NCPrepTrack.com

2014 NCHSAA Indoor Track & Field Championships

Friday/Saturday - February 7/8, 2014
JDL Fast Track, Winston-Salem, NC

4-A Girls | 3-A Boys | 3-A Girls | 1-A/2-A Boys | 1-A/2-A Girls

Boys:
4A: 55 300 500 1000 1600 3200 55H 4x400 4x800 LJ TJ HJ PV SP S
3A: 55 300 500 1000 1600 3200 55H 4x400 4x800 LJ TJ HJ PV SP S
1A/2A: 55 300 500 1000 1600 3200 55H 4x400 4x800 LJ TJ HJ PV SP S

Girls:
4A: 55 300 500 1000 1600 3200 55H 4x400 4x800 LJ TJ HJ PV SP
3A: 55 300 500 1000 1600 3200 55H 4x400 4x800 LJ TJ HJ PV SP S
1A/2A: 55 300 500 1000 1600 3200 55H 4x400 4x800 LJ TJ HJ PV SP S

2014 Indoor Menu | Main Menu

200 meter unbanked track.

Abbreviations: Ashv = Asheville, Char. = Charlotte, Fay = Fayetteville, Gast. = Gastonia, Gbo. = Greensboro, Hillsb. = Hillsborough, Ral. = Raleigh, Wilm. = Wilmington, W-S = Winston-Salem.


4-A RESULTS: (Friday, 2/7)

-- BOYS --
====================================================================
                  Men - Team Rankings - 17 Events Scored
====================================================================
 1) Knightdale                80     2) Winston-Salem Mount Tabor 43
 3) Charlotte Mallard Creek   41     4) Southeast Raleigh         36
 5) Apex                      35     6) Durham Hillside           29
 7) Raleigh Broughton         28     8) Raleigh Wakefield         19
 9) Hope Mills South View     18    10) Fayetteville Pine Forest  16
11) Charlotte Providence      14    12) Southeast Guilford        13
13) Cary Green Hope           11    14) West Forsyth              10
15) Cary                       9    15) Raleigh Sanderson          9
17) Fuquay-Varina              8    17) North Mecklenburg          8
17) Durham Jordan              8    17) Winston-Salem Reagan       8
17) Charlotte Olympic          8    22) Lake Norman                6
22) Fayetteville Seventy-First 6    22) Garner                     6
22) West Johnston              6    22) East Chapel Hill           6
22) Asheville T.C. Roberson    6    28) Concord Jay M. Robinson    5
28) Charlotte Catholic         5    28) Jamestown Ragsdale         5
28) Raleigh Leesville Road     5    28) East Forsyth               5
28) Northwest Guilford         5    28) Southern Pines Pinecrest   5
35) Overhills                  4    35) East Wake                  4
37) Indian Trail Porter Ridge  3    37) Southwest Guilford         3
37) Charlotte Phillip O. Berry 3    37) Alexander Central          3
41) Matthews Butler            2    41) Huntersville Hopewell      2
41) New Bern                   2    44) Apex Middle Creek               1

Boys 4A 55 Meter Dash
======================================================================
All-Classification Meet Record: S 6.21 Chris Justice, Grimsley 1996.
4A Meet Record: (same)
   Name              Year School                  Finals  Points
======================================================================
Finals
 1 Quashawn Cunningham 12 Charlotte Mallard Creek  6.45   10
 2 Cravont Charleston  10 Charlotte Mallard Creek  6.51    8
 3 Jeremiah Dorsey     11 Charlotte Olympic        6.52    6
 4 Therius Styles      12 Raleigh Broughton        6.53    5
 5 Kimani Hoffman      12 Knightdale               6.56    4
 6 Jamahl Plunkett     12 Southwest Guilford       6.56    3
 7 Tyler Cook          11 Apex                     6.57    2
 8 Jakara King-Penn    11 Winston-Salem Reagan     6.65    1
====================================================================
Preliminaries
 1 Quashawn Cunningham 12 Charlotte Mallard Creek  6.48q  2
 2 Cravont Charleston  10 Charlotte Mallard Creek  6.49q  2
 3 Therius Styles      12 Raleigh Broughton        6.53q  2
 4 Tyler Cook          11 Apex                     6.57q  2
 5 Kimani Hoffman      12 Knightdale               6.58q  1
 6 Jakara King-Penn    11 Winston-Salem Reagan     6.58q  2
 7 Jeremiah Dorsey     11 Charlotte Olympic        6.61q  1
 8 Jamahl Plunkett     12 Southwest Guilford       6.62q  2
 9 Khairee Lewis       12 Raleigh Sanderson        6.63   2
10 Darius Stoner       12 Southern Pines Pinecrest 6.63   1
11 Trekel Lockett      10 New Bern                 6.65   1
12 Nicholas Lawson     11 Huntersville Hopewell    6.67   1
13 Mike Dehaney        11 Raleigh Leesville Road   6.74   1
14 Lamel Batts         11 New Bern                 6.82   1
15 Alex Brooks         10 Fayetteville Pine Forest 6.94   2

Boys 4A 300 Meter Dash
=========================================================================
All-Classification Meet Record: S 34.49 Fuqwaun Greene, New Bern 2009
4A Meet Record: (same)
   Name              Year School                 Finals  H# Points
=========================================================================
 1 Jamaree Murray      12 Southeast Raleigh       34.74   2  10
 2 Wayne Patterson     11 W-S Mount Tabor         34.98   2   8
 3 Quashawn Cunningham 12 Charlotte Mallard Creek 35.10   2   6
 4 Jalen Buxton        12 Raleigh Wakefield       36.16   1   5
 5 Marquavious Johnson 12 Knightdale              36.32   2   4
 6 Therius Styles      12 Raleigh Broughton       36.33   1   3
 7 Henry Kiedy         12 Knightdale              36.34   2   2
 8 Nicholas Lawson     11 Huntersville Hopewell   36.40   1   1
 9 Victor Jones           Fayetteville Cape Fear  36.49   1
10 Kimani Hoffman      12 Knightdale              36.96   2
-- Jayon Woodard       10 Southeast Raleigh        SCR

Boys 4A 500 Meter Dash
=========================================================================
All-Classification Meet Record: S 1:03.65 Andrew Hendrix, New Bern 2009
4A Meet Record: (same)
   Name                    Year School                  Finals  H# Points
=========================================================================
 1 Marquavious Johnson       12 Knightdale             1:04.05S  4  10
 2 Jamaree Murray            12 Southeast Raleigh      1:04.36   4   8
 3 Carlos Lawrence           12 Fay. Seventy-First     1:05.56   3   6
 4 Henry Kiedy               12 Knightdale             1:05.74   3   5
 5 Marcell Johnson           12 Knightdale             1:05.95   3   4
 6 David Conner              12 Southeast Raleigh      1:06.03   3   3
 7 Chace Washington-Saunders 11 Winston-Salem Reagan   1:06.37   3   2
 8 Jalen Buxton              12 Raleigh Wakefield      1:07.22   2   1
 9 Quincy Rasin              12 New Bern               1:07.28   4
10 Quincy Ridley             11 Overhills              1:07.56   2
11 Aaron George              11 Northwest Guilford     1:08.14   1
12 Deionntae Phillips        12 Charlotte Olympic      1:08.25   2
13 Tj Bleichner              11 Fuquay-Varina          1:08.25   4
14 Dominick Patterson        11 Raleigh Enloe          1:08.58   1
15 JeMaul Belton             11 Fay. Pine Forest       1:09.67   3
16 Nigel Smith               12 West Mecklenburg       1:09.91   2
17 Yuri Moore                12 Fay. Seventy-First     1:09.92   2
18 Xavier Carter             12 West Johnston          1:11.30   4
19 Cole Reynolds             11 Charlotte Independence 1:11.65   1
20 Cody Warner               12 So. Pines Pinecrest    1:11.77   4
-- Michael Parkins           12 North Mecklenburg        DNS     2
-- Jayon Woodard             10 Southeast Raleigh        SCR
-- Walter Johnson            12 Fay. Pine Forest         SCR
-- Dakota Schaub             12 Fay. Pine Forest         SCR
-- Vincent Crisp             11 North Mecklenburg        SCR
-- Austin Crawford           12 Hope Mills South View    SCR
-- Ryan Hastings             12 Indian Tr. Porter Ridge  SCR


Boys 4A 1000 Meter Run
==========================================================================
All-Classification Meet Record: S 2:29.03 2/9/2008 Dylan Ferris, E Forsyth
4A Meet Record: (same)
   Name            Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
 1 Wyatt Maxey       12 Charlotte Providence   2:30.06   2  10
 2 Austin Crawford   12 Hope Mills South View  2:32.25   2   8
 3 Dakota Schaub     12 Fay. Pine Forest       2:32.43   2   6
 4 Vincent Crisp     11 North Mecklenburg      2:32.49   1   5
 5 Carson Ellerby    12 Raleigh Leesville Road 2:32.80   2   4
 6 Ryan Hastings     12 Indian Tr Porter Ridge 2:34.44   1   3
 7 Josh Barrett      12 Cary                   2:35.25   2   2
 8 Brad Pehr         12 Cary Green Hope        2:36.31   2   1
 9 Robert Lowery     12 Charlotte Z.B. Vance   2:37.47   1
10 Jayquan Williams  10 Southeast Raleigh      2:39.75   1
11 Dustin Sneed      12 W-S RJ Reynolds        2:40.45   1
12 Zach Houser       12 Asheville TC Roberson  2:41.20   1
13 William Jordan    12 Cary Green Hope        2:45.45   1
14 Matthew Blivin    12 Durham Jordan          2:45.76   1
15 Vernon Espinoza   11 West Forsyth           2:47.09   1
16 Corey Aikens      12 Knightdale             2:48.58   2
17 Garrett Farrimond 12 West Forsyth           2:49.71   2
18 Jay Spieler       12 Winston-Salem Reagan   2:50.21   1
19 Corey Colberg     12 Cary Green Hope        2:51.05   2
-- Parker Lee        11 Fuquay-Varina            DNF     2
-- Grant Rodgers     12 Wake Forest Heritage     DNS     1
-- Walter Johnson    12 Fayetteville Pine Forest SCR
-- Chris Kelly       12 Southern Pines Pinecrest SCR

Boys 4A 1600 Meter Run
========================================================================
All-Classification Meet Record: S 4:10.61 2003 Bobby Mack, N Forsyth
4A Meet Record: (same)
   Name           Year School                  Finals  H# Points
========================================================================
 1 Ian Milder       12 W-S Mount Tabor        4:21.63   2  10
 2 Parker Lee       11 Fuquay-Varina          4:27.72   2   8
 3 Matthew Blivin   12 Durham Jordan          4:27.79   2   6
 4 Evan Georges     12 Charlotte Catholic     4:29.38   1   5
 5 McCann Sheridan  12 Concord Jay M Robinson 4:30.17   1   4
 6 Matt Bomkamp     11 Northwest Guilford     4:30.31   2   3
 7 Kenny Kneisel    10 W-S Mount Tabor        4:30.69   1   2
 8 Phillip Jolly    12 W-S Mount Tabor        4:32.09   1   1
 9 Colton Lawson    11 Northern Durham        4:32.97   2
10 Nate Nash        12 Huntersville Hopewell  4:33.78   1
11 Nolan Cook       10 Greensboro Page        4:36.36   1
12 Carl Geiger      12 Apex                   4:37.94   2
13 Michael Staples  11 Hope Mills South View  4:37.96   2
14 Sam Maxfield     11 Fay. Pine Forest       4:39.26   1
15 Peter Millsaps   11 Raleigh Broughton      4:40.57   2
16 Dylan Mathewson  12 South Caldwell         4:40.70   1
17 Jonathan Bakley  12 Cary Green Hope        4:42.82   1
18 Will Sandin      11 Raleigh Broughton      4:43.18   2
19 John Dalton Rohr 12 Raleigh Broughton      4:43.60   1
20 Alex Boseman     12 Millbrook              4:47.03   2
-- Mihret Coulter   12 Apex                     DNF     2
-- Chris Kelly      12 So. Pines Pinecrest      SCR
-- Brad Pehr        12 Cary Green Hope          SCR
-- Patrick Sheehan  12 Lake Norman              SCR
-- Dean Abushouk    11 Cary                     SCR
-- William Jordan   12 Cary Green Hope          SCR
-- Carson Ellerby   12 Raleigh Leesville Road   SCR
-- Vincent Crisp    11 North Mecklenburg        SCR
-- Lance Bullerwell 12 Raleigh Leesville Road   SCR

Boys 4A 3200 Meter Run
=========================================================================
All-Classification Meet Record: S 9:10.96 2010 Jake Hurysz, E Alamance
4A Meet Record: 9:14.71 2000 Ricky Brookshire, Watauga
   Name           Year School                  Finals  H# Points
=========================================================================
 1 Ian Milder       12 W-S Mount Tabor        9:18.76   2  10
 2 William Roberson 12 Raleigh Broughton      9:18.81   2   8
 3 Patrick Sheehan  12 Lake Norman            9:23.93   2   6
 4 Chris Kelly      12 So. Pines Pinecrest    9:30.79   2   5
 5 Jeremy Brown     10 Raleigh Broughton      9:41.01   2   4
 6 Dean Abushouk    11 Cary                   9:45.33   2   3
 7 Daniel Beamer    12 Durham Jordan          9:45.70   2   2
 8 Jack Cawley      10 Apex Middle Creek      9:47.55   1   1
 9 Kyle Christ      11 West Johnston          9:47.63   2
10 Robert Anderson  11 So. Pines Pinecrest    9:47.65   1
11 Justin Burkey    12 Garner                 9:51.76   2
12 Jose Rosas       11 Raleigh Sanderson      9:52.06   1
13 Tom Nobles       12 Cary Green Hope        9:54.73   1
14 Evan Georges     12 Charlotte Catholic     9:55.53   2
15 Lance Bullerwell 12 Raleigh Leesville Road 9:58.96   1
16 Titus Grant      11 Hope Mills South View 10:03.15   1
17 Jason Putnam     10 Southeast Raleigh     10:04.29   1
18 Joel Freeman     11 Greensboro Grimsley   10:06.87   1
19 Mihret Coulter   12 Apex                  10:08.03   2
20 Matt Harmody     12 So. Pines Pinecrest   10:09.59   1
21 Nelson Russ      10 West Forsyth          10:12.81   1
22 Nick Ciaccia     11 W-S RJ Reynolds       10:16.57   1
23 Phillip Jolly    12 W-S Mount Tabor       10:16.61   1
24 Kenny Kneisel    10 W-S Mount Tabor       10:19.28   2
25 Jacob Soule      12 Watauga               10:34.15   1
-- Carl Geiger      12 Apex                    DNF      1
-- Asher Smith-Rose 12 Raleigh Broughton        DQ      2
-- Grant Rodgers    12 Wake Forest Heritage    DNS      2
-- Collin Loy       12 Southern Alamance       DNS      2
-- Michael Staples  11 Hope Mills South View   SCR
-- Drew Navarro     12 Raleigh Millbrook       SCR

Boys 4A 55 Meter Hurdles
=======================================================================
All-Classification Meet Record: S 7.05 2009 Wayne Davis, SE Raleigh
4A Meet Record: (same)
    Name            Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
 1 Marcus Krah        10 Durham Hillside           7.43   10
 2 Emmanuel Jackson   11 Raleigh Sanderson         7.48    8
 3 Drew Barker        12 Asheville TC Roberson     7.59    6
 4 Xavier Carter      12 West Johnston             7.66    5
 5 Wayne Patterson    11 W-S Mount Tabor           7.76    4
 6 Brent Carroll      10 Charlotte Phillip O Berry 7.85    3
 7 Chris Hodge        12 Raleigh Broughton         7.97    2
 8 Darrius Overton    12 Southeast Guilford        8.07    1
===================================================================
Preliminaries
 1 Marcus Krah        10 Durham Hillside           7.44q  1
 2 Emmanuel Jackson   11 Raleigh Sanderson         7.62q  2
 3 Drew Barker        12 Asheville TC Roberson     7.68q  2
 4 Xavier Carter      12 West Johnston             7.75q  1
 5 Wayne Patterson    11 W-S Mount Tabor           7.86q  2
 6 Chris Hodge        12 Raleigh Broughton         7.86q  1
 7 Darrius Overton    12 Southeast Guilford        7.87q  1
 8 Brent Carroll      10 Charlotte Phillip O Berry 7.93q  1
 9 Devon Sutton       12 North Mecklenburg         7.95   2
10 Dominick Patterson 11 Raleigh Enloe             7.98   2
11 Christopher Magum  11 Charlotte Independence    8.00   1
12 Billy Murganti     12 Cary Green Hope           8.09   2
13 Will Adams         12 Charlotte Mallard Creek   8.13   2
14 Xavier Brown       12 Hope Mills South View     8.26   1
-- Daniel Kim         11 Charlotte Providence       DNS   2

Boys 4A 4x400 Meter Relay
===================================================================
All-Classification Meet Record: S 3:21.79  2009 New Bern HS
(Andrew Hendrix, Fuqwaun Greene, Miles Sparks, Anthony Hendrix)
4A Meet Record: (same)
    School                            Finals  H# Points
===================================================================
 1 Knightdale                        3:21.10S  2  10
    1) Corey Aikens 12       2) Nathaniel Harvey 12
    3) Marcell Johnson 12    4) Marquavious Johnson 12
 2 Southeast Raleigh                 3:22.67S  2   8
    1) Robert Williams 12    2) Jamaree Murray 12
    3) Elijah Reid 12        4) Jayon Woodard 10
 3 Hope Mills South View             3:26.08   2   6
    1) Austin Crawford 12    2) Tyrus Jackson 12
    3) Michael Staples 11    4) Xavier Brown 12
 4 Raleigh Wakefield                 3:26.76   2   5
 5 Overhills                         3:27.92   2   4
    1) Anthony Faraimo 11    2) Steven Miller 11
    3) Andrew Faraimo 10     4) Quincy Ridley 11
 6 Winston-Salem Mount Tabor         3:29.64   1   3
    1) Wayne Patterson 11    2) Bret Reynolds 11
    3) Da'Shaun Cloud 12     4) Ian Milder 12
 7 New Bern                          3:32.29   1   2
    1) Lamel Batts 11        2) Caleb DeRoche 10
    3) Trekel Lockett 10     4) Quincy Rasin 12
 8 Huntersville Hopewell             3:32.35   2   1
    1) Dalen Freeman 11      2) Bj Kendrick 11
    3) Jairrin Dickins 12    4) Nicholas Lawson 11
 9 Asheville T.C. Roberson           3:32.68   1
    1) Jacob Deaton 12       2) Zach Dollinger 12
    3) Dallin Curriden 11    4) Drew Barker 12
10 Charlotte Olympic                 3:33.17   1
    1) Deionntae Phillips 12 2) Bobby Davis Jr 11
    3) Ja'vonta Munford 12   4) Jalen Moore 12
11 North Mecklenburg                 3:34.03   1
    1) Vincent Crisp 11      2) Deallen Hargrove 10
    3) Michael Parkins 12    4) Devon Sutton 12
12 Fayetteville Pine Forest          3:39.75   1
    1) JeMaul Belton 11      2) Sam Maxfield 11
    3) Devonte Baker 12      4) Dakota Schaub 12

Boys 4A 4x800 Meter Relay
====================================================================
All-Classification Meet Record: S 8:01.07  2013  Knightdale
(Henry Kiedy, Marquavious Johnson, Marcell Johnson, Corey Aikens)
4A Meet Record: (same)
   School                                      Finals  H# Points
====================================================================
 1 Cary Green Hope                             8:01.62S  2  10
     1) Jonathan Bakley 12      2) Corey Colberg 12
     3) William Jordan 12       4) Brad Pehr 12
 2 Knightdale                                  8:03.56S  2   8
     1) Corey Aikens 12         2) Marcell Johnson 12
     3) Marquavious Johnson 12  4) Henry Kiedy 12
 3 Raleigh Broughton                           8:06.66   2   6
     1) Justin Dorner-Thomas 10 2) Peter Millsaps 11
     3) William Roberson 12     4) John Dalton Rohr 12
 4 West Forsyth                                8:09.74   2   5
     1) Vernon Espinoza 11      2) Arinton Davis 10
     3) Blake Koeval 11         4) Garrett Farrimond 12
 5 Charlotte Providence                        8:11.09   2   4
     1) Patrick Barley 9        2) Dylan Cohen 12
     3) Wyatt Maxey 12          4) Tanner Sutter 10
 6 North Mecklenburg                           8:18.71   1   3
     1) Vincent Crisp 11        2) Anthony Lorenzo 10
     3) Michael Parkins 12      4) Stephan Snyder 12
 7 Southeast Raleigh                           8:20.85   2   2
     1) David Conner 12         2) Elijah Reid 12
     3) Robert Williams 12      4) Jayquan Williams 10
 8 Apex                                        8:22.34   2   1
     1) Jordan Kokoska 11       2) Mihret Coulter 12
     3) Spencer Colwell 12      4) Carl Geiger 12
 9 South Caldwell                              8:25.04   1
     1) Jake Hall 12            2) Dylan Mathewson 12
     3) Rhyan Stone 11          4) Will Rice 11
10 Lake Norman                                 8:25.44   1
     1) Wes Anderson 11         2) Ty Sauerbrey 11
     3) Zach Clark 10           4) Patrick Sheehan 12
11 Raleigh Leesville Road                      8:25.71   2
     1) Michael Bloemeke 12     2) Lance Bullerwell 12
     3) Carson Ellerby 12       4) Sean Nicol 10
12 West Johnston                               8:26.25   1
     1) Chris Perez 11          2) Kyle Christ 11
     3) Greco Adam 11           4) Xavier Carter 12
13 Winston-Salem Reagan                        8:29.20   2
     1) Jay Spieler 12          2) James Cumbo 12
     3) Alexander Zimmermann 12 4) Matthew Bullard 10
14 Matthews Butler                             8:31.13   1
     1) Darius Reed 11          2) Nathan Silvestri 10
     3) Matthew Barrera 11      4) Shavare Stitt 10
15 Charlotte Myers Park                        8:31.52   1
     1) Sam Augustyn 12         2) Michael Gacevich 12
     3) Conor McAvoy 10         4) Henry McDonald 10
16 Winston-Salem R.J. Reynolds                 8:34.82   2
     1) Nick Ciaccia 11         2) Spencer Kirk 12
     3) Joe Wilson 11           4) Dustin Sneed 12
17 Charlotte Olympic                           8:39.02   1
     1) Jalen Moore 12          2) Ja'vonta Munford 12
     3) Deionntae Phillips 12   4) Ryan Ragoonath 11
18 Winston-Salem Mount Tabor                   8:48.32   2
19 Hope Mills South View                       8:52.04   1
     1) RaKesh Page 10          2) Josh McLemore 10
     3) Monquell LeSane 10      4) Michael Noack 11
20 Fayetteville Pine Forest                    8:52.84   1
     1) Aaron Sennabaum 12      2) Antonio Domena 10
     3) Thomas Dunlap 10        4) Zebulon Schrump 12
21 Southern Pines Pinecrest                    8:57.81   2
     1) McKail Boynton 11       2) Javier Bustos 12
     3) Neil Clark 10           4) Tommy Delaunay 10
22 Concord Jay M Robinson                      9:06.56   1
     1) David Evans 11          2) Nicholas McNiffe 12
     3) Sergio Adame 10         4) McCann Sheridan 12
23 Fuquay-Varina                               9:21.83   1
     1) Tj Bleichner 11         2) Alex Stone 12
     3) Michael Tran 11         4) Parker Lee 11
24 Jamestown Ragsdale                          9:29.54   1
     1) Aaron Cox 9             2) Austin Lacoste 9
     3) Thomas Neale 11         4) Kendell Fullmore 11
-- Cary                                          DQ      2 received baton befor
     1) Josh Barrett 12         2) Dean Abushouk 11
     3) Robel Tecle 12          4) Jason Jordan 12
 -- Raleigh Sanderson                           SCR

Boys 4A Long Jump
================================================================================
All-Classification Meet Record: S 24-7.25 1997 Marcus O'Neal, Greensboro Dudley
4A Meet Record: (same)
   Name           Year School                  Finals           Points
===============================================================================
 1 Kimani Hoffman   12 Knightdale              22-11.00     6.98m  10
 2 Marcus Krah      10 Durham Hillside         22-06.00     6.85m   8
 3 Jamel Jefcoat    12 Southeast Guilford      22-00.25     6.71m   6
 4 Alex Martin      12 Winston-Salem Reagan    22-00.00     6.70m   5
 5 Xavier Brown     12 Hope Mills South View   21-10.50     6.66m   4
 6 Jamie Brown      11 Knightdale              21-03.00     6.47m   3
 7 Jeremiah Dorsey  11 Charlotte Olympic       21-01.50     6.43m   2
 8 Ke'shawn Ford    11 Concord Jay M Robinson  20-11.00     6.37m   1
 9 Colin Joldersma  12 Davie County            20-08.00     6.29m
10 Cameron Mcknight 11 Kannapolis A.L. Brown   20-03.00     6.17m
11 Trey McArn       12 Hope Mills South View   19-10.75     6.06m
12 Bret Reynolds    11 W-S Mount Tabor         19-10.25     6.05m
13 Antonio Moore    10 Southeast Guilford      19-08.50     6.00m
14 O'Quan Bratton   12 Charlotte Z.B. Vance    19-08.25     6.00m
15 Isaiah Haynes     9 Concord Jay M Robinson  19-07.50     5.98m
16 Steve Fossi-Noue 10 Charlotte Mallard Creek 19-00.00     5.79m
17 Jireh Kamuabo    12 Apex                    17-11.50     5.47m
18 Christian Knight 12 Raleigh Wakefield       17-07.00     5.35m
-- Romel Ponder     11 Fay. Seventy-First         ND
-- Jeremy Davis     11 Greensboro Ben L. Smith    ND

Boys 4A Triple Jump
==============================================================================
All-Classification Meet Record: S 49-10  1998 Greg Yeldell, North Rowan
4A Meet Record: 49-8.25  1989 Tyrell Taitt, Scotland County
   Name           Year School                 Finals           Points
==============================================================================
 1 Kimani Hoffman   12 Knightdale           48-01.00     14.65m  10
 2 Marcus Krah      10 Durham Hillside      47-04.25     14.43m   8
 3 Michael Jenkins  12 Garner               45-08.50     13.93m   6
 4 Jaquell Taylor   11 Southeast Raleigh    45-03.75     13.81m   5
 5 Charleston High  11 East Wake            44-01.00     13.43m   4
 6 Jireh Kamuabo    12 Apex                 43-09.00     13.33m   3
 7 Jamel Jefcoat    12 Southeast Guilford   43-04.25     13.21m   2
 8 Emmanuel Jackson 11 Raleigh Sanderson    42-08.25     13.01m   1
 9 Jamie Brown      11 Knightdale           42-07.25     12.98m
10 Matthew Jegier   12 Charlotte Providence 41-00.00     12.49m
11 Jovan Jenkins    11 Fay. Seventy-First   40-09.25     12.42m

Boys 4A High Jump
===============================================================================
All-Classification Meet Record: S 7-0 2002 Jesse Williams, Raleigh Broughton
4A Meet Record: (same)
   Name           Year School                   Finals         Points
===============================================================================
 1 Jamie Brown      11 Knightdale               6-04.00   1.93m  10
 2 Keon Howe        11 Charlotte Mallard Creek J6-04.00   1.93m   8
 3 Joseph Ibrahim   10 West Forsyth             6-02.00   1.87m   5
 3 Kj Webb          12 Charlotte Mallard Creek  6-02.00   1.87m   5
 3 Chase Edwards    11 East Forsyth             6-02.00   1.87m   5
 6 Steve Fossi-Noue 10 Charlotte Mallard Creek J6-02.00   1.87m   3
 7 Jordan Dale      10 Northwest Guilford       6-00.00   1.82m   2
 8 Joe Talbert      10 Raleigh Leesville Road  J6-00.00   1.82m   1
 9 Torry Baker      11 Charlotte Olympic        5-08.00   1.72m
-- Jamel Jefcoat    12 Southeast Guilford         NH
-- Myles Harris     12 Southeast Raleigh          NH
-- Bj Kendrick      11 Huntersville Hopewell      NH
-- Avante Parham    12 Mooresville                NH
-- Romel Ponder     11 Fay. Seventy-First         NH

Boys 4A Pole Vault
=============================================================================
All-Classification Meet Record: S 16-06 2/9/2008 Scott Houston, NW Guilford
4A Meet Record: (same)
   Name          Year School                  Finals         Points
=============================================================================
 1 Joe Devries     12 Apex                    15-06.00   4.72m  10
 2 Michael Utecht  11 Apex                    15-00.00   4.57m   8
 3 Drew Pedersen   11 Apex                    14-00.00   4.26m   6
 4 Luke Ward       12 W-S Mount Tabor         13-06.00   4.11m   5
 5 Kevin Schmidt   12 Cary                    13-00.00   3.96m   4
 6 Joseph Popek    10 Jamestown Ragsdale     J13-00.00   3.96m   3
 7 Jacob Clewis    12 Matthews Butler         12-06.00   3.81m   2
 8 Keon Howe       11 Charlotte Mallard Creek 11-06.00   3.50m   1
 9 Johnny Huis     12 Raleigh Leesville Road  11-00.00   3.35m

Boys 4A Shot Put
==============================================================================
All-Classification Meet Record: S 61-10 2013 Jon Beyle, E Chapel Hill
4A Meet Record: (same)
   Name             Year School             Finals            Points
==============================================================================
 1 Ryan Davis         11 Fay. Pine Forest   54-05.25   16.59m  10
 2 Elijah Mallory     12 Raleigh Wakefield  54-02.50   16.52m   8
 3 Iyin Battle        11 East Chapel Hill   48-02.50   14.69m   6
 4 Brandon Easterling 11 Apex               48-01.00   14.65m   5
 5 Ronnie Robinson    12 Southeast Guilford 47-11.50   14.61m   4
 6 Kevin Alanis       11 Alexander Central  47-10.25   14.58m   3
 7 Kalvin Johnson     12 Jamestown Ragsdale 45-02.25   13.77m   2
 8 Alex Porter        10 West Johnston      45-02.00   13.76m   1
 9 Malcolm Rivers     12 Charlotte Olympic  43-08.00   13.30m

Boys 4A 55 Meter Dash Adaptive
====================================================================
   Name            Year School                 Finals  Points
====================================================================
 1 Desmond Jackson      Durham Hillside         J8.83    1

Boys 4A Long Jump Adaptive
=============================================================================
   Name            Year School                Finals            Points
=============================================================================
 1 Desmond Jackson      Durham Hillside    J13-00.00      3.96m   1
MVP - Kimani Hoffman, Knightdale


-- GIRLS 4-A: --

Team Scores

             Women - Team Rankings - 14 Events Scored
=====================================================================
 1) Winston-Salem Parkland  51      2) Raleigh Wakefield          49
 3) Cary                    44      4) Southeast Raleigh          31
 5) Apex                    28      6) Asheville T.C. Roberson    27
 7) Charlotte Mallard Creek 24      8) Raleigh Leesville Road     21
 9) Cary Green Hope         20     10) Winston-Salem Mount Tabor  19
11) Raleigh Sanderson       18     12) Charlotte Olympic          16
13) Charlotte Providence    15     13) Charlotte Myers Park       15
15) Greensboro Grimsley     14     16) Matthews Butler            13
16) Winston-Salem Reagan    13     18) Jamestown Ragsdale         11
19) Durham Jordan           10     20) Charlotte Phillip O. Berry  9
20) Durham Hillside          9     20) North Mecklenburg           9
23) Raleigh Broughton        8     23) West Forsyth                8
23) Watauga                  8     23) Raleigh Millbrook           8
23) Cary Panther Creek       8     28) High Point Central          6
29) Overhills                5     29) Fayetteville Jack Britt     5
31) Clayton                  4     32) Greenville J.H. Rose        3
32) Lake Norman              3     32) East Forsyth                3
32) South Mecklenburg        3     36) Huntersville Hopewell       2
36) Greensboro Dudley        2     38) Charlotte Independence      1
38) Davie County             1     38) West Johnston               1


Girls 4A 55 Meter Dash
========================================================================
All-Classification Meet Record: S 6.87 2006, 2007 Gabby Mayo, SE Raleigh
4A Meet Record: (same)
   Name               Year School                  Finals  Points
========================================================================
Finals
 1 Charminique Hackney  10 Cary                      7.05   10
 2 Ama-Selina Tchume    12 Raleigh Wakefield         7.06    8
 3 Sydnei Murphy        11 Apex                      7.11    6
 4 Jacklyn Howell       12 Southeast Raleigh         7.15    5
 5 Gabriele Cunningham  11 Charlotte Mallard Creek   7.21    4
 6 Isis Brooks          10 East Forsyth              7.26    3
 7 Katlin Sherman       11 Winston-Salem Parkland    7.28    2
 8 Teri Strickland      12 West Johnston             7.30    1
===================================================================
Preliminaries
 1 Ama-Selina Tchume    12 Raleigh Wakefield         7.06q  3
 2 Sydnei Murphy        11 Apex                      7.13q  2
 3 Gabriele Cunningham  11 Charlotte Mallard Creek   7.14q  3
 4 Jacklyn Howell       12 Southeast Raleigh         7.17q  2
 5 Charminique Hackney  10 Cary                      7.21q  4
 6 Katlin Sherman       11 Winston-Salem Parkland    7.23q  3
 7 Teri Strickland      12 West Johnston             7.24q  1
 8 Isis Brooks          10 East Forsyth              7.25q  4
 9 Erin Morrison        11 Winston-Salem Parkland    7.30   1
10 Mia Little           11 Southwest Guilford        7.30   2
11 Tamara Clark          9 High Point Central        7.31   4
12 Atlanta Woodall      11 Durham Riverside (4a)     7.35   2
13 Kayla Chavis         12 Southeast Raleigh         7.36   3
14 Imari Mclean         12 Durham Hillside           7.36   1
15 Arianna Whiteside    12 Asheville TC Roberson     7.37   1
16 Maya Grier           11 Charlotte Phillip O Berry 7.42   4
17 Sun-Sará Williams 10 Charlotte Independence    7.43   3
18 Denali Hamilton      11 Hope Mills South View     7.48   1
19 Tyresha Alexander     9 North Mecklenburg         7.51   1
20 Brittney Anderson    12 Southeast Raleigh         7.52   4
21 Ila Mumford          11 Winston-Salem Parkland    7.52   3
22 Charla Ward           9 Jamestown Ragsdale        7.55   1
23 Alexis Hooper        11 Charlotte Olympic         7.59   4
24 Jamila McKoy          9 Durham Hillside           7.80   2
-- K'Lynn Beal          11 Raleigh Broughton           FS   4
-- Jasmine Moore        12 Raleigh Wakefield          DNS   2
-- Kayla Foy            10 Fayetteville E.E. Smith    DNS   2

Girls 4A 300 Meter Dash
==========================================================================
All-Classification Meet Record: S 38.76 2013 Tyra Lea, Raleigh Wakefield
4A Meet Record: (same)
   Name               Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
 1 Ama-Selina Tchume    12 Raleigh Wakefield        39.21   4  10
 2 Ebony Williams       11 Winston-Salem Parkland   39.77   4   8
 3 Katlin Sherman       11 Winston-Salem Parkland   39.83   4   6
 4 Tamara Clark          9 High Point Central       40.24   3   5
 5 Layla White          11 Cary                     40.25   4   4
 6 Charla Ward           9 Jamestown Ragsdale       40.26   4   3
 7 Jacklyn Howell       12 Southeast Raleigh        40.28   4   2
 8 Myshale Spigner      12 Winston-Salem Parkland   40.50   3   1
 9 Shellbi Chapman      10 Raleigh Sanderson        40.64   1
10 Isis Brooks          10 East Forsyth             40.99   3
11 Teri Strickland      12 West Johnston            41.52   2
12 Alysia Dempsey       10 Char. Phillip O Berry    41.67   2
13 Imani Chapman        11 Raleigh Sanderson        41.77   2
14 Jessica Walker       12 Greensboro Dudley        41.79   2
15 Charminique Hackney  10 Cary                     41.86   2
16 Jocelyn Culbreath    12 Winston-Salem Reagan     42.00   3
17 Ngozi Wedderburn     12 Raleigh Athens Drive     42.23   3
18 Callie Scull         12 Apex                     42.40   1
19 Tia Robinson         11 Raleigh Wakefield        42.58   3
20 Sun-Sará Williams 10 Charlotte Independence   42.73   1
21 Alexis Hooper        11 Charlotte Olympic        42.95   1
-- Gabriele Cunningham  11 Charlotte Mallard Creek   DNS    1
-- Kayli Nichols        12 Raleigh Sanderson         SCR
-- Jasmine Allen        12 Southeast Raleigh         SCR

Girls 4A 500 Meter Dash
==========================================================================
All-Classification Meet Record: S 1:14.41 2007 Ebonie Cunningham, SE Raleigh
4A Meet Record: (same)
   Name           Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
 1 Layla White      11 Cary                   1:15.12   3  10
 2 Tia Robinson     11 Raleigh Wakefield      1:15.87   3   8
 3 Lakeisha Warner  11 Cary                   1:16.59   3   6
 4 Erin Morrison    11 Winston-Salem Parkland 1:16.89   3   5
 5 Jasmine Allen    12 Southeast Raleigh      1:17.42   3   4
 6 Kayli Nichols    12 Raleigh Sanderson      1:18.03   2   3
 7 Callie Scull     12 Apex                   1:18.87   1   2
 8 Ricole Jenkins   12 Raleigh Wakefield      1:18.94   2   1
 9 JeMay Ward       11 Raleigh Wakefield      1:19.17   1
10 Tatiana Mills    10 Char Phillip O. Berry  1:20.46   3
11 Lindsey Wheeler  11 Ardrey Kell            1:21.13   1
12 G'Jasmyne Butler 10 Raleigh Leesville Road 1:23.04   2
13 Sara Komes       12 Raleigh Sanderson      1:23.11   1
14 Brantley Belk    11 Cary Green Hope        1:24.45   2
15 Amaka Awuruonye  11 Charlotte Olympic      1:24.72   1
16 Hannah Dunston   11 Knightdale             1:26.62   1
-- Julia Brown      11 Cary                     DNF     2
-- Ebony Williams   11 Winston-Salem Parkland   DNF     2
-- Alison Price     12 West Forsyth             SCR
-- Nicole Lawson    11 North Mecklenburg        SCR
-- Abby Watkins     12 Charlotte Myers Park     SCR
-- Shellbi Chapman  10 Raleigh Sanderson        SCR

Girls 4A 1000 Meter Run
==========================================================================
All-Classification Meet Record: S 2:56.70 2010 Becca Deloache, Char Myers Park
4A Meet Record: (same)
   Name              Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
 1 Nevada Mareno        9 Raleigh Leesville Road 2:56.24S  2  10
(New All-Classification Indoor Record)
 2 Casey Greenwalt     12 Asheville TC Roberson  2:56.27S  2   8
 3 Alison Price        12 West Forsyth           3:00.61   2   6
 4 Kate Sanborn        10 Fay. Jack Britt        3:03.28   2   5
 5 Katie Tomasi        10 Cary Green Hope        3:05.72   2   4
 6 Vanessa Bateson     12 W-S Mount Tabor        3:05.89   2   3
 7 Abby Watkins        12 Charlotte Myers Park   3:06.34   1   2
 8 Sydney Winchel      10 Raleigh Leesville Road 3:07.51   1   1
 9 Amanda Becker       11 W-S Mount Tabor        3:08.09   2
10 Kayla Hall          10 Cary Green Hope        3:08.92   1
11 Ellen Spencer       10 West Forsyth           3:08.99   2
12 Brittney Brinson    12 Winston-Salem Reagan   3:09.13   1
13 Cayla Rodney        11 Cary                   3:13.92   1
14 Rebekah Greengrass  11 Cary Panther Creek     3:14.54   2
15 Anastasia Soule     11 Asheville TC Roberson  3:15.15   1
16 Brittany Ollivierre 10 Raleigh Wakefield      3:16.76   1
17 Anna McElrath       12 Charlotte Independence 3:18.42   1
18 Mackenzie Newsome   11 West Forsyth           3:18.77   1
19 Megan Sullivan      12 Raleigh Broughton      3:18.97   1
-- Sarah Hoffert       11 Cary                     DNF     1
-- Grace Sullivan      11 Charlotte Providence     DNF     2
-- Blair Ramsey        10 Greensboro Grimsley      DNS     2
-- Sara Platek          9 Jamestown Ragsdale       SCR
-- G'Jasmyne Butler    10 Raleigh Leesville Road   SCR
-- Taylor Delaney      10 Hope Mills South View    SCR

Girls 4A 1600 Meter Run
==========================================================================
All-Classification Meet Record: S 5:01.72 2012 Darby Middlebrook, Watauga
4A Meet Record: (same)
   Name             Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
 1 Blair Ramsey       10 Greensboro Grimsley    4:59.41S  2  10
(New 4A Meet Record)
 2 Grace Sullivan     11 Charlotte Providence   5:02.07S  2   8
 3 Rebekah Greengrass 11 Cary Panther Creek     5:08.79   2   6
 4 Elly Henes         10 Cary Green Hope        5:10.77   2   5
 5 Mary Prouty        11 Charlotte Myers Park   5:16.54   2   4
 6 Holly Bailey        9 Lake Norman            5:18.09   2   3
 7 Kayla Glova        10 Charlotte Providence   5:22.63   2   2
 8 Anna McElrath      12 Charlotte Independence 5:24.67   2   1
 9 Savannah Jones      9 Raleigh Broughton      5:26.90   1
10 Savannah Lips      12 Cary Green Hope        5:27.10   1
11 Taylor Delaney     10 Hope Mills South View  5:27.50   2
12 Ashley Starnes     12 Raleigh Millbrook      5:28.51   1
13 Megan Sullivan     12 Raleigh Broughton      5:28.96   2
14 Sarah Taylor        9 Cary Green Hope        5:29.20   1
15 Ashley Smith       10 West Forsyth           5:31.96   2
16 Lauren Monroe       9 Raleigh Wakefield      5:34.95   1
17 Kylie Spencer      12 Southeast Guilford     5:35.17   1
18 Melissa Zammitti    9 Lake Norman            5:35.67   1
19 Sarah Bigelow      12 Raleigh Leesville Road 5:35.73   1
20 Taylor Hemming     10 Raleigh Leesville Road 5:41.50   1
21 Amelia Lennard     10 Charlotte Providence   5:44.05   1
22 Hannah Moerk       12 East Forsyth           5:54.81   1
-- Ellen Spencer      10 West Forsyth             SCR
-- Lily Anderson      11 Asheville TC Roberson    SCR
-- Anastasia Soule    11 Asheville TC Roberson    SCR
-- Christina Nikolaou 11 Charlotte Olympic        SCR
-- Nevada Mareno       9 Raleigh Leesville Road   SCR
-- Brittney Brinson   12 Winston-Salem Reagan     SCR
-- Sara Platek         9 Jamestown Ragsdale       SCR

Girls 4A 3200 Meter Run
=============================================================================
All-Classification Meet Record: S 10:48.48 '98 Sarah-Vance Goodman, TC Roberson
4A Meet Record: 10:52.67 2002 Carly Matthews, Winston-Salem Mount Tabor
   Name           Year School                  Finals  H# Points
=============================================================================
 1 Kayla Montgomery 12 W-S Mount Tabor       10:43.87S  2  10
(New All-Classification Indoor Record)
 2 Sara Platek       9 Jamestown Ragsdale    10:50.94   2   8
 3 Lily Anderson    11 Asheville TC Roberson 10:58.54   2   6
 4 Bianca Bishop    12 Charlotte Providence  11:08.69   2   5
 5 Tori Churchill   12 Greensboro Grimsley   11:19.49   1   4
 6 Emily Pettis     10 Raleigh Millbrook     11:27.29   2   3
 7 Theresa Enright  11 Cary Green Hope       11:34.62   2   2
 8 Reilly Caldwell   9 Cary Green Hope       11:39.60   2   1
 9 Sarah Bodmer      9 Cary Green Hope       11:42.02   2
10 Kayla Glova      10 Charlotte Providence  11:50.51   2
11 Rhiannon Farney  12 W-S Mount Tabor       11:54.32   1
12 Lilly Price      10 East Chapel Hill      11:58.19   2
13 Kathleen Mansure 11 Watauga               12:02.88   1
14 Hannah Moerk     12 East Forsyth          12:05.28   1
15 Katie Wadsworth  10 Raleigh Broughton     12:06.84   1
16 Carmen Davis     11 Southwest Guilford    12:13.57   1
17 Sarah Bomkamp    12 Northwest Guilford    12:23.03   1
18 Ayla Gizlice     11 Raleigh Broughton     12:29.41   1
19 Halee Enderle     9 Raleigh Wakefield     12:36.76   1
-- Kerry Leonard    12 Wilmington Laney         DNS     2
-- Ashley Smith     10 West Forsyth             SCR

Girls 4A 55 Meter Hurdles
=========================================================================
All-Classification Meet Record: S 7.92 2006 Gabby Mayo, Southeast Raleigh
4A Meet Record: (same)
   Name              Year School                  Finals  Points
=========================================================================
Finals
 1 Jacklyn Howell      12 Southeast Raleigh         7.95   10
 2 Ebony Williams      11 Winston-Salem Parkland    8.13    8
 3 Gabriele Cunningham 11 Charlotte Mallard Creek   8.16    6
 4 Kayla Mitchell      12 Overhills                 8.38    5
 5 Imani Chapman       11 Raleigh Sanderson         8.52    4
 6 Kayli Nichols       12 Raleigh Sanderson         8.55    3
 7 Makaila Roberts     11 Winston-Salem Reagan      8.64    2
 8 Shellbi Chapman     10 Raleigh Sanderson         8.85    1
===================================================================
Preliminaries
 1 Jacklyn Howell      12 Southeast Raleigh         8.08q  1
 2 Ebony Williams      11 Winston-Salem Parkland    8.18q  3
 3 Shellbi Chapman     10 Raleigh Sanderson         8.25q  2
 4 Gabriele Cunningham 11 Charlotte Mallard Creek   8.27q  3
 5 Imani Chapman       11 Raleigh Sanderson         8.43q  1
 6 Kayla Mitchell      12 Overhills                 8.51q  1
 7 Kayli Nichols       12 Raleigh Sanderson         8.56q  2
 8 Makaila Roberts     11 Winston-Salem Reagan      8.59q  2
 9 Nyah Hines          11 Garner                    8.63   3
10 Nateja Hale         11 Winston-Salem Parkland    8.66   1
11 Kayla Steward       11 Raleigh Millbrook         8.68   3
12 Taleya Harris       11 Durham Hillside           8.71   1
13 Amaka Awuruonye     11 Charlotte Olympic         8.80   2
14 Breanne Bygrave     10 Raleigh Wakefield         8.80   3
15 Hannah Dunston      11 Knightdale                8.85   3
16 Jazmyne Stevenson   12 Charlotte Olympic         8.97   3
17 Jessica Watson      11 Winston-Salem Reagan      8.98   2
18 Dasia Sanders       11 Raleigh Wakefield         9.03   1
19 Kendall Soule       11 Asheville TC Roberson     9.06   2
20 Nidonna Nicholson   11 Greensboro Ben L. Smith   9.07   1
21 Marissa Brower      11 Southeast Raleigh         9.47   3
-- Jasmine Moore       12 Raleigh Wakefield          DNS   2
-- Ashley Cawthon      11 Holly Springs              DNS   1
-- Kennedy Thorne      11 Clayton                    DNS   2

Girls 4A 4x400 Meter Relay
=================================================================
All-Classification Meet Record: S 3:51.74 2012 Raleigh Wakefield
(Tiana Patillo, Dejah Jones, Olicia Sharp, Ariah Graham)
4A Meet Record: (same)
   School                             Finals  H# Points
=================================================================
 1 Raleigh Wakefield                 3:54.00   3  10
 2 Cary                              3:55.37   3   8
    1) Mimi Warner 11        2) Layla White 11
    3) Julia Brown 11        4) Sarah Hoffert 11
 3 Raleigh Sanderson                 4:02.69   3   6
    1) Imani Chapman 11      2) Shellbi Chapman 10
    3) Kameron Strong 10     4) Kayli Nichols 12
 4 Southeast Raleigh                 4:04.19   2   5
    1) Kaylie Loyd 12        2) Jasmine Allen 12
    3) Jacklyn Howell 12     4) Chelsea Garcia 9
 5 Asheville TC Roberson             4:07.43   3   4
    1) Brittany Crawley 12   2) Anastasia Soule 11
    3) Arianna Whiteside 12  4) Dasha Arnaut 11
 6 Charlotte Phillip O. Berry        4:08.94   3   3
    1) Alysia Dempsey 10     2) Maya Grier 11
    3) Sydney Jenkins 10     4) Tatiana Mills 10
 7 North Mecklenburg                 4:11.71   2   2
    1) Tyresha Alexander 9   2) Khai Harris 9
    3) Lauren Jones 9        4) Nicole Lawson 11
 8 High Point Central                4:12.01   1   1
    1) Tamara Clark 9        2) Carmen Dodson 11
    3) Mason Kepley 11       4) Kayla Nesbitt-McEwen 9
 9 Raleigh Leesville Road            4:14.63   2
    1) Sarah Bigelow 12      2) G'Jasmyne Butler 10
    3) Taylor Hemming 10     4) Nevada Mareno 9
10 Cary Green Hope                   4:16.72   1
    1) Brantley Belk 11      2) Danyel De Souza 11
    3) Summer Hanks 9        4) Elly Henes 10
11 Charlotte Olympic                 4:17.60   1
    1) Amaka Awuruonye 11    2) Alexis Hooper 11
    3) Christina Nikolaou 11 4) Jazmyne Stevenson 12
12 Jamestown Ragsdale        4:22.53   2
    1) Rachel Cates 12       2) Rebecca Neale 9
    3) Sara Platek 9         4) Charla Ward 9
-- Winston-Salem Parkland             DQ       3 Throwing baton
    1) Miaysha Bryant 11     2) Erin Morrison 11
    3) Katlin Sherman 11     4) Myshale Spigner 12

Girls 4A 4x800 Meter Relay
=========================================================================
All-Classification Meet Record: S 9:25.85 2012 Cary Green Hope
(Lauren Colberg, Erica Amatori, Sarah Alexander, Maura McDonnell)
4A Meet Record: (same)
   School                             Finals  H# Points
=========================================================================
 1 Raleigh Leesville Road            9:27.60   2  10
    1) Sarah Bigelow 12      2) G'Jasmyne Butler 10
    3) Phoebe Clawson 9      4) Taylor Hemming 10
 2 Cary Green Hope                   9:36.49   2   8
    1) Brantley Belk 11      2) Kayla Hall 10
    3) Summer Hanks 9        4) Elly Henes 10
 3 Cary                              9:37.10   2   6
    1) Julia Brown 11        2) Sarah Hoffert 11
    3) Cayla Rodney 11       4) Lydia Averette 12
 4 Asheville TC Roberson             9:38.20S  2   5
    1) Anastasia Soule 11    2) Mary Motley 9
    3) Lily Anderson 11      4) Casey Greenwalt 12
 5 Raleigh Wakefield                 9:53.93   2   4
 6 Charlotte Myers Park              9:58.64   2   3
    1) Anna Albright 10      2) Rachel DeMay 11
    3) Meg Greene 12         4) Mary Prouty 11
 7 Cary Panther Creek               10:05.67   1   2
    1) Bridgette Sullivan 10 2) Mckenzie Ringhofer 12
    3) Rebekah Greengrass 11 4) Amy Greengrass 9
 8 Raleigh Broughton                10:06.14   1   1
    1) Alison Berger 12      2) Ayla Gizlice 11
    3) Savannah Jones 9      4) Isabel Perry 10
 9 West Forsyth                     10:10.87   2
    1) Mackenzie Newsome 11  2) Ellen Spencer 10
    3) Ashley Smith 10       4) Alison Price 12
10 Lake Norman                      10:14.00   2
    1) Melissa Zammitti 9    2) Elise Devoe 12
    3) Reagan Portelance 10  4) Holly Bailey 9
11 Raleigh Millbrook                10:20.24   1
    1) Emily Pettis 10       2) Ashley Starnes 12
    3) Kaylie Hinckley 10    4) Maya Celetti 9
12 Winston-Salem Reagan             10:20.58   1
    1) Brittney Brinson 12   2) Monica Medrano 12
    3) Julia Beauchamp 11    4) Payton Kilby 10
13 Southeast Raleigh                10:32.22   1
    1) Jasmine Vinson 11     2) Eboni Roberson 9
    3) Kaylie Loyd 12        4) Katey Greer 12
14 Overhills                        10:33.61   1
    1) Angel Ewell 10        2) Brittany Mancuso 11
    3) Katie Patterson 10    4) Emily Vance 12
15 High Point Central               10:36.50   1
    1) Carmen Dodson 11      2) Manal Kafi 11
    3) Mason Kepley 11       4) Kiana Scott 11
16 Southern Pines Pinecrest         10:40.09   1
    1) Jordan Edmondson 10   2) Rebecca Hipp 10
    3) Sarah Klug 12         4) Rachel Von Cannon 10
17 Winston-Salem Mount Tabor        10:46.94   2

Girls 4A Long Jump
================================================================================
All-Classification Meet Record: 19-1.25 2008 Jacinda Evans, Southern Durham
4A Meet Record: (same)
   Name            Year School                 Finals            Points
================================================================================
 1 Sydnei Murphy     11 Apex                   19-04.00   5.89m  10
(New All-Classification Indoor Record)
 2 Ama-Selina Tchume 12 Raleigh Wakefield      18-03.00   5.56m   8
 3 Imari Mclean      12 Durham Hillside        18-01.00   5.51m   6
 4 Ila Mumford       11 Winston-Salem Parkland 17-10.75   5.45m   5
 5 Arianna Whiteside 12 Asheville TC Roberson  17-01.75   5.22m   4
 6 Taleya Harris     11 Durham Hillside        17-01.25   5.21m   3
 7 Olivia Walker     11 Huntersville Hopewell  16-08.00   5.08m   2
 8 K'Lynn Beal       11 Raleigh Broughton      16-06.25   5.03m   1
 9 Ciara Keith       11 Raleigh Wakefield      15-06.00   4.72m
10 Dasia Sanders     11 Raleigh Wakefield      15-00.25   4.57m
-- Hannah Dunston    11 Knightdale                 ND
-- Jordyn Brown      11 Durham Jordan             SCR

Girls 4A Triple Jump
===============================================================================
All-Classification Meet Record: S 40-11.50 1995 Twyla Smith, So Pines Pinecrest
4A Meet Record: (same)
   Name            Year School                  Finals          Points
===============================================================================
 1 Alexis Davis      12 Matthews Butler       37-05.50   11.41m  10
 2 Ila Mumford       11 W-S Parkland          36-10.50   11.23m   8
 3 K'Lynn Beal       11 Raleigh Broughton     36-05.50   11.11m   6
 4 Nicole Lawson     11 North Mecklenburg     36-00.50   10.98m   5
 5 Nateja Hale       11 W-S Parkland          35-10.50   10.93m   4
 6 Erica Williams    12 Char Phillip O Berry  35-05.00   10.79m   3
 7 Jhatanah Thomas   12 North Mecklenburg     35-04.00   10.76m   2
 8 Imani Chapman     11 Raleigh Sanderson     35-03.50   10.75m   1
 9 Yasmine Artis     12 New Bern              35-02.00   10.71m
10 Alanna Johnson    11 Southwest Guilford    34-08.00   10.56m
11 Lekesha Ejindu    12 Greensboro Dudley     34-07.00   10.54m
12 Taniya Rhyne      12 W-S Parkland          34-03.50   10.45m
13 Vaniah Russell    11 Apex Middle Creek     34-01.00   10.38m
14 Olivia Walker     11 Huntersville Hopewell 33-10.50   10.32m
15 Jazmyne Stevenson 12 Charlotte Olympic     33-03.50   10.14m

Girls 4A High Jump
================================================================================
All-Classification Meet Record: S 5-10 1996 Adriane Sims, Fayetteville Byrd
4A Meet Record: (same)
   Name            Year School                  Finals         Points
==============================================================================
 1 Jordyn Brown      11 Durham Jordan           5-04.00   1.62m  10
 2 Amaka Awuruonye   11 Charlotte Olympic      J5-04.00   1.62m   8
 3 Makaila Roberts   11 Winston-Salem Reagan    5-02.00   1.57m   6
 4 Jocelyn Culbreath 12 Winston-Salem Reagan   J5-02.00   1.57m   5
 5 Katlin Sherman    11 Winston-Salem Parkland J5-02.00   1.57m   4
 6 Danaye Connor     10 Char Phillip O. Berry   5-00.00   1.52m   3
 7 Krystal Rivers    12 Matthews Butler        J5-00.00   1.52m   2
 8 Katie Nelson       9 Apex Middle Creek      J5-00.00   1.52m   1
 9 Tia Robinson      11 Raleigh Wakefield       4-10.00   1.47m
10 Morgan Bodenarian 12 Charlotte Ardrey Kell  J4-10.00   1.47m
11 Bria Mercer       10 Charlotte Ardrey Kell   4-08.00   1.42m
12 Gabrielle Morris  11 Raleigh Wakefield       4-06.00   1.37m
-- Nicole Lawson     11 North Mecklenburg         SCR
-- Daria Robinson    12 Durham Hillside           SCR

Girls 4A Pole Vault
=============================================================================
All-Classification Meet Record: S 12-06 2013 Kristen Lee, Raleigh Wakefield
4A Meet Record: (same)
   Name           Year School              Finals            Points
=============================================================================
 1 Anna Eaton       11 Apex               12-00.00      3.65m  10
 2 Alison Seramur   12 Watauga            11-00.00      3.35m   8
 3 Leigh Pearcy     12 W-S Mount Tabor    10-00.00      3.04m   6
 4 Paige Plaskonos  11 Raleigh Millbrook J10-00.00      3.04m   5
 5 Kristen Duncan   12 Clayton           J10-00.00      3.04m   4
 6 Lainey Hunnicutt 11 South Mecklenburg J10-00.00      3.04m   3
 7 Allison McGuire  12 West Forsyth        9-00.00      2.74m   2
 8 Elaina Passero   12 Davie County       J9-00.00      2.74m   1

Girls 4A Shot Put
===============================================================================
All-Classification Meet Record: S 48-11.75 2007 Kamorean Hayes, Char Harding
4A Meet Record: (same)
   Name             Year School                  Finals          Points
===============================================================================
 1 Alycia Springs     10 Charlotte Mallard Creek 43-11.00   13.38m  10
 2 Khayla Dawson      10 Charlotte Olympic       43-10.25   13.36m   8
 3 Bryanna Hames      12 Charlotte Myers Park    42-02.25   12.85m   6
 4 Hassana Clark      11 Southeast Raleigh       39-11.75   12.18m   5
 5 Ashley Wingo       12 Charlotte Mallard Creek 39-01.00   11.91m   4
 6 Baylea Williams    12 Greenville J.H. Rose    37-09.50   11.51m   3
 7 Imani Abraham      12 Greensboro Dudley       37-03.50   11.36m   2
 8 Nia Baker          11 Matthews Butler         37-00.50   11.29m   1
 9 Tay'lore Moore     12 Cary Green Hope         36-10.50   11.23m
10 Tiffany Dunham     11 Southeast Raleigh       35-05.00   10.79m
11 Hunter Campbell     9 Alexander Central       34-11.50   10.65m
12 Rayven Williams    12 Southeast Guilford      34-06.50   10.52m
13 Candice Whitley     9 Southeast Raleigh       33-04.50   10.17m
14 Jazzmine Phifer    11 Greensboro Ben L. Smith 32-11.00   10.03m
15 Taylor Blake       11 Durham Jordan           32-08.50    9.96m
16 Abby Powell        12 Mooresville             32-01.00    9.77m
17 Dejah Jones        12 Raleigh Wakefield       32-00.50    9.76m
18 Jessica Villanueva 12 Fay. Pine Forest        31-08.50    9.66m
19 Katelyn Pickett    11 Charlotte Olympic       31-03.50    9.53m
20 Brina Izollio         Garner                  28-00.00    8.53m
-- Erica Lloyd        11 Southern Alamance         DNS
MVP - (Boys) Kimani Hoffman (Knightdale) MVP - (Girls) Ama-Selina Tchume (Raleigh Wakefield)

NCHSAA Press Release:

KNIGHTDALE MEN KEEP STREAK GOING IN 4-A INDOOR TRACK AND FIELD, PARKLAND STOPS WAKEFIELD BID IN WOMEN'S CHAMPIONSHIP

WINSTON-SALEM -- Knightdale rolled to its fourth successive men's state title on Saturday night in the 28th annual North Carolina High School Athletic Association state 4-A indoor track and field championships at JDL Fast Track.

Kimani Hoffman led the way for Knightdale and was named the Most Valuable Performer in the men's championship. The senior standout won both the long jump and triple jump and placed fifth in the 55 dash.

The Knights had 80 points to 43 for runner-up Winston-Salem Mount Tabor, followed by Charlotte Mallard Creek (41), Southeast Raleigh (36) and Apex (35). There were 44 teams scoring points in the men's meet.

Ian Mulder of Mount Tabor also took a pair of individual titles at distances, taking top honors in the 1600 and the 3200.

Winston-Salem Parkland held off Raleigh Wakefield and snapped Wakefield’s streak of three successive state championships by just two points. Parkland recorded 51 points to 49 for Wakefield, followed by Cary (44), Southeast Raleigh (31) and Apex (28). A total of 41 schools scored points in the women's events.

Ama-Selina Tchume of Wakefield was the women's MVP, winning the 300 while finishing second in both the long jump and 55 dash.

One of the record breaking performances for the women came in the 3200, when Kayla Montgomery of Mount Tabor broke the tape in 10:43.87, breaking a 12-year old all-classification mark by almost nine seconds. Soph Blair Ramsey of Greensboro Grimsley in the 1600 and freshman Nevada Moreno of Raleigh Leesville Road in the 1000 also set records.

This was the first year for a separate 1-A/2-A championship, as the sport classified from two championships to three for the 2013-14 indoor season. For the last seven years, there was a separate 4-A meet and the 1-A, 2-A and 3-A schools competed together in a single championship.


3-A RESULTS:

--BOYS --
                 Men - Team Rankings - 14 Events Scored
========================================================================
 1) Waxhaw Marvin Ridge      56       2) Fayetteville Terry Sanford 50
 3) Northeast Guilford       43.50    4) North Lincoln              37
 5) North Forsyth            35       6) Asheville                  33
 7) Nash Central             25       8) Northern Guilford          23
 9) China Grove Carson       21      10) East Henderson             20.66
11) Eastern Alamance         16      12) Western Harnett            15
13) Waxhaw Cuthbertson       13      14) Weddington                 11
14) West Rowan               11      16) South Brunswick            10
16) Raleigh Cardinal Gibbons 10      16) Wilson Hunt                10
19) Wilson Fike               8      19) West Henderson              8
21) Jacksonville White Oak    7      21) West Carteret               7
21) North Buncombe            7      24) Northwest Cabarrus          6
25) Lenoir Hibriten           5      25) Jacksonville                5
25) Monroe Sun Valley         5      25) Ledford                     5
25) Asheville A.C. Reynolds   5      30) Swansboro                   4.83
31) Hillsborough Cedar Ridge  4      31) Kings Mountain              4
31) Fayetteville Douglas Byrd 4      31) Erwin Triton                4
35) Rocky Mount               3      36) Chapel Hill                 1


Boys 3A 55 Meter Dash
=====================================================================
All-Classification Meet Record: S 6.21 1996 Chris Justice, Grimsley
   Name           Year School                   Finals Pts
=====================================================================
 1 Jahmaal Daniel   12 Fayetteville Terry Sanford 6.46  10
 2 Ladante Ellerby  12 Fayetteville Terry Sanford 6.52   8
 3 Darrion Ballard  12 Wilson Hunt                6.59   6
 4 Elijah Harris    11 Jacksonville White Oak     6.80   5
 5 Dalaquan Alston   9 Western Harnett            6.99   4

Boys 3A 300 Meter Dash
======================================================================
All-Classification Meet Record: S 34.49 2009 Fuqwaun Greene, New Bern
   Name                Year School                  Finals H# Pts
======================================================================
 1 Jahmaal Daniel      12 Fayetteville Terry Sanford 36.24  3 10
 2 Jakwon Higgins      11 Fayetteville Terry Sanford 36.24  2  8
 3 Saadiq Sweezer      12 Eastern Alamance           37.40  3  6
 4 Kadarius Lothrarp   10 Sun Valley                 37.57  1  5
 5 Clarence Richardson 11 Fayetteville Douglas Byrd  37.73  2  4
 6 Darrion Ballard     12 Wilson Hunt                38.11  3  3
 7 Chris Duchateau     12 Waxhaw Cuthbertson         38.46  2  2
 8 Mario Fields        11 Jacksonville White Oak     39.17  1  1
 9 Justin Titgen       11 Waxhaw Marvin Ridge        40.89  3  3
10 Marcus Medina Artis 10 Wilson Hunt                41.11. 1  1
-- LeAndre McGill      12 Northeast Guilford           DNF     3
-- Damian Silver       12 Nash Central                 DNF     2

Boys 3A 500 Meter Dash
=========================================================================
All-Classification Meet Record: S 1:03.65 2009 Andrew Hendrix, New Bern
   Name            Year School                  Finals  H# Points
=========================================================================
 1 Saadiq Sweezer    12 Eastern Alamance       1:05.38   4  10
 2 DeAndre McGill    12 Northeast Guilford     1:05.68   3   8
 3 LeAndre McGill    12 Northeast Guilford     1:05.72   4   6
 4 William Allspaugh 12 Asheville              1:07.10   3   5
 5 Brian Williams    12 Nash Central           1:07.37   4   4
 6 Chris Duchateau   12 Waxhaw Cuthbertson     1:07.95   4   3
 7 Garrett Nickelson 10 Waxhaw Cuthbertson     1:08.64   2   2
 8 Marcus Artis      10 Wilson Hunt            1:08.74   2   1
 9 Elijah Woods      11 West Carteret          1:09.09   1
10 Canaan Frisby     12 North Buncombe         1:09.64   3
11 Brian Fernandez   11 Canton Pisgah          1:10.48   3
12 Joe Chapman       12 West Henderson         1:10.63   2
13 Michael Tang      12 West Henderson         1:10.85   1
14 Andrew Spear      11 West Carteret          1:11.29   4
15 Riley Smith       10 Northern Guilford      1:12.05   2
16 Cody Brant        11 Jacksonville White Oak 1:12.21   1
17 Rj Russell        10 Richlands              1:12.77   1
-- Nick Manning      12 Nash Central             DNF     3
-- Mario Fields      11 Jacksonville White Oak   DNF     1
-- Jason Pierre      12 Monroe Sun Valley         DQ     2
-- Ty Jaye Robbins   11 Unionville Piedmont      DNS     4
-- Michael Elwood    12 Northern Guilford        SCR
-- Jon Knight        12 Northern Guilford        SCR

Boys 3A 1000 Meter Run
=========================================================================
All-Classification Meet Record: S 2:29.03 2008 Dylan Ferris, E Forsyth
   Name             Year School                  Finals  H# Points
=========================================================================
 1 Jon Knight         12 Northern Guilford      2:33.32  2  10
 2 Steve Stowe        12 North Forsyth          2:34.10  2   8
 3 Andrew Fea         12 North Lincoln          2:36.96  2   6
 4 Braxton Cline      12 Lenoir Hibriten        2:43.28  1   5
 5 Zach Wesson        11 North Lincoln          2:43.99  1   4
 6 Michael Elwood     12 Northern Guilford      2:44.13  2   3
 7 Travis Leppi       12 North Buncom           2:44.44  2   2
 8 Max Blackburn      10 Chapel Hill            2:44.55  1   1
 9 Elijah Cartier     11 Asheville              2:45.73  2
10 Brian Callinan     12 Waxhaw Marvin Ridge    2:46.41  1
11 Connor Peeples     10 Cardinal Gibbons       2:46.91  2
12 Pier Dick          11 Swansboro              2:47.14  1
13 Jarrett Swearingen 11 West Carteret          2:47.46  2
14 Zach Tacy          12 Asheville              2:47.47  1
15 Danyal Sherer      11 China Grove Carson     2:48.43  1
16 daniel kleissler   10 Chapel Hill            2:49.33  1
17 Ethan Good         12 Waxhaw Cuthbertson     2:53.93  1
18 Daniel Ferguson    11 Waxhaw Marvin Ridge    2:54.48  2
19 Nicholas Futia     12 Waxhaw Marvin Ridge    2:57.28  2

Boys 3A 1600 Meter Run
=======================================================================
All-Classification Meet Record: S 4:10.61 2003 Bobby Mack, N Forsyth
   Name             Year School                 Finals  H# Points
=======================================================================
 1 Andrew Fea         12 North Lincoln         4:28.62   2  10
 2 Jake Blizzard      11 Waxhaw Marvin Ridge   4:30.58   2   8
 3 Gil Gilreath       12 Northwest Cabarrus    4:31.27   2   6
 4 Matthew Conner     10 Weddington            4:31.68   2   5
 5 Connor Peeples     10 Cardinal Gibbons      4:32.82   2   4
 6 Travis Leppi       12 North Buncombe        4:34.99   1   3
 7 Zach Wesson        11 North Lincoln         4:36.25   1   2
 8 Mitchell Resor     10 Weddington            4:36.46   2   1
 9 Broderick Bauguess 11 Newton Fred T. Foard  4:43.24   1
10 Jt Klimek          11 Cardinal Gibbons      4:43.85   1
11 Noah Shore         10 Asheville             4:47.57   2
12 Esai Cunningham    12 Western Harnett       4:47.88   1
13 Jacob McCalip      12 Eastern Alamance      4:49.08   2
14 Logan Sewell       12 East Henderson        4:52.20   1
15 Hunter Newman      10 West Carteret         4:52.61   1
-- Tanis Baldwin      11 East Henderson         DNF      2
-- Matthew Calvelo    11 Western Harnett        SCR
-- Xyacery Bryant     12 Jacksonville White Oak SCR
-- David Edwards      11 Cardinal Gibbons       SCR
-- Danny Sodano       12 Waxhaw Cuthbertson     SCR
-- Conor Honeycutt    11 East Rowan             SCR
-- Jon Knight         12 Northern Guilford      SCR
-- Zachary Marchinko  10 China Grove Carson     SCR
-- Ryan Shannon       12 North Lincoln          SCR

Boys 3A 3200 Meter Run
=======================================================================
All-Classification Meet Record: S 9:10.96 2010 Jake Hurysz, E Alamance
   Name            Year School                Finals  H# Points
=======================================================================
 1 Tanis Baldwin     11 East Henderson       9:28.20   2  10
 2 Ryan Shannon      12 North Lincoln        9:30.22   2   8
 3 David Edwards     11 Cardinal Gibbons     9:45.70   2   6
 4 Zachary Marchinko 10 China Grove Carson   9:47.25   2   5
 5 Jared Buddington  12 Hillsb. Cedar Ridge  9:50.12   2   4
 6 Jake Blizzard     11 Waxhaw Marvin Ridge  9:51.26   2   3
 7 Andrew Fea        12 North Lincoln        9:54.00   2   2
 8 Matthew Conner    10 Weddington           9:58.33   1   1
 9 Matthew Calvelo   11 Western Harnett      9:58.87   1
10 Ryan Hobbs        11 Weddington          10:00.19   2
11 Alex Cornwell     10 Hickory Ridge       10:03.65   1
12 Jacob Schattel    10 Asheville           10:05.39   1
13 Danny Sodano      12 Waxhaw Cuthbertson  10:09.11   2
14 Mitchell Resor    10 Weddington          10:09.34   2
15 Connor Lane        9 Cardinal Gibbons    10:14.42   1
16 Hunter Newman     10 West Carteret       10:15.12   1
17 Gil Gilreath      12 Northwest Cabarrus  10:15.89   2
18 Jt Klimek         11 Cardinal Gibbons    10:21.98   1
19 Michael Carr      11 West Carteret       10:22.47   1
20 Noah Shore        10 Asheville           10:44.30   1
21 Lane Dukes        10 Jax. White Oak      10:53.68   1
22 Patrick Martin    12 West Henderson      10:59.36   1

Boys 3A 55 Meter Hurdles
=====================================================================
All-Classification Meet Record: S 7.05 2009 Wayne Davis, SE Raleigh
   Name           Year School              Finals  Points
=====================================================================
Finals
 1 Damian Silver    12 Nash Central        7.45   10
 2 Evan Wright      12 Waxhaw Marvin Ridge 7.75    8
 3 Gevontae Hardy   12 North Forsyth       7.76    6
 4 Brandon Gambrell 12 North Forsyth       7.89    5
 5 Malik Leak       12 Triton              7.92    4
 6 Chris Karl       12 Swansboro           7.97    3
 7 Andrew Spear     11 West Carteret       8.01    2
 8 Chase Blackwell  12 Northern Guilford   8.03    1
===================================================================
Preliminaries
 1 Damian Silver    12 Nash Central        7.62q  2
 2 Evan Wright      12 Waxhaw Marvin Ridge 7.84q  1
 3 Brandon Gambrell 12 North Forsyth       7.91q  1
 4 Andrew Spear     11 West Carteret       7.96q  1
 5 Chris Karl       12 Swansboro           8.02q  2
 6 Malik Leak       12 Triton              8.04q  2
 7 Gevontae Hardy   12 North Forsyth       8.16q  2
 8 Chase Blackwell  12 Northern Guilford   8.32q  1
 9 Jason Pierre     12 Sun Valley          8.43   2
-- Terrance Battle  12 Rocky Mount          DNF   2

Boys 3A 4x400 Meter Relay
================================================================
All-Classification Meet Record: S 3:21.79 2009 New Bern
(Andrew Hendrix, Fuqwaun Greene, Miles Sparks, Anthony Hendrix)
   School                                  Finals  H# Points
================================================================
 1 Northeast Guilford                        3:30.01   2  10
    1) LeDante Berry 11   2) Javien Carter 12
    3) DeAndre McGill 12  4) LeAndre McGill 12
 2 Nash Central                              3:32.11   2   8
    1) Jetyah Smith 10    2) Lance Williams 11
    3) Chris Eley 10      4) Alex Corbin 11
 3 Asheville                                 3:33.74   2   6
    1) Clay Alspaugh 12   2) Jaylen Folston 12
    3) David Perez 12     4) Nate Tyson 11
 4 North Forsyth                             3:35.13   2   5
    1) Gevontae Hardy 12  2) Gerrick Harmon 11
    3) Steve Stowe 12     4) Adrion Miller 11
 5 Northern Guilford                         3:35.45   1   4
    1) Michael Elwood 12  2) Riley Smith 10
    3) Michael Klopp 11   4) Jon Knight 12
 6 West Carteret                 3:35.82   2   3
    1) Trey Florence 9    2) Rowe Sehumann 11
    3) Andrew Spear 11    4) Jarrett Swearingen 11
 7 Waxhaw Marvin Ridge                       3:40.11   2   2
    1) Phillip Butler 9   2) Aaron Evans 10
    3) Nicholas Futia 12  4) Tony Perez 12
 8 Jacksonville White Oak                    3:42.63   1   1
    1) Aaron Ashworth 10  2) Mario Fields 11
    3) Xyacery Bryant 12  4) Cody Brant 11
 9 Fayetteville Terry Sanford                3:45.22   1
    1) Jahmaal Daniel 12  2) Philip Hall 11
    3) Jakwon Higgins 11  4) Thomas Jordon 12

Boys 4x800 Meter Relay
=====================================================================
All-Classification Meet Record: S 8:01.07  2013  Knightdale
(Henry Kiedy, Marquavious Johnson, Marcell Johnson, Corey Aikens)
   School                             Finals  H# Points
=====================================================================
 1 Waxhaw Marvin Ridge                8:16.04   2  10
    1) Brian Callinan 12      2) Austin Payeur 11
    3) Zach Durand 12         4) Jake Blizzard 11
 2 West Henderson                     8:23.75   2   8
    1) Dylan Shamburger 9     2) Graham Galloway 11
    3) Michael Tang 12        4) Joe Chapman 12
 3 Waxhaw Cuthbertson                 8:27.06   1   6
    1) Ethan Good 12          2) Garrett Nickelson 10
    3) William Deslauriers 11 4) Danny Sodano 12
 4 Northern Guilford                  8:29.55   2   5
    1) Michael Elwood 12      2) Michael Klopp 11
    3) Shaian Lashani 11      4) Jon Knight 12
 5 Asheville                          8:31.37   2   4
    1) Clay Alspaugh 12       2) Elijah Cartier 11
    3) Noah Shore 10          4) Zach Tacy 12
 6 Western Harnett                    8:33.72   2   3
    1) Brandon Hudson 12      2) Trey Rouse 12
    3) Esai Cunningham 12     4) Matthew Calvelo 11
 7 West Carteret                      8:37.92   2   2
    1) Michael Carr 11        2) Joe Ramsay 12
    3) Jarrett Swearingen 11  4) Elijah Woods 11
 8 Nash Central                       8:41.40   2   1
    1) Alex Corbin 11         2) Andre Diggs 9
    3) Nick Manning 12        4) William Moody 9
 9 East Rowan                         8:45.94   1
    1) Justin Allen 12        2) Jason Basso 12
    3) Conor Honeycutt 11     4) Josh Rowell 12
10 Chapel Hill                        8:47.81   1
    1) daniel kleissler 10    2) Eric Vanderford 9
    3) Max Blackburn 10       4) Collin Vilen 12
11 China Grove Jesse C Carson         8:48.47   1
    1) Nick Cox 10            2) Grant Doby 9
    3) Garrett Ingold 10      4) Hunter Kimball 10
12 Jacksonville White Oak             8:53.21   1
    1) Xyacery Bryant 12      2) Lane Dukes 10
    3) Mario Fields 11        4) Joey Reitz 11
13 Northern Nash                      8:54.89   1
    1) Stephen Whitehead 10   2) Jermaine Jones 11
    3) Jordan Lucas 11        4) Christian Tippette 11
14 Swansboro                          8:55.94   1
    1) Daniel Baumgardner 10  2) Pier Dick 11
    3) Cameron Underseth 9    4) Jared Wollenschlager 10
-- Northeast Guilford                   SCR
    1) LeDante Berry 11       2) Javien Carter 12
    3) DeAndre McGill 12      4) LeAndre McGill 12
-- North Lincoln                        SCR
    1) Ryan Shannon 12        2) Gill Martin 12
    3) Zach Wesson 11         4) Andrew Fea 12
-- Weddington                           SCR
    1) Matthew Conner 10      2) Alex Hazan 10
    3) Ryan Hobbs 11          4) Colton Jordan 10

Boys 3A Long Jump
==========================================================================
All-Classification Meet Record: S 24-7.25 1997 Marcus O'Neal, Gbo Dudley
   Name           Year School                Finals         Points
==========================================================================
 1 Kalen Mcneil     12 Northeast Guilford  22-07.00   6.88m  10
 2 Ladante Elerby   12 Fay. Terry Sanford  21-09.00   6.62m   8
 3 Raykwon Torrence 12 West Rowan          21-08.25   6.61m   6
 4 Mario Jordan     12 Jacksonville        21-05.25   6.53m   5
 5 Brandon Gambrell 12 North Forsyth       21-05.00   6.52m   4
 6 Jonathan Marino  12 Waxhaw Marvin Ridge 21-04.50   6.51m   3
 7 Brian Williams   12 Nash Central        21-03.50   6.48m   2
 8 Noah Tyson       11 Asheville           21-02.75   6.47m   1
 9 Tony McKeithan   12 Fay. Terry Sanford  20-05.25   6.22m
10 Darius Alston    12 Western Harnett     19-07.75   5.98m
11 John Pierre      12 Sun Valley          19-05.75   5.93m
-- Mekhi McGuyver   11 Asheville              ND
-- Nate Tyson       11 Asheville              ND
-- Chris Glover     12 Fay. Terry Sanford     ND

Boys 3A Triple Jump
=========================================================================
All-Classification Meet Record: S 49-10 1998 Greg Yeldell, North Rowan
   Name          Year School             Finals          Points
=========================================================================
 1 Noah Tyson      11 Asheville          46-03.25   14.10m  10
 2 Kalen Mcneil    12 Northeast Guilford 44-08.25   13.62m   8
 3 Ladante Elerby  12 Fay. Terry Sanford 43-07.25   13.29m   6
 4 Chris Patterson 12 West Rowan         42-08.00   13.00m   5
 5 Aaron Czupryna  12 Weddington         41-09.75   12.74m   4
-- Mekhi McGuyver  11 Asheville             ND

Boys 3A High Jump
=============================================================================
All-Classification Meet Record: S 7-0 2002 Jesse Williams, Raleigh Broughton
   Name              Year School               Finals         Points
=============================================================================
 1 Andrew Hower        12 China Grove Carson   6-06.00   1.98m  10
 2 Brandon Gambrell    12 North Forsyth        6-02.00   1.87m   7
 2 Nate Tyson          11 Asheville            6-02.00   1.87m   7
 4 Christopher Garrick 11 Waxhaw Marvin Ridge J6-02.00   1.87m   5
 5 Solomon Hawkins     12 Kings Mountain      J6-02.00   1.87m   4
 6 Jaquell Bryant      12 Rocky Mount          6-00.00   1.82m   3
 7 Richard Wilsey      11 Swansboro            5-10.00   1.77m   1.5
 7 Kalen Mcneil        12 Northeast Guilford   5-10.00   1.77m   1.5
-- Aaron Czupryna      12 Weddington             NH
-- Ladante Elerby      12 Fay. Terry Sanford     DNS
-- Mekhi McGuyver      11 Asheville              DNS

Boys 3A Pole Vault
===========================================================================
All-Classification Meet Record: S 16-6 2/9/2008 Scott Houston, NW Guilford
   Name           Year School                Finals         Points
===========================================================================
 1 Corey Ginley     12 East Henderson       15-00.00   4.57m  10
 2 Ian West         11 Wilson Fike          14-06.00   4.41m   8
 3 Ronald Campbell  11 Waxhaw Marvin Ridge  13-06.00   4.11m   6
 4 Tristan Shaver   11 Ledford              13-00.00   3.96m   5
 5 Jonathan Spitler 12 Waxhaw Marvin Ridge  12-06.00   3.81m   4
 6 Bailey Frederick 10 Waxhaw Marvin Ridge J12-06.00   3.81m   3
 7 Matthew Lacorte  10 North Buncombe      J12-06.00   3.81m   2
 8 Chris Karl       12 Swansboro            12-00.00   3.65m   0.33
 8 Eric Juarez      12 East Henderson       12-00.00   3.65m   0.33
 8 Josh Glynn       10 East Henderson       12-00.00   3.65m   0.33
11 Bryce Myers      11 North Buncombe      J12-00.00   3.65m
12 Justin Alford    12 Southern Nash       J12-00.00   3.65m
13 John Eatman      12 Southern Nash        11-06.00   3.50m
-- Charles Scott    12 Swansboro               NH

Boys 3A Shot Put
========================================================================
All-Classification Meet Record: S 61-10 2013 Jon Beyle, E Chapel Hill
   Name         Year School                  Finals         Points
========================================================================
 1 Colin Minor    12 South Brunswick       57-01.00  17.39m  10
 2 Mateius Brown  12 Western Harnett       53-07.50  16.34m   8
 3 Myquon Stout   12 China Grove Carson    53-02.75  16.22m   6
 4 Chase Stehling 12 North Lincoln         52-05.25  15.98m   5
 5 Alex Tate      12 Waxhaw Marvin Ridge   50-10.25  15.50m   4
 6 John Bolden    12 Asheville AC Reynolds 48-06.00  14.78m   3
 7 Logan Louzader 12 Asheville AC Reynolds 47-04.50  14.43m   2
-- Chris Alston   12 Nash Central             DNS
MVP - (Boys) Ladante Elerby, Fayetteville Terry Sanford.


-- GIRLS 3-A --

                 Women - Team Rankings - 15 Events Scored
=========================================================================
 1) Waxhaw Marvin Ridge        64      2) Raleigh Cardinal Gibbons  44
 3) West Carteret              43      4) Western Alamance          37
 5) Burlington Williams        28      5) Waxhaw Cuthbertson        28
 7) Southern Guilford          25      8) Weddington                22
 9) Fayetteville Westover      14      9) Asheville                 14
11) Chapel Hill                13     12) North Lincoln             12
13) South Johnston             11     13) West Craven               11
13) Statesville                11     16) North Gaston              10
16) Pittsboro Northwood        10     16) Hickory Ridge             10
16) Western Guilford           10     20) Ledford                    9
20) Fayetteville Douglas Byrd   9     22) Corinth Holders            8
22) Jacksonville White Oak      8     22) Hickory                    8
22) North Buncombe              8     22) Southern Nash              8
27) East Rowan                  7     28) Jacksonville               6
28) Swansboro                   6     30) Fayetteville Terry Sanford 5.5
31) Eastern Guilford            5     31) Wilson Hunt                5
33) Rocky Mount                 4.5   34) Waynesville Tuscola        4
34) Cameron Union Pines         4     34) Rockingham County          4
34) Cleveland High School       4     34) Nash Central               4
39) Northwest Cabarrus          3     39) Northern Nash              3
41) North Forsyth               2     42) Asheville A.C. Reynolds    1
42) Erwin Triton                1


Girls 3A 55 Meter Dash
=========================================================================
All-Classification Meet Record: S 6.87 2006, 2007 Gabby Mayo, SE Raleigh
   Name            Year School                  Finals  H# Points
=========================================================================

Final:
 1 Alex Council      11 Pittsboro Northwood    7.24 		
 2 Kylie Mcmillan    11 Southern Guilford      7.25 		
 3 Courtney Blanden  12 Weddington             7.31 		
 4 Jackson, Qizeah   12 Fayetteville Westover  7.34 		
 5 Jenkins, Tiandra  11 Cleveland              7.42 		
 6 Walston, Tajah    10 West Craven            7.43 		
 7 Spivey, Carlecia  12 Fay. Douglas Byrd      7.44 		
 8 Foster, June Lisa 12 North Forsyth          7.47 		
 9 Franklin, Jordyn  12 Jacksonville White Oak 7.56 		
10 Bannerman, Tiana   9 Smithfield-Selma       7.59 		
11 Scott, Essence    12 Corinth Holders        7.66 		
12 Anding, Toya      12 Jacksonville White Oak 7.74 		
13 Williams, Onika   12 Cameron Union Pines    7.75 		
14 McNair, Angelica  11 Fay. Terry Sanford     8.43 		


Girls 3A 300 Meter Dash
=========================================================================
All-Classification Meet Record: S 38.76 2013 Tyra Lea, Raleigh Wakefield
   Name           Year School            Finals  H# Points
=========================================================================
 1 Cambria Shuford   9 Statesville        41.43   2  10
 2 Tajah Walston    10 West Craven        41.57   2   8
 3 Kylie Mcmillan   11 Southern Guilford  41.69   2   6
 4 Ivana Davis      12 Western Guilford   42.02   1   5
 5 Autumn Blackwood  9 Waxhaw Cuthbertson 42.93   1   4
 6 Lydia Laws       12 Western Alamance   43.49   2   3
 7 Angelica McNair  11 Fay. Terry Sanford 43.49   2   2
 8 Kev'via Copening 10 Ledford            43.84   1   1
 9 Paradise Henson  12 Wilson Fike        44.03   1
10 June Lisa Foster 12 North Forsyth      44.19   1
11 Eiquna Ferguson  12 Northern Nash      45.56

Girls 3A 500 Meter Dash
============================================================================
All-Classification Meet Record: S 1:14.41 2007 Ebonie Cunningham, SE Raleigh
   Name             Year School                 Finals  H# Points
============================================================================
 1 Kacie Hicks        12 Waxhaw Marvin Ridge   1:20.84   3  10
 2 Kathleen Maher     12 Waxhaw Marvin Ridge   1:20.97   3   8
 3 Nikolete Hurrinus  12 Waxhaw Cuthbertson    1:21.35   3   6
 4 Lauren West        10 Wilson Hunt           1:22.28   2   5
 5 Pia Mackie         11 Asheville             1:22.74   2   4
 6 Mackenzie Whitaker  9 West Carteret         1:23.04   3   3
 7 Natalie Manning    12 Nash Central          1:23.18   3   2
 8 Tylor Ring         10 Swansboro             1:23.97   1   1
 9 Blair Pearce       11 West Carteret         1:24.08   2
10 Daijah Walden      12 Southern Guilford     1:25.48   2
11 Valerie Walker     12 Burns                 1:25.59   2
12 Tkeyah Macklin      9 Nash Central          1:26.51   1
-- Delaney Dunkley    12 Waxhaw Marvin Ridge     DNF     3
-- Ashlee Block       12 Western Harnett         DNS     1
-- Rachel Oxendine    12 Unionville Piedmont     DNS     1
-- Rachel Kreuger     12 Jacksonville White Oak  SCR

Girls 3A 1000 Meter Run
==============================================================================
All-Classification Meet Record: S 2:56.70 2010 Becca Deloache, Char Myers Park
   Name             Year School              Finals  Points
==============================================================================
 1 Blake Dodge        12 West Carteret       2:58.25   10
 2 Alexa King          9 Waxhaw Marvin Ridge 3:05.21    8
 3 Caitlin Potter     12 North Lincoln       3:05.66    6
 4 Anna Passannante   10 Chapel Hill         3:06.19    5
 5 Kaitlyn Harper     11 Waxhaw Marvin Ridge 3:12.37    4
 6 Naomi Cartier      10 Asheville           3:14.26    3
 7 Madeline Fisher    12 West Carteret       3:15.25    2
 8 Alexia Noch         9 Waxhaw Marvin Ridge 3:17.27    1
 9 Madison Lynch      10 North Lincoln       3:19.77
10 Samantha Schleiker 11 West Carteret       3:20.14
11 Rachel Bartolomeo  12 Cardinal Gibbons    3:21.95
-- Morgan Garrett     11 Weddington            DNS
-- Sophie Ebihara     10 Cardinal Gibbons      SCR
-- Allie Castro       12 North Lincoln         SCR
-- Mary Grace Doggett 12 Cardinal Gibbons      SCR

Girls 3A 1600 Meter Run
=========================================================================
All-Classification Meet Record: S 5:01.72 2012 Darby Middlebrook, Watauga
   Name                   Year School                Finals  H# Points
=========================================================================
 1 Blake Dodge              12 West Carteret         5:08.12   2  10
 2 Mary Grace Doggett       12 Cardinal Gibbons      5:09.55   2   8
 3 Alexa King                9 Waxhaw Marvin Ridge   5:11.39   2   6
 4 Arden Vessie             11 Corinth Holders       5:18.05   2   5
 5 Brooke Turner            10 Waynesville Tuscola   5:29.36   2   4
 6 Maddie Lowe              12 Northwest Cabarrus    5:29.85   1   3
 7 Marija Crook             10 Chapel Hill           5:31.49   2   2
 8 Kenzie Himelein-Wachowia 11 Asheville AC Reynolds 5:31.83   2   1
 9 Lauren West              10 Wilson Hunt           5:32.68   1
10 Jordan Greenert          10 Eastern Alamance      5:33.18   1
11 Nicole Renwick           10 Waxhaw Marvin Ridge   5:34.21   1
12 Megan Vaughn             11 Cardinal Gibbons      5:36.51   2
13 Kayla St.Marie           10 Corinth Holders       5:39.34   1
14 Emily Boger              10 Ledford               5:39.36   1
15 Emme Fisher               9 West Carteret         5:43.34   2
16 Elise Matera             11 Chapel Hill           5:52.45   1
-- Jennae Jacob              9 Waxhaw Marvin Ridge     DNF     1
-- Naomi Cartier            10 Asheville               SCR
-- Caitlin Potter           12 North Lincoln           SCR
-- Sophie Ebihara           10 Cardinal Gibbons        SCR

Girls 3A 3200 Meter Run
==============================================================================
All-Classification Meet Record: S 10:48.48 1998 Sarah-Vance Goodman, TC Roberson
   Name             Year School                  Finals  H# Points
==============================================================================
 1 Sophie Ebihara     10 Cardinal Gibbons       10:55.82   2  10   
 2 Mary Grace Doggett 12 Cardinal Gibbons       10:55.84   2   8   
 3 Alexa King          9 Waxhaw Marvin Ridge    11:18.99   2   6   
 4 Allie Castro       12 North Lincoln          11:23.45   2   5   
 5 Haley Schaeffer     9 Jacksonville           11:41.32   2   4   
 6 Tori Martin         9 Rockingham County      11:46.33   2   3   
 7 Patricia Callison  12 North Buncombe         11:52.23   2   2   
 8 Natalie Warner     11 Weddington             11:53.40   1   1   
 9 Jennae Jacob        9 Waxhaw Marvin Ridge    11:56.00   2 
10 Nicole Renwick     10 Waxhaw Marvin Ridge    11:58.79   2 
11 Amanda Wiggenhorn  11 Cardinal Gibbons       11:59.10   1 
12 Abby Verchick      11 Cameron Union Pines    12:05.79   1 
13 Emme Fisher         9 West Carteret          12:07.46   2 
14 Madeline Sides     10 North Lincoln          12:07.54   1 
15 Emma Hand          11 Northwest Cabrrus      12:19.40   1 
16 MaryKate Helms     11 Jacksonville White Oak 12:20.38   1 
17 Emma Gomez         11 West Carteret          12:37.40   1 
18 Elizabeth Farquhar  9 Weddington             12:44.20   1 
19 Isabelle Baggett    9 West Carteret          12:46.36   1 
20 Allison Long       12 Weddington             12:47.08   1


Girls 3A 55 Meter Hurdles
=========================================================================
All-Classification Meet Record: S 7.92 2006 Gabby Mayo, Southeast Raleigh
   Name                    Year School      Finals  Points
=========================================================================
Finals
 1 Kylie Mcmillan      11 Southern Guilford   8.08   10
 2 Kaylah Ruff         11 Hickory             8.51    8
 3 Lydia Laws          12 Western Alamance    8.74    6
 4 Kayla Gandy         11 Cardinal Gibbons    8.85    5
 5 Courtney Cefalo     11 Ledford             9.01    4
 6 Marie Pickett       12 Corinth Holders     9.12    3
 7 Kambria Lynch       12 Northern Nash       9.32    2
 8 Rhema Hedgpeth      12 Northern Nash       9.42    1
==================================================================
Preliminaries
 1 Kylie Mcmillan      11 Southern Guilford S 8.03q  1
 2 Kaylah Ruff         11 Hickory             8.42q  2
 3 Lydia Laws          12 Western Alamance    8.70q  2
 4 Kayla Gandy         11 Cardinal Gibbons    9.00q  1
 5 Courtney Cefalo     11 Ledford             9.31q  2
 6 Kambria Lynch       12 Northern Nash       9.39q  2
 7 Rhema Hedgpeth      12 Northern Nash       9.40q  2
 8 Marie Pickett       12 Corinth Holders     9.41q  1
 9 Marisa Scott        11 Morganton Patton    9.44   1
10 Dominique Chandler  11 Jacksonville        9.49   2
11 Margaret Livingston 12 Weddington          9.59   1
12 Peolandria King     12 Western Guilford    9.81   2
13 Khaira Bolden        9 Lee Senior         10.19   1
14 Gabriela Rosado     12 Erwin Triton       10.53   1

Girls 3A 4x400 Meter Relay
===================================================================
All-Classification Meet Record: S 3:51.74 2012 Raleigh Wakefield
(Tiana Patillo, Dejah Jones, Olicia Sharp, Ariah Graham)
   School                                     Finals  Ht Pts
===================================================================
 1 Weddington                                4:09.87   2  10
    1) Courtney Blanden 12    2) Cyan Mercer 9
    3) Maria Sanchez 11       4) Tracey Weekes 11
 2 West Carteret                             4:15.27   2   8
    1) Blake Dodge 12         2) Madeline Fisher 12
    3) Blair Pearce 11        4) Samantha Schleiker 11
 3 North Buncombe                            4:16.79   2   6
    1) Julia Bennett 12       2) Lindsey Greene 12
    3) Callie Rhea 9          4) Elizabeth Sparrow 12
 4 Waxhaw Marvin Ridge                       4:17.14   2   5
    1) Kaitlyn Harper 11      2) Alexia Noch 9
    3) Delaney Dunkley 12     4) Kacie Hicks 12
 5 Southern Guilford                         4:18.58   1   4
    1) Erykah Briggs-white 11 2) Chantell Cooper 12
    3) Mya Gray 10            4) Kylie Mcmillan 11
 6 Asheville                                 4:20.26   2   3
    1) Kestrel Allawos 11     2) Mariah Lee 9
    3) Maggie Lusk 11         4) Pia Mackie 11
 7 Nash Central                              4:23.91   2   2
    1) Krystal Atkinson 12    2) Teona Hill 9
    3) Carisha Leonard 9      4) Tkeyah Macklin 9
 8 Erwin Triton                              4:25.70   1   1
    1) Cassidy Hayes 12       2) Barbara Godwin 12
    3) Emma Whitesell 10      4) Kasey Matthews 12
 9 Rocky Mount                               4:27.58   1
    1) Alexis Bryant 12       2) Jasmine Davis 9
    3) Nyana Edwards 10       4) Natassia Knight 9
10 Jacksonville                              4:27.66   1
    1) Kelsey Downs 12        2) Dominique Chandler 11
    3) Lexi Mclellan 8        4) Kristina Stevenson 11
11 Jacksonville White Oak                   x4:33.35   1
    1) Rachel Kreuger 12      2) Jordyn Franklin 12
    3) Gabby Green 11         4) Ericca Lenhar

Girls 3A 4x800 Meter Relay
=======================================================================
All-Classification Meet Record: S 9:25.85 2012 Cary Green Hope
(Lauren Colberg, Erica Amatori, Sarah Alexander, Maura McDonnell)
   School                            Finals  H# Points
=======================================================================
 1 West Carteret                    9:59.30   2  10
    1) Blake Dodge 12       2) Emme Fisher 9
    3) Madeline Fisher 12   4) Emma Gomez 11
 2 Raleigh Cardinal Gibbons        10:08.75   2   8
    1) Rachel Bartolomeo 12 2) Mary Grace Doggett 12
    3) Sophie Ebihara 10    4) Laura Hart 11
 3 Chapel Hill                     10:11.48   2   6
    1) Marija Crook 10      2) Rosie Kerwin 11
    3) Elise Matera 11      4) Anna Passannante 10
 4 Waxhaw Marvin Ridge             10:13.95   2   5
    1) Kaitlyn Brown 10     2) Kaitlyn Harper 11
    3) Leah Meissner 9      4) Alexia Noch 9
 5 Asheville                       10:24.73   1   4
    1) Naomi Cartier 10     2) Mariah Lee 9
    3) Maggie Lusk 11       4) Pia Mackie 11
 6 Weddington                      10:30.91   2   3
    1) Elizabeth Farquhar 9 2) Allison Long 12
    3) Natalie Warner 11    4) Lily Chambers 9
 7 Jacksonville                    10:33.96   2   2
    1) Haley Schaeffer 9    2) Lexi Mclellan 8
    3) Kelsey Downs 12      4) Kristina Stevenson 11
 8 Jacksonville White Oak          10:34.93   1   1
    1) Ericca Lenhardt 11   2) Christina Cole 11
    3) Rachel Kreuger 12    4) Mary Kate Helms 11
 9 Northwest Cabarrus              10:36.32   1
    1) Emma Hand 11         2) Jazzmine Cox 10
    3) Anna Silver 11       4) Kara Dunkle 10
10 West Henderson                  10:42.90   1
    1) Amy Turlington 11    2) Kara Kilby 11
    3) Katie Kennedy 11     4) Olivia Hogan 10
11 East Henderson                  10:43.91   1
    1) Amanda Angel 11      2) Jade Baldwin 10
    3) Molly Horton 11      4) Christi Hill 10
12 Western Harnett                 11:00.86   1
    1) Ashlee Block 12      2) Amber Gwyn 12
    3) Lehela Daniels 10    4) Taylor Hayes 12
13 Nash Central                    11:09.98   1
    1) Angelica Graves 12   2) Haley Judd 11
    3) Carisha Leonard 9    4) Natalie Manning 12
-- Wendell Corinth Holders           SCR
    1) Kayla St.Marie 10    2) Hannah Canterbury 10
    3) Megan Chappell 12    4) Cameron Rutherford 10
-- Swansboro                         SCR
    1) Jenna McCullar 9     2) Madeline Pierce 9
    3) Tylor Ring 10        4) Brianna Kropinack 11

Girls 3A Long Jump
==============================================================================
All-Classification Meet Record: S 19-1.25 2008 Jacinda Evans, Southern Durham
   Name             Year School                  Finals          Points
==============================================================================
 1 Chelsey Hargrave   12 Burlington Williams    17-10.50    5.44m  10
 2 Carlecia Spivey    12 Fay. Douglas Byrd      17-08.00    5.38m   8
 3 Lydia Laws         12 Western Alamance       17-06.50    5.34m   6
 4 Toya Anding        12 Jacksonville White Oak 17-00.75    5.20m   5
 5 Courtney Cefalo    11 Ledford                16-10.50    5.14m   4
 6 Tamilia Wright     11 Burlington Williams    16-04.25    4.98m   3
 7 Natalyia Dunlap    12 Western Alamance       16-02.25    4.93m   2
 8 Takeyra Thomas     12 Rocky Mount            15-11.50    4.86m   1
 9 Tracey Weekes      11 Weddington             15-11.00    4.85m
10 Dominique Chandler 11 Jacksonville           15-02.50    4.63m
11 Kenzie Mcdowell     9 Asheville              15-01.25    4.60m
12 Essence Scott      12 Corinth Holders        14-10.00    4.52m
13 Cassidy McNierney   9 Cleveland              14-07.00    4.44m
14 Jordyn Franklin    12 Jacksonville White Oak 13-02.00    4.01m

Girls 3A Triple Jump
==============================================================================
All-Classification Meet Record: S 40-11.5 1995 Twyla Smith, So. Pines Pinecrest
    Name            Year School              Finals          Points
==============================================================================
 1 Chelsey Hargrave  12 Burlington Williams 38-09.00   11.81m  10
 2 Mikaela Seibert   11 Waxhaw Cuthbertson  38-08.00   11.78m   8
 3 Lydia Laws        12 Western Alamance    37-00.50   11.29m   6
 4 Tamilia Wright    11 Burlington Williams 35-10.25   10.92m   5
 5 Natalyia Dunlap   12 Western Alamance    35-09.75   10.91m   4
 6 Peolandria King   12 Western Guilford    34-03.50   10.45m   3
 7 Toya Anding       12 Jax. White Oak      33-04.25   10.16m   2
 8 Yasmeen Culbreath 12 Statesville         33-03.00   10.13m   1
 9 Essence Scott     12 Corinth Holders     32-04.50    9.86m

Girls 3A High Jump
=============================================================================
All-Classification Meet Record: S 5-10 1996 Adriane Sims, Fay. Douglas Byrd
   Name             Year School                   Finals         Points
=============================================================================
 1 Elizabeth Olesen   11 Harrisburg Hickory Ridge 5-08.00   1.72m  10
 2 Qizeah Jackson     12 Fayetteville Westover    5-04.00   1.62m   8
 3 Brittany Small     10 East Rowan              J5-04.00   1.62m   6
 4 Dorian Johnson     10 Eastern Guilford         5-00.00   1.52m   5
 5 Takeyra Thomas     12 Rocky Mount             J5-00.00   1.52m   3.5
 5 Katherine Lane     12 Fay. Terry Sanford      J5-00.00   1.52m   3.5
 7 Peolandria King    12 Western Guilford         4-10.00   1.47m   2
 8 Lyndsi Pound       11 North Lincoln           J4-10.00   1.47m   1
 9 Mackenzie Whitaker  9 West Carteret           J4-10.00   1.47m
 9 Cassidy Hayes      12 Erwin Triton            J4-10.00   1.47m
11 Avery Mavroudis    11 South Brunswick         J4-10.00   1.47m
12 Marie Pickett      12 Corinth Holders          4-08.00   1.42m
13 Madison Cook       11 West Rowan               4-06.00   1.37m
13 Kim Williams       10 South Brunswick          4-06.00   1.37m
13 Aryelle Bell        9 Richlands                4-06.00   1.37m
13 Mariah Jackson     10 Swansboro                4-06.00   1.37m
-- Tatyanna Dawson    10 Richlands                  NH
-- Savannah Dishman   11 North Lincoln              DNS

Girls 3A Pole Vault
===========================================================================
All-Classification Meet Record: S 12-6 2013 Kristen Lee, Raleigh Wakefield
   Name           Year School                 Finals         Points
===========================================================================
 1 Mariel Finger    12 North Gaston          11-00.00   3.35m  10
 2 Taylor Helms     11 Waxhaw Marvin Ridge  J11-00.00   3.35m   8
 3 Liz Wood         12 Waxhaw Cuthbertson    10-06.00   3.20m   6
 4 Savannah Creed   11 South Johnston        10-00.00   3.04m   5
 5 Ashley Terkhurst 12 Waxhaw Cuthbertson   J10-00.00   3.04m   4
 6 Sofia San Miguel 11 Cardinal Gibbons       9-06.00   2.89m   3
 7 Megan Comstock   12 Cardinal Gibbons      J9-06.00   2.89m   2
 8 Tori Martin       9 Rockingham County     J9-06.00   2.89m   1
 9 Sierra Milosh    12 West Carteret         J9-06.00   2.89m
10 Bailey Waldbart  11 East Henderson        J9-06.00   2.89m
11 Lindsey Bren     12 Swansboro              8-06.00   2.59m
12 Bailey Bruns     10 Jacksonville White Oak 8-00.00   2.43m

Girls 3A Shot Put
==============================================================================
All-Classification Meet Record: S 48-11.75 2007 Kamorean Hayes, Char. Harding
  Name                Year School                Finals         Points
==============================================================================
 1 Alexis Dickerson     12 Western Alamance    41-01.25   12.52m  10
 2 Khadijah Kale        12 Southern Nash       34-10.00   10.61m   8
 3 ChyAnn Ketchum       12 South Johnston      32-11.75   10.05m   6
 4 Fatima Munoz         12 Swansboro           32-10.50   10.02m   5
 5 Katelyn Wyckoff      12 Cameron Union Pines 32-05.25    9.88m   4
 6 Ngozi Frances Obuseh 10 Waxhaw Marvin Ridge 31-04.00    9.55m   3


Girls 3A Shot Put Wheelchair
===========================================================================
   Name               Year School               Finals          Points
===========================================================================
 1 Taylor Kirk          10 East Rowan          J8-00.25    2.44m   1
MVP (Girls) - Blake Dodge, West Carteret

3A Results - DyeStat.com


NCHSAA 3A Press Release:

Marvin Ridge Sweeps Team Crowns In 3-A Indoor Track

Feb 8, 2014

WINSTON-SALEM - Waxhaw Marvin Ridge swept both team championships in the North Carolina High School Athletic Association state 3-A indoor track and field championships at JDL Fast Track on Friday night.

Marvin Ridge slipped past Fayetteville Terry Sanford in the men's meet and scored a 20-point victory over Raleigh Cardinal Gibbons in the women's championship.

Marvin Ridge had 56 points to 50 for Terry Sanford, despite an excellent effort by Ladante Elerby of the Fayetteville school, who was named the meet's Most Outstanding Performer. Elerby was second in both the long jump and 55 dash while placing third in the triple jump.

Jamaal Daniel of Terry Sanford was a double winner, taking top honors in the 55 dash and the 300.

Northeast Guilford was third in the men's team standings with 43.50 points, followed by North Lincoln (37) and North Forsyth (35) as 37 different schools scored.

Marvin Ridge tallied 64 points to 44 for runner-up Gibbons in the women's meet, with West Carteret (43), Western Alamance (37) and Burlington Williams (28) following in order. There were 43 teams scoring in the women's meet.

Blake Dodge of West Carteret was the MVP, as the senior won both the 1000 and 1600 and ran a leg on the victorious 4 by 800 relay as well as the second-place four by 400 team.

Chelsea Hargrave of Burlington Williams (long jump and triple jump) won two individual events.

It was the first year for a separate 3-A championship, as the sport classified from two championships to three for the 2013-14 indoor season. For the last seven years, there was a separate 4-A meet and the 1-A, 2-A and 3-A schools competed together in a single championship.

The 1-A/2-A and the 4-A championships are scheduled for Saturday.


1-A/2-A RESULTS:

--BOYS --

                    Men - Team Rankings - 16 Events Scored
====================================================================
 1) North Brunswick             53      2) Currituck County       41
 3) NC School of Science & Math 37      4) Burlington Cummings    34
 5) Claremont Bunker Hill       32      6) Mitchell County        28
 7) Franklin                    26      7) Eliz City Northeastern 26
 9) Winston-Salem Carver        19     10) Kinston                16
11) North Stokes                15     12) North Rowan            14
12) Central Academy of Technolo 14     14) North Edgecombe        13
15) Polk County                 12     16) Monroe Parkwood        10
16) High Point T.W. Andrews     10     16) Shelby                 10
19) Northside (2A)               9     19) North Pitt              9
21) South Lenoir                 8     21) Surry Central           8
23) West Stokes                  7     23) Forest Hills            7
25) Murphy                       6     25) Goldsboro               6
25) Wilson E.T. Beddingfield     6     28) Forbush                 5
28) North Johnston               5     28) Elkin                   5
31) Reidsville                   4     31) Newton Grove Hobbton    4
31) Hendersonville               4     34) Edenton John A. Holmes  3
34) Starmount                    3     34) Mount Pleasant          3
34) Midway                       3     34) Franklinton             3
39) Croatan                      2     40) Farmville Central       1


Boys 1A/2A 55 Meter Dash
=====================================================================
All-Classification Meet Record: S 6.21 1996 Chris Justice, Grimsley
   Name             Year School              Finals  Points
=====================================================================
Finals
 1 Daequon Carr       11 Kinston              6.45   10
 2 Brian Sessoms      11 Winston-Salem Carver 6.52    8
 3 Chris Graham       11 North Brunswick      6.54    6
 4 Juwan Crowder      11 Forest Hills         6.59    5
 5 Kevon Perkins      12 North Brunswick      6.62    4
 6 Trey'l Beasley     11 Holmes, John A       6.64    3
 7 Malik Tarbell      11 Franklinton          6.64    2
 8 Deontre Sonnenberg 12 North Pitt           6.72    1
===================================================================
Preliminaries
 1 Daequon Carr       11 Kinston              6.53q  2
 2 Brian Sessoms      11 Winston-Salem Carver 6.54q  3
 3 Deontre Sonnenberg 12 North Pitt           6.60q  1
 4 Chris Graham       11 North Brunswick      6.60q  1
 5 Malik Tarbell      11 Franklinton          6.61q  2
 6 Kevon Perkins      12 North Brunswick      6.62q  1
 7 Juwan Crowder      11 Forest Hills         6.63q  3
 8 Trey'l Beasley     11 Holmes, John A       6.66q  1
 9 James Clyde        12 Goldsboro            6.81   1
10 Matthew Darden     12 Polk County          6.86   2
11 Queshawn Bowden    10 Goldsboro            6.98   3
12 Casey King         12 Bunker Hill          7.03   1
13 Famous Roberts     12 Northside (2a)       7.06   3
14 Travis Dawson      11 Midway High School   7.09   2
15 Quan James         12 Northside (2a)       7.54   3
-- Jarius Collins     11 North Edgecombe        FS   2

Boys 1A/2A 300 Meter Dash
========================================================================
All-Classification Meet Record: S 34.49 Fuqwaun Greene, New Bern 2009
   Name           ear School                Finals  H# Points
========================================================================
 1 Brandon Massey  11 Monroe Parkwood        36.64   3  10
 2 Quashon Martin  11 Bunker Hill            36.72   2   8
 3 Kavajae Ellis   11 Wilson Beddingfield    36.84   3   6
 4 Dylan Andrade   11 Forbush                36.93   2   5
 5 Elliott Graves  10 Reidsville             37.24   2   4
 6 Matthew Garr    12 West Stokes            37.44   1   3
 7 Rasheid Malette 12 Goldsboro              37.70   1   2
 8 Daequon Carr    11 Kinston                37.94   2   1
 9 Montay Steward  12 North Edgecombe        38.00   1
10 Malik Tarbell   11 Franklinton            38.81   1
11 Juwan Crowder   11 Forest Hills           42.60   3
-- Aaron Hamilton  12 Eliz City Northeastern   FS    3
-- Kyheem Cheatham 12 North Brunswick         DNF    3
-- Amari Devaughn  11 High Point TW Andrews   DNS    3
-- Brian Sessoms   11 Winston-Salem Carver    DNS    1
-- Matthew Darden  12 Polk County             SCR
-- Jarius Collins  11 North Edgecombe         SCR

Boys 1A/2A 500 Meter Dash
=========================================================================
All-Classification Meet Record: S 1:03.65 2009 Andrew Hendrix, New Bern
   Name             ear School                  Finals  H# Points
=========================================================================
 1 Amari Devaughn    11 High Point TW Andrews  1:06.75   2  10
 2 Aaron Hamilton    12 Eliz City Northeastern 1:08.12   2   8
 3 Robbie Tompa      12 Murphy                 1:09.42   2   6
 4 Hunter Bryan      11 South Lenoir           1:09.46   2   5
 5 Christian Martins 12 Goldsboro              1:10.38   2   4
 6 Jarius Collins    11 North Edgecombe        1:10.52   2   3
 7 Jacob Coley       12 Mount Pleasant         1:11.04   1   2
 8 Israel Branch     11 Farmville Central      1:11.93   1   1
 9 Michael Dougherty 12 East Duplin            1:12.55   1
10 Muyi Akindahunsi  12 Mount Pleasant         1:14.45   1
-- Jaylen Williams   12 Northside (2a)           DNF     1
-- Caleb Albrecht    11 Franklin                 SCR
-- Jeffrey Dover     12 Currituck County         SCR
-- Montay Steward    12 North Edgecombe          SCR

Boys 1A/2A 1000 Meter Run
======================================================================
All-Classification Meet Record: S 2:29.03 2008 Dylan Ferris, E Forsyth
   Name           Year School           Finals  Points
======================================================================
 1 Elijah Inuwa     11 Central Acad     2:37.23   10
 2 Jeffrey Dover    12 Currituck County 2:39.97    8
 3 Jaylen Williams  12 Northside (2a)   2:41.04    6
 4 Justin Kenard    11 North Stokes     2:43.06    5
 5 Brandon Welborne 11 Elkin            2:45.63    4
 6 Daniel Alvarez    9 Surry Central    2:46.37    3
 7 Caleb Albrecht   11 Franklin         2:48.98    2
 8 Josh Lambert     12 Mount Pleasant   2:56.86    1
 9 Jacob Wolfe      10 Polk County      3:02.64
10 Jason Huber      12 Comm./Davidson   3:12.00
-- Jacob Collins    12 Polk County        SCR
-- Zach Boone       11 Mitchell           SCR
-- Brandon King     12 Mitchell           SCR

Boys 1A/2A 1600 Meter Run
======================================================================
All-Classification Meet Record: S 4:10.61 2003 Bobby Mack, N Forsyth
   Name            Year School                 Finals  Points
======================================================================
 1 Zach Boone        11 Mitchell              4:28.13   10
 2 Blanton Gillespie 11 Shelby                4:32.55    8
 3 Nicholas Walker   11 NC School of Sci/Math 4:35.21    6
 4 Brandon King      12 Mitchell              4:36.31    5
 5 Josh Rees-Jones   12 NC School of Sci/Math 4:39.16    4
 6 Harrison Conner   11 Franklin              4:43.66    3
 7 Frisco Poole      12 Forest Hills          4:44.01    2
 8 Shawn Marcie      12 Franklin              4:44.68    1
 9 Kaseson Hooper    12 Murphy                4:45.51
10 Steven Tulevech   11 NC School of Sci/Math 4:48.92
11 Jason Huber       12 Comm./Davidson        4:52.64
12 Sean Doyle        10 Polk County           4:58.83
13 Jacob Collins     12 Polk County           5:02.19
-- Daniel Alvarez     9 Surry Central           SCR

Boys 1A/2A 3200 Meter Run
======================================================================
All-Classification Meet Record: S 9:10.96 2010 Jake Hurysz, E Alamance
   Name            Year School                  Finals  Points
======================================================================
 1 Zach Boone        11 Mitchell               9:43.26   10
 2 Nicholas Walker   11 NC School of Sci/Math  9:51.75    8
 3 Chatham Ellwanger 12 NC School of Sci/Math  9:53.72    6
 4 Josh Rees-Jones   12 NC School of Sci/Math  9:55.97    5
 5 Elijah Inuwa      11 Central Acad          10:02.72    4
 6 Brandon King      12 Mitchell              10:04.54    3
 7 Blanton Gillespie 11 Shelby                10:21.88    2
 8 Jacob Parker      10 Elkin                 10:29.08    1
 9 Matthew Rogers    10 Walkertown            10:53.62
10 Timothy Balogh    12 Heide Trask           12:04.73

Boys 1A/2A 55 Meter Hurdles
======================================================================
All-Classification Meet Record: S 7.05 2009 Wayne Davis, SE Raleigh
   Name              Year School            Finals  Points
======================================================================
Finals
 1 Isaiah Moore        12 Burlington Cummings 7.55   10
 2 Thomas Chandler     12 Currituck County    7.79    8
 3 Tanner Lumsden      12 Currituck County    8.09    6
 4 Bonaventure Ogbaugo 12 Kinston             8.21    5
 5 Matthew Garr        12 West Stokes         8.38    4
 6 Andre Williams      10 Northside (2a)      8.71    3
-- Quan James          12 Northside (2a)       DNF
-- Dylan Andrade       11 Forbush              SCR
-- Dequan McGuire      12 North Edgecombe      SCR

Boys 1A/2A 4x400 Meter Relay
======================================================================
All-Classification Meet Record: S 3:21.79  2009 New Bern HS
(Andrew Hendrix, Fuqwaun Greene, Miles Sparks, Anthony Hendrix)
   School                          Finals  Points
======================================================================
 1 Elizabeth City Northeastern     3:29.67   10
    1) Aaron Hamilton 12   2) Cedric Shannon 10
    3) Tedric Shannon 10   4) Trever Overton 12
 2 North Brunswick                 3:36.63    8
    1) Brandon Addison 12  2) Jj Batts 12
    3)                     4) Latrell Hill 10
 3 Polk County                     3:38.88    6
    1) Jacob Collins 12    2) Matthew Darden 12
    3)                     4) Gage Stone 12
 4 Franklin                        3:41.31    5
    1) Emanuel Williams 12 2) Shawn Marcie 12
    3) Harrison Conner 11  4) Caleb Albrecht 11
 5 North Edgecombe                 3:42.27    4
    1) Rodney Conyers 12   2) Dequan McGuire 12
    3) Jarius Collins 11   4) Montay Steward 12
-- Currituck County                    DNS
    1) Dylan Aaron 11      2) Thomas Chandler 12
    3) Jeffrey Dover 12    4) Gavin Fry 11

Boys 1A/2A 4x800 Meter Relay
=====================================================================
All-Classification Meet Record: S 8:01.07  2013  Knightdale
(Henry Kiedy, Marquavious Johnson, Marcell Johnson, Corey Aikens)
   School                         Finals  Points
=====================================================================
 1 Franklin                        8:22.74   10
    1) Shawn Marcie 12     2) Emanuel Williams 12
    3) Harrison Conner 11  4) Caleb Albrecht 11
 2 NC School of Science & Math     8:28.51    8
    1) Cameron Bowes 12    2) Chatham Ellwanger 12
    3) Bradley King 12     4) Josh Rees-Jones 12
 3 Polk County                     8:31.27    6
    1) Mitchell Brown 10   2) Jacob Collins 12
    3) Sean Doyle 10       4) Jacob Wolfe 10
 4 Currituck County                8:42.26    5
    1) Stevie Andros 11    2) Jeffrey Dover 12
    3) Matt Kirkbride 12   4) Nick McKenzie 11
 5 Hendersonville                  8:50.28    4
    1) Alex Yarborough 12  2) Jackson Morgan 12
    3) Scott Mew 12        4) Drew Schweikert 12
 6 Midway High School              8:51.46    3
    1) Ritchel Cousar 11   2) Alex Bradley 12
    3) Michael Mclamb 11   4) Alex Boggs 12
 7 Croatan                         9:10.03    2
    1) Michael Garner 10   2) Jacob Morton 10
    3) Ethan Quinto 12     4) Nate Thompson 11
 8 North Brunswick                 9:24.11    1
    1) Brandon Addison 12  2) Jj Batts 12
    3) Luke Cason 11       4) Latrell Hill 10
 9 Rocky Point Heide Trask         9:29.38
    1) Timothy Balogh 12   2) Alan Brewington 10
    3) Jacen Mott 11       4) Dylan Simpson 12
10 Walkertown                      9:29.76
    1) Jeremy Bottoms 12   2) Donwill Jamison 10
    3) Daniel Parmesano 10 4) Matthew Rogers 10
11 Mitchell                       10:04.21
    1) Tanner Dale 9       2) Miles Heavlin 10
    3) Daniel Yokubinas 11 4) Santiago Guerrero 12
-- Northside (2a)                       DQ
    1) Devin Stevens 11    2) Bryant Gilchrist 12
    3) Zackari Mattocks 12 4) Jaylen Williams 12

Boys 1A/2A Long Jump
============================================================================
All-Classification Meet Record: S 24-7.25 1997 Marcus O'Neal, Gbo Dudley
   Name               Year School               Finals          Points
============================================================================
 1 Isaiah Moore         12 Burlington Cummings  23-00.50     7.02m  10
 2 Daryll Napper Jr.    12 Winston-Salem Carver 22-04.50     6.81m   8
 3 Thomas Chandler      12 Currituck County     21-04.00     6.50m   6
 4 Casey King           12 Bunker Hill          20-11.00     6.37m   5
 5 Jarius Collins       11 North Edgecombe      20-07.00     6.27m   4
 6 Brandon Addison      12 North Brunswick      20-05.50     6.23m   3
 7 Kyheem Cheatham      12 North Brunswick     J20-05.50     6.23m   2
 8 Malik Tarbell        11 Franklinton          20-03.50     6.18m   1
 9 Zadarius Hagans      12 North Edgecombe      19-03.00     5.86m
10 Braxton Knotts       10 Monroe               18-04.00     5.58m
-- Quadtavious Lawrence 12 Bunker Hill            DNS

Boys 1A/2A Triple Jump
==============================================================================
All-Classification Meet Record: S 49-10 1998 Greg Yeldell, North Rowan
   Name               Year School                Finals            Points
==============================================================================
 1 Dijoun Huitt         10 Bunker Hill          43-03.50    13.19m  10
 2 Redroquez Bradley    10 North Pitt           43-00.00    13.10m   8
 3 Isaiah Moore         12 Burlington Cummings  42-11.00    13.08m   6
 4 Quadtavious Lawrence 12 Bunker Hill          42-09.00    13.03m   5
 5 Thomas Chandler      12 Currituck County     42-08.00    13.00m   4
 6 Daryll Napper Jr.    12 Winston-Salem Carver 41-10.00    12.75m   3
 7 Gregory Bryant       12 North Johnston       40-03.50    12.28m   2
-- Kyheem Cheatham      12 North Brunswick        DNS
-- Zadarius Hagans      12 North Edgecombe        SCR

Boys 1A/2A High Jump
=============================================================================
All-Classification Meet Record: S 7-0 2002 Jesse Williams, Raleigh Broughton
   Name          Year School                  Finals          Points
=============================================================================
 1 Terrance Brown  12 North Brunswick        6-06.00    1.98m  10
 2 Isaiah Moore    12 Burlington Cummings   J6-06.00    1.98m   8
 3 Aaron Hamilton  12 Eliz City Northeastern 6-00.00    1.82m   6
 4 Joe Templeton   12 Franklin              J6-00.00    1.82m   5
 5 Casey King      12 Bunker Hill           J6-00.00    1.82m   4
 6 Liam Pyle       10 Currituck County       5-10.00    1.77m   3
 7 Rodney Conyers  12 North Edgecombe       J5-10.00    1.77m   2
 8 Tanner Lumsden  12 Currituck County      J5-10.00    1.77m   1
 9 Graham Thompson 12 Monroe Parkwood        5-08.00    1.72m
 9 Shamar Adams    11 Kinston                5-08.00    1.72m
11 Nic Pellicano   12 West Wilkes           J5-08.00    1.72m
-- Rasheid Malette 12 Goldsboro                NH

Boys 1A/2A Pole Vault
=============================================================================
All-Classification Meet Record: S 16-6 2/9/2008 Scott Houston, NW Guilford
   Name         Year School           Finals         Points
=============================================================================
 1 Laith Nickell  10 North Stokes     12-00.00   3.65m  10
 2 Brian Wormuth  12 North Brunswick  11-06.00   3.50m   8
-- BoDee Hancock  12 North Brunswick     NH

Boys 1A/2A Shot Put
=============================================================================
All-Classification Meet Record: S 61-10 2013 Jon Beyle, E Chapel Hill
   Name           Year School                  Finals           Points
=============================================================================
 1 Derrick Wheeler  11 North Brunswick        49-00.75    14.95m  10
 2 Alexis Archie    11 North Rowan            48-06.50    14.79m   8
 3 Shane Parker     11 North Rowan            48-01.50    14.66m   6
 4 Raymond Salazar  12 Surry Central          47-02.00    14.37m   5
 5 Samson Bradsher  11 Hobbton                46-07.00    14.19m   4
 6 Josh Houser      11 Starmount              43-11.25    13.39m   3
 7 William Simpson  11 Eliz City Northeastern 43-05.00    13.23m   2
 8 Jabril Robinson  12 North Brunswick        43-03.00    13.18m   1
 9 Kaleb Marshall   12 North Stokes           42-00.50    12.81m
10 J. c. Suddeth    12 Polk County            41-05.75    12.64m

Boys 1A/2A Shot Put Wheelchair
============================================================================
   Name           Year School                  Finals          Points
============================================================================
 1 Bryce Floyd      10 South Lenoir         J12-04.75    3.77m   2
 2 Dylan Pinder      9 North Johnston       J10-02.00    3.09m   1

Boys 1A/2A 55 Meter Dash Wheelchair
======================================================================
   Name                    Year School      Finals  Points
======================================================================
 1 Dylan Pinder      9 North Johnston       J14.37    2
 2 Bryce Floyd      10 South Lenoir         J18.68    1
MVP (Boys) - Isaiah Moore, Burlington Cummings (3rd year in a row.)


-- GIRLS 1-A/2-A --

                    Women - Team Rankings - 16 Events Scored
============================================================================
 1) Burlington Cummings         64      2) Monroe                      60
 3) Durham School of the Arts   39      4) Community Sch. of Davidson  35
 5) Mount Pleasant              31      6) Starmount                   25
 7) Croatan                     19      8) Salisbury                   18
 9) Bishop McGuinness           17     10) Brevard                     15
10) Winston-Salem Prep Academy  15     12) NC School of Science & Math 14
12) West Davidson               14     12) Walkertown                  14
15) West Wilkes                 11     16) North Surry                 10
16) Shelby                      10     16) Franklin                    10
16) Elkin                       10     20) North Rowan                  8
20) Northside (2A)               8     20) Valdese Draughn              8
23) West Stokes                  5     23) Polk County                  5
23) Edenton John A Holmes        5     23) Andrews                      5
23) Wilkes Central               5     23) North Stokes                 5
29) Graham                       4     29) Rocky Point Heide Trask      4
31) Smoky Mountain               3     31) Southwest Edgecombe          3
31) Mitchell                     3     31) North Pitt                   3
35) Franklinton                  2     36) Gray Stone Day School        1
36) Wilson E.T. Beddingfield     1


Girls 1A/2A 55 Meter Dash
======================================================================
All-Classification Meet Record: S 6.87 2006 Gabby Mayo, SE Raleigh
   Name           Year School            Finals  Points
======================================================================
Finals
 1 Reneazia Collins 12 Monroe             7.24   10
 2 Sloan Williams   12 Winston-Salem Prep 7.40    8
 3 Julice Crowder   12 Monroe             7.56    6
 4 Demonica Stanley 11 Holmes, John A     7.71    5


Girls 1A/2A 300 Meter Dash
=========================================================================
All-Classification Meet Record: S 38.76 2013 Tyra Lea, Raleigh Wakefield
   Name           Year School             Finals  H# Points
=========================================================================
 1 Shakai Ward      11 Elkin               41.60   2  10
 2 Payton Russell    9 North Rowan         42.08   2   8
 3 Jaleesa Smoot    11 Salisbury           42.38   2   6
 4 Kayla Moore       9 Burlington Cummings 42.71   1   5
 5 Desire Brown     10 Heide Trask         42.83   1   4
 6 Lydia Gamble     10 Durham School/Arts  46.33   1   3
 7 Reneazia Collins 12 Monroe              51.18   2   2
-- Chelsea King     11 North Edgecombe      SCR

Girls 1A/2A 500 Meter Dash
=========================================================================
All-Classification Meet Record: S 1:14.41 2007 Ebonie Cunningham, SE Raleigh
   Name           Year School             Finals  H# Points
=========================================================================
 1 Reneazia Collins 12 Monroe             1:19.09   2  10
 2 Lydia Gamble     10 Durham School/Arts 1:20.59   2   8
 3 Jaleesa Smoot    11 Salisbury          1:20.77   2   6
 4 Simi Gbadegesin   9 Durham School/Arts 1:22.33   1   5
 5 Jasmine Upsher   12 Graham             1:26.14   1   4
 6 Makayla Estep    12 Wilkes Central     1:27.40   2   3
 7 Kienle Valentine 10 Bishop McGuinness  1:30.13   1   2

Girls 1A/2A 1000 Meter Run
=========================================================================
All-Classification Meet Record: S 2:56.70 2010 Becca Deloache, Myers Park
   Name           Year School                  Finals  Points
=========================================================================
 1 Malia Ellington  11 Community Sch/Davidson 2:59.72   10
 2 Brittany Stanley 10 Mount Pleasant         3:06.58    8
 3 Hana Ratcliffe   12 Durham School/Arts     3:06.60    6
 4 Aly Pagano       11 Brevard                3:13.58    5
 5 Kaitlyn Stone    10 West Stokes            3:14.31    4
 6 Jennifer Lomax   12 Mount Pleasant         3:17.99    3
 7 Kayla Wetherell  11 Franklinton            3:24.55    2
 8 Destiny Stevons   9 Durham School/Arts     3:25.65    1
 9 Claire McDonough  9 Bishop McGuinness      3:27.35
10 Carly Kreber     12 Bishop McGuinness      3:27.69
11 Bailey Seach     12 Bishop McGuinness      3:29.57
-- Savannah Pugh    12 Croatan                  DNF

Girls 1A/2A 1600 Meter Run
=========================================================================
All-Classification Meet Record: S 5:01.72 2012 Darby Middlebrook, Watauga
   Name            Year School                  Finals  Points
=========================================================================
 1 Malia Ellington   11 Community Sch/Davidson 4:58.43S  10
(New All-Classification Indoor Record)
 2 Brittany Stanley  10 Mount Pleasant         5:17.50    8
 3 Hana Ratcliffe    12 Durham School/Arts     5:22.01    6
 4 Ladeja Anderson   10 Shelby                 5:31.31    5
 5 Eliza Witherspoon  9 Brevard                5:42.47    4
 6 Elizabeth Coyte   10 Bishop McGuinness      5:44.84    3
 7 Carly Kreber      12 Bishop McGuinness      5:45.46    2
-- Kaitlyn Stone     10 West Stokes              DNF
-- Savannah Pugh     12 Croatan                  DNF
-- Sarah Spiro       12 Smoky Mountain           SCR

Girls 1A/2A 3200 Meter Run
=============================================================================
All-Classification Meet Record: S 10:48.48 1998 Sarah-Vance Goodman, TC Roberson
   Name            Year School                  Finals  Points
=============================================================================
 1 Malia Ellington   11 Community Sch/Davidson 11:27.96   10
 2 Callie Wynn       12 West Davidson          11:36.50    8
 3 Eliza Witherspoon  9 Brevard                11:54.01    6
 4 Ladeja Anderson   10 Shelby                 12:01.78    5
 5 Savannah Pugh     12 Croatan                12:06.60    4
 6 Sarah Spiro       12 Smoky Mountain         12:13.72    3

Girls 1A/2A 55 Meter Hurdles
==========================================================================
All-Classification Meet Record: S 7.92 2006 Gabby Mayo, Southeast Raleigh
   Name           Year School            Finals  Points
==========================================================================
Finals
 1 Kayla Moore       9 Burlington Cummings 8.20   10
 2 Reneazia Collins 12 Monroe              8.44    8
 3 Kenyae Majors     9 Burlington Cummings 8.98    6
 4 Asha Jordan      12 Monroe              9.35    5
 5 Simone Gwehi     12 Monroe              9.41    4
 6 Samantha Huskey  12 Mitchell            9.47    3
 7 Makayla Estep    12 Wilkes Central      9.62    2
 8 Emma Frye         9 North Stokes       10.00    1
==================================================================
Preliminaries
 1 Kayla Moore       9 Burlington Cummings 8.40q  1
 2 Reneazia Collins 12 Monroe              8.43q  2
 3 Kenyae Majors     9 Burlington Cummings 8.82q  2
 4 Samantha Huskey  12 Mitchell            9.24q  1
 5 Makayla Estep    12 Wilkes Central      9.56q  2
 6 Asha Jordan      12 Monroe              9.57q  1
 7 Simone Gwehi     12 Monroe              9.74q  1
 8 Emma Frye         9 North Stokes       10.07q  2
 9 Sonya Williams   11 Farmville Central  10.11   1

Girls 1A/2A 4x400 Meter Relay
====================================================================
All-Classification Meet Record: S 3:51.74 2012 Raleigh Wakefield
(Tiana Patillo, Dejah Jones, Olicia Sharp, Ariah Graham)
   School                            Finals  Points
====================================================================
 1 Durham School of the Arts         4:21.96   10
    1) Simi Gbadegesin 9     2) Destiny Stevons 9
    3) Lydia Gamble 10       4) Hana Ratcliffe 12
 2 Walkertown                        4:29.30    8
    1) Jessica Adams 11      2) Alexis Anderson 9
    3) Mushaya Carter 12     4) Aaliyah Craft 11
 3 Burlington Cummings               4:33.36    6
    1) Katherine Aguilar 11  2) Lashonda Tate 10
    3) Dorian Love 10        4) Kenyae Majors 9

Girls 1A/2A 4x800 Meter Relay
======================================================================
All-Classification Meet Record: S 9:25.85 2012 Cary Green Hope
(Lauren Colberg, Erica Amatori, Sarah Alexander, Maura McDonnell)
   School                              Finals  Points
======================================================================
 1 Bishop McGuinness                  10:21.89   10
    1) Sarah Grace Johnson 10  2) Carly Kreber 12
    3) Claire McDonough 9      4) Bailey Seach 12
 2 NC School of Science & Math        10:33.72    8
    1) Cere Elizabeth Poove 11 2) Mengmeng Fang 12
    3) Alexis Knox 12          4) Kim Ngo 12
 3 Walkertown                         10:46.74    6
    1) Jessica Adams 11        2) Alexis Anderson 9
    3) Mushaya Carter 12       4) Morgan Cook 9
 4 Community School of Davidson       10:56.08    5
    1) Hunter Cashion 9        2) Marissa Lundsten 10
    3) Kaylee Cortese 10       4) Malia Ellington 11
 5 West Davidson                      11:07.55    4
    1) Laura Payne 11          2) Patience Hunt 11
    3) Casey Crisp 11          4) Jasmin Benitez
 6 Polk County                        11:08.95    3
    1) Leah Hardin 9           2) Emily Kocher 11
    3) Savannah Robbins 10     4) Shelby Wells 11
 7 Croatan                            11:10.96    2
    1) Savannah Pugh 12        2) Ruth Alexander 10
    3) Marissa Yarbrough 10    4) Hannah Paderick 10
 8 Gray Stone Day School              11:34.68    1
    1) Tori Thompson 10        2) Susanna Parkhill 11
    3) Kelsey Kiser 10         4) Caroline Mcleod 12


Girls 1A/2A Long Jump
==============================================================================
All-Classification Meet Record: S 19-1.25 2/9/2008 Jacinda Evans, So. Durham
   Name         Year School                  Finals          Points
==============================================================================
 1 Kayla Moore     9 Burlington Cummings   18-03.00    5.56m  10
 2 Kenyae Majors   9 Burlington Cummings   17-01.50    5.21m   8
 3 Julice Crowder 12 Monroe                16-09.00    5.10m   6
 4 Lashonda Tate  10 Burlington Cummings   16-08.50    5.09m   5
 5 Deonica Reid   11 Winston-Salem Prep    16-07.00    5.05m   4
 6 Deja Reid       9 Winston-Salem Prep    16-01.00    4.90m   3
 7 Simone Gwehi   12 Monroe                15-04.00    4.67m   2
 8 Olivia Mcgee   11 West Wilkes          J15-04.00    4.67m   1
 9 Meghen Breeden 12 West Wilkes           15-02.00    4.62m
10 Jahnae Bowman  10 Winston-Salem Prep    15-00.00    4.57m
11 Shalynn Brown  12 North Stokes          14-10.00    4.52m
12 Desire Brown   10 Heide Trask           14-09.50    4.50m
-- Alexis Hill    12 Wilson Beddingfield      DNS


Girls 1A/2A Triple Jump
===============================================================================
All-Classification Meet Record: S 40-11.5 1995 Twyla Smith, So. Pines Pinecrest
   Name         Year School              Finals          Points
===============================================================================
 1 Hunter Welborn 12 Starmount           36-05.00   11.09m  10
 2 Kenyae Majors   9 Burlington Cummings 36-00.00   10.97m   8
 3 Lashonda Tate  10 Burlington Cummings 34-04.00   10.46m   6
 4 Erin West      12 Andrews             34-02.00   10.41m   5
 5 Julice Crowder 12 Monroe              34-01.00   10.38m   4
 6 Olivia Mcgee   11 West Wilkes         33-07.00   10.23m   3
-- Kayla Moore     9 Burlington Cummings    DNS


Girls 1A/2A High Jump
==============================================================================
All-Classification Meet Record: S 5-10 1996 Adriane Sims, Fayetteville Byrd
   Name             Year School                 Finals         Points
==============================================================================
 1 Hunter Welborn     12 Starmount             5-06.00   1.67m  10
 2 Ashley Parker      11 Draughn               5-02.00   1.57m   8
 3 Ashleigh Cleveland 12 NC School of Sci/Math 4-10.00   1.47m   6
 4 Jamie Logan         9 Croatan              J4-10.00   1.47m   5
 5 Aria Rosenstein     9 Croatan               4-08.00   1.42m   4
 6 Ce'Neara Dillard   11 North Pitt           J4-08.00   1.42m   3
 7 Beth Murphy           West Davidson         4-06.00   1.37m   2

Girls 1A/2A Pole Vault
================================================================================
All-Classification Meet Record: S 12-6 2013 Kristen Lee, Raleigh Wakefield
   Name          Year School           Finals         Points
================================================================================
 1 Danielle Brown  12 Franklin       10-00.00   3.04m  10
 2 Brooke Mcelwain 12 Mount Pleasant  9-06.00   2.89m   7
 2 Meghen Breeden  12 West Wilkes     9-06.00   2.89m   7
 4 Emily Bey       12 Mount Pleasant J9-06.00   2.89m   5
 5 Moriah Boyette  12 North Stokes    9-00.00   2.74m   4

Girls 1A/2A Shot Put
================================================================================
All-Classification Meet Record: S 48-11.75 2007 Kamorean Hayes, Char. Harding
   Name            Year School                 Finals           Points
===============================================================================
 1 Alex Cooke        12 North Surry           40-07.75    12.38m  10
 2 Hunter Halford    11 Northside (2a)        38-08.25    11.79m   8
 3 Cheyenne Gloster  12 Salisbury             35-09.50    10.90m   6
 4 Samantha Welborn  12 Starmount            J35-09.50    10.90m   5
 5 Samantha Layko    11 Croatan               35-03.00    10.74m   4
 6 Asha Jordan       12 Monroe                34-05.75    10.50m   3
 7 Charlie Bullock   12 Polk County           32-03.50     9.84m   2
 8 Mykiesha Barrett  12 Wilson Beddingfield   32-03.00     9.82m   1
 9 Mah'Nyiah Iglesia 12 Currituck County      31-11.25     9.73m
10 Kenya Williams    12 Wilson Beddingfield   31-03.00     9.52m
11 Amy Yarborough    10 Hendersonville        31-02.00     9.49m
12 Erica Baker       12 High Point TW Andrews 31-01.25     9.48m
13 Jansen Mabe       10 North Stokes          30-11.00     9.42m
-- Myah Craig        11 High Point TW Andrews   DNS

Girls 1A/2A Shot Put Wheelchair
===========================================================================
   Name              Year School               Finals         Points
===========================================================================
 1 Catherine Armstrong 12 Southwest Edgecombe J7-10.75   2.40m   1

Girls 1A/2A 55 Meter Dash Wheelchair
======================================================================
   Name              Year School              Finals  Points
======================================================================
 1 Catherine Armstrong 12 Southwest Edgecombe J17.13    2
 2 Courtney Booze      12 West Stokes         J22.94    1
MVP (Girls) - Malia Ellington, Community School of Davidson.

NCHSAA Press Release:

BURLINGTON CUMMINGS WOMEN, NORTH BRUNSWICK MEN WIN; CSD'S ELLINGTON TAKES THREE EVENTS IN 1-A/2-A INDOOR TRACK AND FIELD

WINSTON-SALEM - Burlington Cummings won its sixth state women's team title in the last eight years in the North Carolina High School Athletic Association state 1-A/2-A indoor track and field championships at JDL Fast Track on Saturday.

Cummings freshman Kayla Moore took first place in the long jump and the 55 hurdles to lead her team to 64 points, just four ahead of runner-up Monroe. Durham School of the Arts was third with 39, followed by Community School of Davidson (35) and Mount Pleasant (31). A total of 37 schools scored in the women's meet.

Malia Ellington of Community School of Davidson had a great meet, winning three events, and was named the Most Valuable Performer. She finished first in the 1600 in a time of 4:58.03, which surpassed what had been the combined 1A/2A/3A record by almost six seconds. That standard had been set by Erika Schnable of Hendersonville in 2002. The CSD junior also won both the 1000 and the 3200.

Senior Renazia Collins of Monroe captured top honors in both the 55 dash and the 500, while Hunter Welborn of Boonville Starmount won a pair of field events, the triple jump and high jump.

North Brunswick earned the men's team title with 53 points, with Derrick Wheeler winning the shot put and Terrance Brown the high jump to lead the way. Currituck was second with 41 points, and then came in order North Carolina School of Science and Math (37), Cummings (34) and Claremont Bunker Hill (32). There were 42 teams scoring in the men's meet.

Burlington Cummings senior Isaiah Moore was a double individual winner, taking both the long jump and the 55 meter hurdles, and he earned MVP honors in the championship for the third consecutive year. He also finished second in the high jump and third in the triple jump.Zach Boone of Mitchell excelled in the distance events, winning both the 1600 and 3200.

In wheelchair competition, Catherine Armstrong of SouthWest Edgecombe won both her events and Bruce Floyd of South Lenoir set a new wheelchair shot put record with a throw of 12 feet, 4.75 inches.

It was the first year for a separate 1-A/2-A championship, as the sport classified from two championships to three for the 2013-14 indoor season. For the last seven years, there was a separate 4-A meet and the 1-A, 2-A and 3-A schools competed together in a single championship.


Notes:
No girl had ever run the 1600 under 5:00 in the State Indoor Meet until this year. Two did. Malia Ellington (Community School of Davidson) ran 4:58.43 in the 1A/2A meet, and Blair Ramsey ran 4:59.41 in the 4A. Ellington is a junior and Ramsey a sophomore.

State Meet Coverage Central - NCrunners


Previous year's (2013) results | Following year's (2015) results

State Indoor Meet Records | All-time NC Indoor List
Past Indoor Champions

Past champions - State Outdoor Meet
All-Time Track Top 25

2013 State Cross Country Championships

2014 Indoor Track Menu | Main Menu



NCPrepTrack.com