51
16 Anna Simmons 10 Broughton 12:50.94
 -- Tyler Brading 10 Myers Park DNF
 -- Shannon Sefton 10 Panther Creek DNF


Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
All-Class. Meet Record:   7.81  Ebony Williams, W-S Parkland 2015
4A Meet Record:          (same)
===================================================================
   Name               Year School                  Time Points
===================================================================
Final
 1 Akira Rhodes         11 Mallard Cree            8.03   10   
 2 Sierra Fletcher      10 Southeast Ra            8.26    8   
 3 Charnessa Reid       11 Mount Tabor             8.33    6   
 4 Elizabeth White      12 Myers Park              8.37    5   
 5 Taylor Scott         11 Wakefield               8.41    4   
 6 Kimani Davis         12 Parkland                8.54    3   
 7 Eryka Baker          10 Dudley                  8.72    2   
 8 Quanterra Harrison   11 Hopewell                8.94    1

===================================================================
   Name               Year School                  Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
 1 Akira Rhodes         11 Mallard Cree            8.07q  1
 2 Sierra Fletcher      10 Southeast Ra            8.23q  2
 3 Taylor Scott         11 Wakefield               8.47q  2
 4 Charnessa Reid       11 Mount Tabor             8.52q  3
 5 Kimani Davis         12 Parkland                8.54q  1
 6 Elizabeth White      12 Myers Park              8.57q  1
 7 Quanterra Harrison   11 Hopewell                8.61q  3
 8 Eryka Baker          10 Dudley                  8.75q  2
 9 Azari'el Wilson      12 Panther Cree            8.79   2
10 Jasmine Richardson   10 South View              8.79   1
11 Nascha Blue          12 Glenn                   8.79   3
12 Liyah Jones           9 Mallard Cree            8.85   1
13 Bailey McCray        11 Hillside                8.86   2
14 Beonca Smith         12 R.J. Reynold            8.92   1
15 Nylie Facey          11 Southwest Gu            9.01   3
16 Sydney Scott         11 South Meckle            9.01   3
17 Aurielle Witherspoon 12 South View              9.10   1
18 Gail White           10 Grimsley                9.13   3
19 Kiara Pettis         12 Olympic                 9.34   2
20 Allison Fuerst       11 Hough, Willi            9.45   3


Girls 4x200 Meter Relay
=============================================================================
All-Class. Meet Record:  1:39.92  Winston-Salem Parkland 2015
(Miaysha Bryant 12, Katlin Sherman 12, Shanone Cannon 10, Ebony Williams 12)
4A Meet Record:          (same)
=============================================================================
   School                                             Time    H# Points
=============================================================================
 1 High Point Central                             1:40.76   3  10
    1) Leah Bolden 11        2) Tamara Clark 12
    3) Zhamoura McPhail 9    4) Lauren Williams 11

 2 Durham Hillside                                1:43.12   3   8
    1) Jessica Wright 11     2) Alysia Johnson 9
    3) Emmaya Waters 10      4) Jamila McKoy 12

 3 Winston-Salem Parkland                         1:43.20   3   6
    1) Zjinaiya Francis 12   2) Kimani Davis 12
    3) Destiny Hill 10       4) Del'Nique Penn 10

 4 West Mecklenburg                               1:45.72   2   5
    1) Tatayanna Campbell 12 2) Sequora Hamilton 12
    3) Za'Nya Page 10        4) Mekyll Robinson 10

 5 Winston-Salem Mount Tabor                      1:46.06   2   4
    1) Charnessa Reid 11     2) Madeline Kraft 12
    3) Alexis Patterson 10   4) Tieka Thompson 10

 6 Mint Hill Rocky River                          1:46.74   2   3
    1) Lauren Powell 10      2) Zhane Roberts 11
    3) Jirah Sidberry 10     4) Ty-lisha Kimble 10

 7 Hoke County                                    1:47.39   3   2
    1) Leonie Kluwig 12      2) Shari Kluwig 10
    3) Maya Singletary 11    4) Veronique Woodson 10

 8 Matthews Butler                                1:47.99   2   1
    1) Kirsten Shuford 9     2) Briana Jacobs 11
    3) Yolonda Scott 9       4) Jordyn Tate 12

 9 Garner                                         1:48.62   1
    1) Cindy Onokalah 12     2) Chardonei Sutton 12
    3) Andrea Robinson 10    4) Jonah Ross 9

10 Raleigh Leesville Road                         1:48.81   1
    1) Timara Chapman 11     2) McKenzie Logan
    3) Jackie Oliphawt       4) Angel Young

11 Fayetteville Pine Forest                       1:48.92   2
    1) Maqaila Williams 11   2) Aleyah Peele 10
    3) Mela Person 11        4) Jade Jordan 12

12 Winston-Salem Glenn                            1:49.27   1
    1) Kamaya Dubose 11      2) Natalie Hardin 9
    3) Jeala Sanders 11      4) Nascha Blue 12

13 Cary Green Hope                                1:49.60   1
    1)                       2) Brooke Kawas 11
    3) Anya Long 10          4) Lily Redick 11

14 Charlotte Mallard Creek                        1:51.54   3
    1) Jazzmone Boyd 12      2) Isha Hawkins 10
    3) Victoria Porter 12    4) Akira Rhodes 11

-- Southeast Raleigh                                DQ      3 1ST EXCHANGE OUTOFZONE
    1) Kylia Wright 12       2) Kyna Robinson 10
    3) Sierra Fletcher 10    4) Saidah Hardwick 12


Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
All-Class. Meet Record: S 4:02.70  Charlotte Independence  1999
               S. Porter, L. Collins, C, Love, J. Johnson

4A Meet Record:            (same)
==========================================================================
   School    Time   H# Points
==========================================================================
 1 High Point Central  3:48.73S 4 10
      **NEW ALL-CLASSIFICATION MEET RECORD**
   1) 158 Monzerad Creary 11 2) 159 TiCoiya Gidderon 11
   3) 117 Zhamoura McPhail 9 4) 116 Tamara Clark 12

 2 Southeast Raleigh  3:55.61S 4 8
   1) 145 Sierra Fletcher 10 2) 174 Saidah Hardwick 12
   3) 608 Ani Judd 9 4) 146 Kyna Robinson 10

 3 Durham Hillside  3:56.63S 4 6
   1) 161 Jessica Wright 11 2) 489 Ashlan Bowdry 11
   3) 492 Emmaya Waters 10 4) 118 Alysia Johnson 9

 4 Mint Hill Rocky River   3:58.64S 4 5
   1) 44 D'Amani Bryant 12 2) 45 Aureilya Harris 12
   3) 276 Kenya Livingston 11 4) 171 Mariah Atwater 11

 5 Winston-Salem Mount Tabor  4:02.30S 3 4
   1) 28 Tiara Patterson-Mills 12 2) 693 Jenna Lineberry 11
   3) 532 Tieka Thompson 10 4) 27 Madeline Kraft 12

 6 Winston-Salem Parkland  4:03.17 4 3
   1) 133 Zjinaiya Francis 12 2) 132 Kimani Davis 12
   3) 719 Siearra Emmerson 12 4) 567 Shanone Cannon 12

 7 Charlotte Mallard Creek  4:03.72 3 2
   1) 525 Isha Hawkins 10 2) 24 Jazzmone Boyd 12
   3) 125 Victoria Porter 12 4) 684 Kyla Sherrill 12

 8 Cary Green Hope  4:07.38 3 1
   1) 260 Lily Redick 11 2) 658 Emily Jordan 12
   3) 659 Jordyn Parks 11 4) 156 Lindsey Eastwood 11

 9 West Mecklenburg  4:08.31 3
   1) 623 Sequora Hamilton 12 2) 625 Mekyll Robinson 10
   3) 624 Za'Nya Page 10 4) 787 Ebin Matthews 10

10 West Forsyth  4:09.05 2
   1) 783 Kendall O'Neal 10 2) 784 Eliza Janzef 10
   3) 785 Alexia Chapman 11 4) 277 Sarah Timberlake 12

11 Matthews Butler  4:09.77 3
   1) 433 Yolonda Scott 9 2) 432 Briana Jacobs 11
   3) 427 Asiah Drew 12 4) 430 Jordyn Tate 12

12 Hoke County  4:12.27 4
   1) 498 Leonie Kluwig 12 2) 499 Shari Kluwig 10
   3) 501 Veronique Woodson 10 4) 162 Maya Singletary 11

13 Charlotte Ardrey Kell  4:13.56 3
   1) 55 Lexie David 11 2) 633 Kayleigh Stoddart 10
   3) 634 Brooke Maginley 9 4) 635 Taylor Arthur 11

14 Charlotte Providence  4:14.34 2
   1) 740 Victoria Gardner 12 2) 37 Amanda Watson 10
   3) 742 Meghan Noon 11 4) 36 Sarah Parrish 11

15 Greensboro Dudley  4:16.97 1
   1) 649 Taniya Petty 12 2) 106 Mya Johnson 12
   3) 651 Imani Tatum 10 4) 647 Maurisha Cunningham 12

16 Hope Mills South View  4:17.15 2
   1) 771 Janessa Faison 11 2) 773 Mikayla Massey 10
   3) 973 N. Williams 4) 246 Aurielle Witherspoon 12

17 Winston-Salem Glenn  4:20.57 1
   1) 461 Kamaya Dubose 11 2) 462 Natalie Hardin 9
   3) 219 Nascha Blue 12 4) 465 Ivonne Valverde 11

18 Knightdale  4:21.28 1
   1) 19 Aleena Cruz 12 2) 21 Alayna Suitte 9
   3) 682 Zipporia Moore 10 4) 20 Rebecca Davis 11

19 Southern Pines Pinecrest  4:28.53 2
   1) 730 Helen West 9 2) 729 Emory Bradley 10
   3) 34 Mary Margaret West 12 4) 728 Macie Kavanaugh 11



Girls 4x800 Meter Relay
========================================================================
All-Class. Meet Record:  9:25.42  Raleigh Leesville Road  2015
       Taylor Hemming, G'Jasmyne Butler, Sydney Winchel, Nevada Mareno
4A Meet Record:         (same)
========================================================================
   School                                            Time     H# Points
========================================================================
 1 Mint Hill Rocky River                          9:38.93   2  10
    1) Mariah Atwater 11      2) D'Amani Bryant 12
    3) Aureilya Harris 12     4) Nyah Sidbury 10

 2 Winston-Salem Mount Tabor                      9:40.79   2   8
    1) Madeline Kraft 12      2) Leah Messenkopf 11
    3) Jenna Lineberry 11     4) Tiara Patterson-Mills 12

 3 Cary Green Hope                                9:46.43   2   6
    1) Lindsey Eastwood 11    2) Jordyn Parks 11
    3) Samantha Kolor 12      4) Emily Jordan 12

 4 High Point Central                             9:47.23   2   5
    1) Monzerad Creary 11     2) Candance Green 10
    3) Imperial Harris 11     4) TiCoiya Gidderon 11

 5 Raleigh Broughton                              9:55.82   2   4
    1) Ej Fuller 10           2) Savannah Jones 12
    3) Ava Neijna 10          4) Emmy Trowell 11

 6 Charlotte Providence                           9:57.36   2   3
    1) Amanda Watson 10       2) Ella Mainwaring Foster 9
    3) Meghan Noon 11         4) Sarah Parrish 11

 7 Apex                                          10:01.17   2   2
    1) Josie McGee 12         2) Lindsay Hayden 10
    3) Avery Andolina 11      4) Calli Parlier 11

 8 Panther Creek                                 10:06.69   2   1
    1) Lydia Connor 11        2) Rachel Hill 12
    3) Addison Baker 9        4) Shannon Sefton 10

 9 Winston-Salem Reagan                          10:06.84   2
    1) Sophie Faircloth 9     2) Sallie Cook 12
    3) Catherine Allred 12    4) Ainsley Cooper 10

10 Southern Pines Pinecrest                      10:07.46   1
    1) Helen West 9           2) Emory Bradley 10
    3) Emily Ettrich 11       4) Macie Kavanaugh 11

11 Greensboro Grimsley                           10:13.02   1
    1) Toni Klebanowski 11    2) Rhodes Neese 10
    3) Sofia Wong 9           4) Ally Churchill 12

12 Raleigh Cardinal Gibbons                      10:13.74   2
    1) Emmy Duerr 10          2) Angelica Rock 10
    3) Alina Rovnak 11        4) Caroline Todd 10

13 Knightdale                                    10:15.46   1
    1) Aleena Cruz 12         2) Alayna Suitte 9
    3) Zipporia Moore 10      4) Rebecca Davis 11

14 Charlotte Myers Park                          10:16.61   1
    1) Kate Capitano 12       2) Brenda Gray
    3) Joelle Ryan 10         4) Tyler Brading 10

15 Middle Creek                                  10:17.36   1
    1) Katie Loughlin 12      2) Elle Holliday 12
    3) Lauren Copperwaithe 11 4) Maggie Loughlin 12

16 West Forsyth                                  10:18.32   1
    1) Kiley Holmes 11        2) Kathryn Anderson 11
    3) Jessica Fearn 11       4) Lexie Miller 10

17 Holly Springs                                 10:23.53   2
    1) Gretchen Bingham 10    2) Natalia Hoggan 10
    3) Caitlyn Morton 10      4) Cayleigh Nelson 9

18 Wake Forest                                   10:25.03   1
    1) Casey Turro 12         2) Natalie Mitchell 11
    3) Sydney Quate 11        4) Erin Spreen 10

19 Apex Friendship                               10:26.41   1
    1) Nicole Van Liew 10     2) Faith Kane 9
    3) Mackenzie Boyd 11      4) Jade Martin 10

20 Cary                                          10:35.07   1
    1) Elizabeth Dunphy 11    2) Alita Buck 9

    3) Natalie Johnson 10     4) Milena Tecle 11
21 Charlotte Mallard Creek                       10:35.54   1
    1) Akira Long 11          2) Seaira McKnight 9
    3) Joy Harris 10          4) Mykala Hamilton 9

-- Huntersville William A Hough                     DQ      1  4th LEG IMPEDING
    1) Meghan McHugh 9        2) Malea Smith 12
    3) Katie Tischer 10       4) Bella Zimmerman 10



Girls Long Jump
======================================================================
All-Class. Meet Record:  19-7  Sydnei Murphy, Apex 2015
4A Meet Record:          19-7  Sydnei Murphy, Apex 2015
======================================================================
   Name               Year School              Distance         Points
======================================================================
 1 Jade Jordan          12 Pine Forest         18-04.00     5.58m  10
 2 Charnessa Reid       11 Mount Tabor         18-02.00     5.53m   8
 3 Jirah Sidberry       10 Rocky River         18-01.50     5.52m   6
 4 Samantha Davis       12 Southeast Ra        17-08.00     5.38m   5
 5 Michelle Cobb        12 T.C. Roberso        17-06.50     5.34m   4
 6 Jada Mitchell        12 Smith, E.E.         17-05.50     5.32m   3
 7 Kenya Livingston     11 Rocky River         17-02.50     5.24m   2
 8 Maya Michele Pighet  11 Olympic             16-11.00     5.15m   1
 9 Amari Simington      10 Parkland            16-09.00     5.10m
10 Olivia Goodwin       12 Cary                16-08.00     5.08m
11 Sydney Deberry       11 Page                16-07.50     5.06m
12 Elyse King           12 T.C. Roberso        16-00.00     4.87m
13 Djamila Peterson     10 Pine Forest         15-11.75     4.87m
14 Kristen Lliso        10 Butler              15-10.00     4.82m
14 Zaria Dunlap         11 Providence          15-10.00     4.82m
16 Chardonei Sutton     12 Garner              15-08.00     4.77m
17 Alexis Harris        12 Jack Britt          15-01.50     4.61m
18 Destiny Hill         10 Parkland            14-08.00     4.47m
19 Diamond Lyerly       10 Parkland            13-09.00     4.19m
-- Kayla Nesbitt-McEwen 12 High Point C          FOUL


Girls Triple Jump
============================================================================
All-Class. Meet Record: 40-11.50 Twyla Smith, Southern Pines Pinecrest 1995
4A Meet Record:         40-11.50 Twyla Smith, Southern Pines Pinecrest 1995
============================================================================
    Name              Year School               Finals          Points
============================================================================
 1 Michelle Cobb        12 T.C. Roberso        37-09.50   11.51m  10
 2 Kayla Nesbitt-McEwen 12 High Point C        36-07.00   11.15m   8
 3 Charlonda Washington 12 Southeast Ra        36-01.50   11.01m   6
 4 Kenya Livingston     11 Rocky River         36-01.50   11.01m   5
 5 Elyse King           12 T.C. Roberso        36-00.00   10.97m   4
 6 Taelor Ferguson      12 Mallard Cree        35-08.75   10.89m   3
 7 Eryka Baker          10 Dudley              35-07.75   10.86m   2
 8 Jordan Gary          11 Southeast Ra        35-07.00   10.84m   1
 9 Nyasia Williford     11 Holly Spring        35-04.00   10.76m
10 Cecilia Marenick     12 Southwest Gu        35-01.00   10.69m
11 Na'Zyia Evans        10 Olympic             35-00.50   10.68m
12 Lydajah Mcleod       12 Rocky River         34-06.50   10.52m
13 Diamond Lyerly       10 Parkland            34-03.00   10.43m
14 Alexis Harris        12 Jack Britt          33-11.50   10.35m
15 Amari Simington      10 Parkland            32-11.50   10.04m
16 Anya Long            10 Green Hope          32-10.25   10.01m
17 Nyza Rorie           11 Parkland            30-03.00    9.22m
-- Chardonei Sutton     12 Garner                FOUL
-- Jirah Sidberry       10 Rocky River           FOUL


Girls High Jump
======================================================================
All-Class. Meet Record: 5-10 Adriane Sims, Fayetteville Byrd 1996
                        5-10 Patience Coleman, Southern Durham 2004
4A Meet Record:         5-10 Adriane Sims, Fayetteville Byrd 1996
======================================================================
   Name               Year School               Height         Points
======================================================================
 1 Kenya Livingston     11 Rocky River          5-09     1.75m  10
 2 Kayla Nesbitt-McEwen 12 High Point C         5-04     1.62m   8
 3 Kayla Carson         11 East Chapel          5-04     1.62m   5.5
 3 Janay Sanders        11 Mallard Cree         5-04     1.62m   5.5
 5 Jada Griffin         12 Overhills            5-02     1.57m   4
 6 Saidah Hardwick      12 Southeast Ra         5-02     1.57m   3
 7 Sarah Timberlake     12 West Forsyth         5-02     1.57m   2
 8 Katie Nelson         12 Middle Creek         5-00     1.52m   0.5
 8 Lily Redick          11 Green Hope           5-00     1.52m   0.5
10 Jade Demps            9 Broughton            5-00     1.52m
11 Cameryn Hunter       12 Knightdale           4-10     1.47m
-- Morgan Smalls         9 Panther Cree          NH
-- Princess Appiah      11 Olympic               NH
-- Diamond Lyerly       10 Parkland              NH


Girls Pole Vault
=============================================================================
All-Class. Meet Record: 12-6  Kristen Lee, Raleigh Wakefield  2013
4A Meet Record:         12-6  Kristen Lee, Raleigh Wakefield  2013
=============================================================================
   Name           Year School              Height           Points
=============================================================================
 1 Olivia Goodwin   12 Cary                11-06.00    3.50m  10
 2 Lindsay Absher   10 West Forsyth        11-00.00    3.35m   8
 3 Skyler Noble     10 East Chapel         10-00.00    3.04m   6
 4 Susanna Truitt    9 Panther Cree        10-00.00    3.04m   5
 5 Jeanie Ball      12 Myers Park           9-06.00    2.89m   4
 6 Gabi Ruiz        11 Millbrook            9-00.00    2.74m   3
 7 Elizabeth Wood   10 Mount Tabor          9-00.00    2.74m   2
 8 Skyela Amsberry   9 West Forsyth         9-00.00    2.74m   1
 9 Cori Ferguson    11 Providence           9-00.00    2.74m
10 Kinley Drummonds 12 Watauga              9-00.00    2.74m
11 Lucy Dowdle      10 Apex Friends         9-00.00    2.74m
12 Diana Hill       10 Jordan               8-06.00    2.59m
-- Katie Shubert    10 Mooresville            NH
-- Midori Kirby     12 Panther Cree           NH


Girls Shot Put
======================================================================
All-Class. Meet Record:  48-11  Kamorean Hayes, Charlotte Harding 2007
4A Meet Record:          48-11  Kamorean Hayes, Charlotte Harding 2007
======================================================================
   Name            Year School              Distance         Points
======================================================================
 1 Kayla Beasley     11 Hillside            44-08.00   13.61m  10
 2 Veronica Fraley   11 Wakefield           41-02.25   12.55m   8
 3 Candice Whitley   12 Southeast Ra        39-03.50   11.97m   6
 4 Kaitlin Mcgoogan  10 Ragsdale            38-00.75   11.60m   5
 5 Ashley Taylor     12 Berry, Phill        36-06.50   11.13m   4
 6 Courtney Murph    12 Southeast Ra        35-05.50   10.80m   3
 7 Minyarn Smalls    10 Cary                35-05.25   10.80m   2
 8 Samiah Fulcher    12 Butler              33-11.50   10.35m   1
 9 Naya Taylor       11 Wakefield           33-08.75   10.28m
10 Tameia Morrison   12 Southeast Ra        32-07.25    9.93m
11 Ce'ondra Ellison  12 Ragsdale            32-05.25    9.88m
12 Azaria Staton     10 Southeast Guilford  32-02.50    9.81m
12 Taayler Clark     10 Rolesville          32-02.50    9.81m
14 Alyssa Farmer     11 Mallard Cree        32-01.25    9.78m
15 Mellany Scott     10 East Forsyth        31-11.50    9.74m
16 Paris Mcgill      10 Providence          31-01.50    9.48m
17 Trinty Wells      12 Pinecrest           30-09.50    9.38m
18 Sydney Hurley     12 South Caldwe        30-07.75    9.34m
19 Jayza Lowry       10 West Mecklen        30-06.50    9.30m
20 Danasha King      10 Harding Univ        30-01.25    9.17m
21 Jala Laws          9 Durham Hillside     30-01.00    9.16m
22 Madison Ratchford 10 Alexander Central   29-11.50    9.13m
23 Danielle Ortiz    11 Providence          29-04.75    8.95m
24 Taylor Beck       12 Ardrey Kell         27-09.75    8.47m


Girls Shot Put Wheelchair Wheelchair
======================================================================
   Name            Year School              Distance          Points
======================================================================
 1 Cara King         11 Apex                11-11.25    3.63m   1


Most Valuable Performers:
Boys: J Johnson, Cary Panther Creek.
Girls: Tamara Clark, High Point Central.
- - - - - -

The top 8 finishers in the girls 500 return in 2018.


4A Indoor Track & Field Championship Recap:
High Point Central women and Panther Creek men secure championships

Source: http://www.nchsaa.org/news/2017-2-11/4a-indoor-track-field-championship-recap-high-point-central-women-and-panther-creek

Feb 11, 2017

WINSTON-SALEM, N.C. -- The High Point Central women got two individual wins from Tamara Clark and a relay win to help earn the school's first women's Indoor Track & Field Championship. Meanwhile Panther Creek held off West Forsyth and Green Hope thanks to a record setting day for J Johnson, earning the Catamounts' first team Indoor Track and Field title.

Clark was named the women's meet's M.V.P. as she set a state record in the 300-meter Dash, completing the distance in 37.81 seconds, breaking the record of 38.76 seconds set in 2013 by Tyra Lea from Wakefield. She also led off the state-record setting and victorious 4x400 Relay team, combining with Monzerad Creary, TiCoiya Gidderon and Zhamoura McPhail to post a time of 3:48.73, breaking the old record set by Wakefield in 2012 by just over three seconds.

Clark also won the 55-meter dash in 6.89 seconds, just two-hundredths of a second off of the state record in the event held by Gabby Mayo. She also teamed with Leah Bolden, McPhail and Lauren Williams to win the 4x200 Relay in a time of 1:40.76. Johnson was the men's meet M.V.P. as he set a new state record of 34.39 seconds in the 300-meter Dash, lowering the record set by Fuqwuan Greene of New Bern in 2009 by a tenth of a second. Johnson also won the 55-meter Dash in 6.33 seconds and was top in the Long Jump clearing 22- 8.5.

On the women's side, High Point Central outpaced defending 4A Champion Southeast Raleigh on the day by an 80-61 count. Central got a second place showing from Kayla Nesbitt-McEwen in the Triple Jump as she crossed 36-7 on her best attempt, finishing just behind Michelle Cobb from T.C. Roberson who won the event with a distance of 37' 9.50". Nesbitt-McEwen also finished second in the High Jump clearing 5-4 while Rocky River's Kenya Livingston took first clearing 5-9.

Creary (1:15.23) and Gidderon (1:16.80) finished third and fourth respectively for High Point Central in the 500-meter Dash, just behind Maya Singletary of Hoke County who won the event in a time of 1:13.47. Kyna Robinson from Southeast Raleigh finished second in the race crossing the line in 1:14.79.

Sara Platek from Ragsdale won the 3200-meter Run and set a state record in the event for the second year in a row. Platek completed the distance in 10:31.57 shaving 37-hundredths of a second off her record-setting time a year ago.

The Men's competition was much closer, with Panther Creek edging West Forsyth 40-31. In addition to the performances by meet M.V.P. Johnson, the Catamounts got a third place finish from Justin Smalls in the High Jump as he cleared 6-4 on his second attempt at the height. He finished behind Seth Clyburn from West Forsyth who won the event at 6-4, clearing on his first attempt, and Randolph Ross of Garner was second.

The state record in the 4x200 Relay on the men's side was broken for the second day in a row as the Parkland quartet of Savien Hayes, Trequan Barnes, Joseph Littlejohn and Justen Burnette posted a time of 1:30.18, eclipsing the time of 1:30.35 set by the 1A/2A Champion North Brunswick yesterday.


Past Champions

2017 Indoor Track Menu | Main Menu




NCPrepTrack.com